Wywiad z zespołem ALOUD

Zespół ALOUD to skład pięciu ambitnych i szalonych facetów z Ciechanowa, który mimo krótkiego stażu podbija serca fanów głośną, rockową muzyką powodującą szybsze bicia serc. Ma na swoim koncie takie kawałki jak: Zatrzymać Czas, Zły Sen, Zaufaj Mi oraz Światło. Próbują swoich sił w różnego rodzaju talent-show, grają koncerty i marzą o tym, aby każdego dnia docierać do coraz większej grupy szalejących słuchaczy.

  DSCF6564pom

Na początek opowiedzcie historię zespołu ALOUD?

Praktycznie jak z każdym zespołem na początku bywa grupę ludzi połączyła chęć tworzenia. Tworzenia czegoś własnego dla siebie, dla innych. Pierwszym, który rozpalił potrzebę grania własnej muzyki w pozostałych rozpalił Michał Heavy Jędrzejewski. Najpierw był to Szymon, a z czasem pojawili się kolejni „zapaleńcy”.  Ostateczny skład zespołu udało się sformułować w grudniu 2011 i to jest tak naprawdę data powstania tego prawdziwego zespołu ALOUD. Gramy muzykę rockową w której słychać wpływy takich grup jak Whitesnake, Deep Purple, Europe, Iron Maiden.

Można określić, że naszym punktem wyjścia jest muzyka rockowa lat 80-90-tych poprzedniego już wieku.

Jaki jest aktualny skład kapeli? Czy jest on stabilny?

Aloud to pięciu facetów, a dokładniej to wygląda on tak:

Łukasz Juszkiewicz – wokal

Michał Jędrzejewski – gitara

Szymon Pawlak – perkusja

Arkadiusz Kowalski – gitara

Michał Kamiński – bas

Od początku istnienia zespołu zmienił się tylko basista – Michał, który w marcu tego roku zastąpił Piotra Nawotczyńskiego.

Co oznacza nazwa zespołu? Skąd się ona wzięła?

Nazwa ALOUD z angielskiego która oznacza „głośno”, a wymyślił ją gitarzysta Michał dawno temu i miała się kojarzyć z głośną muzyką rockową powodującą mocniejsze bicie serca zarówno na koncertach jak i słuchając materiału np. z CD w domowym zaciszu.

O czym są wasze teksty? Skąd czerpiecie inspiracje do pisania tekstów?

No tak, tutaj powinny pojawić się zapisy autorów tych tekstów, czyli Michała (gitara) i Łukasz – wokal. To oni je popełniają. Wszyscy jednak wspólnie twierdzimy, że idealnie dopełniają każdy dźwięk wydobywany z każdego instrumentu z osobna jak i wspólnego brzmienia uzyskiwanego przez Aloud. W skrócie możemy określić, że są to zapisy przeżywanych przez nas w danym momencie chwil. Opowiadają o naszym życiu, o jego trudach i radościach. Pragnieniach. Jesteśmy jacy jesteśmy i takie są właśnie nasze teksty. Takie jak my.

Muzycznie poruszacie się w estetyce rock i hard rock. Czy jest to trafne określenie waszego stylu muzycznego? W jakim kierunku muzycznym zamierzacie nadal podążać?

Raczej trafne skoro inspiracją dla nas były i są nadal kapele hard rockowe lat 80-90-tych. Czy w takim kierunku będziemy podążać dalej? To się okaże. Na chwilę obecną jest tak określamy nasz punkt wyjścia do kreowania własnego niepowtarzalnego brzmienia. Jesteśmy muzycznie otwarci i mamy tysiące pomysłów. Na dzień dzisiejszy ta stylistyka muzyczna nam odpowiada najbardziej.

13

W jakich ciekawych miejscach graliście koncerty? 

Jak to świeżaki na początku (pod względem stażu istnienia zespołu  ) gramy w różnych miejscach. Szanujemy zarówno lokalną publiczność, jak i tą do której musimy jechać i jechać bardzo daleko.

Próbowaliście swoich sił w jakiś programach talent-show? Z jakim skutkiem?

A i owszem, owszem  Rezultat? No cóż, znaleźliśmy się w tej grupie „odrzuconych”, którym (jak to określił kiedyś jeden z jurorów takiego programu) – talent show nie jest potrzebne do podbicia rynku muzycznego
Są gusta i guściki. Szanujemy to i dalej uparcie (i nie skrycie) przebijamy się we własnym obranym kierunku.

Na poważnie, skupiamy się na kontakcie z publicznością na żywo, nie przez szklaną zaporę i wyreżyserowaną stylistykę. Sprzedajemy się otwartością, dynamizmem na scenie i pokazujemy, że jesteśmy prawdziwi. Tym wspomagamy naszą twórczość muzyczną na przeglądach kapel, konkursach zespołów muzycznych w całej Polsce. Chcemy być wszędzie tam, gdzie tylko damy radę – wszędzie na żywo.

Gdzie można was zobaczyć w najbliższym czasie?

W każdym razie już w tym tygodniu będzie można nas zobaczyć i usłyszeć w ciechanowskim AndRock’u (piątek 09 sierpnia 2013 r.) i w warszawskim FonoBarze  (sobota 10 sierpnia 2013 r).
Do Ciechanowa wrócimy ponownie z końcem sierpnia tym razem prezentując się na dużej plenerowej scenie.

Nagraliście epkę składającą się z waszych autorskich kawałków. Opowiedzcie coś o tym, o tych utworach.

Są to całkowicie nasze cztery numery. Nasze pierwsze zarejestrowane demo które składa się z kawałków: Zatrzymać Czas, Zły Sen, Zaufaj Mi oraz Światło. Ich zadaniem / przeznaczeniem jest prezentacja „w skrócie” naszej twórczości. Są szybkie, dynamiczne, do pobujania. Znalazło się też miejsce na przytulasa

 Jakie uczucia towarzyszą wam po wyjściu na scenę, macie tremę?

Pewnie każdy czuje coś innego i musiałby się sam wypowiedzieć ale generalnie mamy ogromną radochę z tego, że możemy wyjść, grać dla publiki swoje utwory. Rozpiera nas energia i chcemy się nią dzielić z każdym dając „głośny” (zgodnie z nazwą ) przekaz, pozytywną muzykę. A jeśli chodzi o tremę to tylko niektórzy trzęsą nogami przed wejściem na scenę ale nie powiemy kto.

 Miałam przyjemność bycia na jednym z waszych koncertów i muszę powiedzieć że publika szaleje za wami. Macie jakąś swoją receptę na sukces?

Bo taki jest zamierzony cel! Nie no bez przesadnego wywyższania się. Miło widzieć szaleństwo pod sceną, na której właśnie dajemy show.  Po to to robimy. Gramy to co lubimy, jesteśmy sobą na scenie, a jeśli to się podoba ludziom to jest zaje….. więc to dla nas sukces. Marzymy o tym, żeby każdego dnia docierać do coraz większej grupy szalejących słuchaczy.

aloud TAPETKA LIVE

Jakie są wasze dalsze plany?

W najbliższym czasie planujemy profesjonalnie nagrać singiel i teledysk do niego no, a poza tym? Koncertować, koncertować i jeszcze raz… no właśnie – koncertować. Wszędzie gdzie się tylko da chcemy  dzielić się nasza twórczością.

W zespole bywają spięcia czy zawsze jesteście zgodni?

Ogólnie to się kochamy – tak platonicznie, oczywiście. Wiadomo, że ile osób to tyle charakterów więc czasami bywa ostro na próbach, ale to co widziałaś na koncercie – efekt zamierzony osiągnięty. Warto przetrzymać trudniejsze chwile, by zobaczyć radość i wyzwalającą się energię fanów podczas naszych występów

Z zespołem Aloud rozmawiała Sylwia Gajewska

 Facebook https://www.facebook.com/AloudZespol

Share