Wypadanie włosów – przyczyny w czasie ciąży

wypadaniewlosow

Spora część kobiet wiele czasu poświęca na skrupulatną pielęgnację włosów, chcąc, by te były zdrowe, lśniące i gładkie. Jednak nawet ściśle dobrane kosmetyki oraz ostrożność podczas zabiegów stylizujących mogą nie wystarczyć, skutkiem czego jest wypadanie włosów, a nawet łysienie. Z takim zjawiskiem bardzo często zmagają się panie oczekujące na narodziny dziecka. Co jest powodem tego problemu?

Wypadanie włosów – przyczyny u kobiet w ciąży

Jak wiadomo, podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzi szereg różnych zmian – dlatego też pozostawanie pod stałą opieką lekarza jest absolutnie konieczne, żeby w doskonałym zdrowiu pozostawała i mama, i dziecko. Oprócz oczywistej metamorfozy fizycznej, która polega na przystosowaniu ciała kobiety do rozwijającego się w niej życia, istotne rzeczy dzieją się również wewnątrz, wpływając np. na samopoczucie czy przemianę materii.

Nie da się ukryć, że ciąża wiąże się z potężnym zachwianiem dotychczasowej gospodarki hormonalnej. Wzmożona produkcja hormonów, szczególnie estrogenów, objawia się w różny sposób – jedną z nich jest właśnie nadmierne wypadanie włosów. Przyczyny mogą też wiązać się z nietrzymaniem się zasad zdrowej diety. Kobiety ciężarne powinny odżywiać się w określony sposób, a do tego stosować zalecaną przez lekarza suplementację, która pozwala na zachowanie odpowiedniej podaży najważniejszych składników odżywczych. Jeśli zabraknie najcenniejszych witamin i minerałów, kondycja włosa może znacznie się obniżyć, co będzie skutkowało przerzedzeniem fryzury.

Dodatkowo wypadanie włosów w trakcie ciąży może wiązać się z:

  • nadczynnością bądź niedoczynnością tarczycy;
  • przewlekłą infekcją;
  • przyjmowaniem niektórych leków;
  • nadmiernym stresem.

Oczywiście nie każda kobieta zmaga się z takimi komplikacjami w czasie ciąży, jeśli jednak wystąpią, nie ma powodów do obaw – nie trzeba się martwić, że wypadanie włosów przerodzi się w łysienie. Niemniej zdecydowanie warto zasięgnąć pomocy lekarza, który podpowie, w jaki sposób rozwiązać kwestię przerzedzających się włosów.

Ciąża a wypadanie włosów. Jak sobie z tym radzić?

Choć w czasie ciąży nie grozi nam łysienie, to jednak nie da się ukryć, że włosy wypadające w bardzo dużych ilościach mogą budzić niepokój, a przede wszystkim wywoływać kompleksy. W razie zauważenia takiego problemu zdecydowanie warto się upewnić, że w naszej diecie nie brakuje najważniejszych składników i że regularnie zażywamy witaminy – suplementacja podczas ciąży jest niezwykle istotna. 

Dodatkowo być może warto zwrócić uwagę na stosowaną pielęgnację. Dobrze jest wykorzystywać szampony i odżywki na bazie delikatnych składników, które będą skutecznie oczyszczać skórę głowy, ale które nie obciążą nadmiernie włosów. Doskonałym rozwiązaniem będzie również stosowanie ziołowych płukanek, np. z rozmarynu, a te z łatwością możemy przygotowywać w domu.

By tymczasowo zakamuflować problem z wypadaniem włosów, najlepiej zrezygnować z loków, fal czy warkocza – te fryzury podkreślają zbyt rzadkie kosmyki. Zamiast tego lepiej czesać się w kucyka bądź też nosić szeroką, modną opaskę.

Artykuł sponsorowany

Share