Zgubiony czas

INFORMACJA PRASOWA

 

 

DOCENIONA NA BERLINALE I FESTIWALACH W LOS ANGELES, LONDYNIE I HONGKONGU NIEMIECKA PRODUKCJA Z MATEUSZEM DAMIĘCKIM W ROLI GŁÓWNEJ „ZAGUBIONY CZAS” JUŻ W POLSCE NA DVD OD 29 SIERPNIA

„Zagubiony czas” w reżyserii Anne Justice z Mateuszem Damięckim w pierwszoplanowej roli odnosi sukcesy na całym świecie, zbiera laury na międzynarodowych festiwalach i najlepsze recenzje krytyków filmowych. Film na DVD w Polsce wyda Kino Świat już 29 sierpnia.

Projekt: Die verlorene Zeit

Niemiecka produkcja „Zagubiony czas” (Remembrance / Die Verlorene Zeit) to wzruszająca historia o ucieczce z obozu koncentracyjnego zakochanych w sobie Polaka (Mateusz Damięcki) i Żydówki (Alice Dwyer), rozdzielonych przez dalsze koleje II wojny światowej. Młodzi żyją w przekonaniu, że drugiej połówce nie udało się ocaleć. Niespodziewanie po 30 latach Hannah widzi w telewizji twarz Tomasza. Do spotkania kochanków dochodzi w Polsce…

– Po współpracy z filmowcami z Rosji, Włoch i USA, praca na planie niemieckiej produkcji była dla mnie nie tylko kolejnym ważnym aktorskim doświadczeniem, ale też emocjonalnym przeżyciem. W „Zagubionym czasie” gram Polaka, który od czterech lat przebywa w obozie koncentracyjnym. Poszukując postaci, spotykałem się z byłymi więźniami, czytałem dużo literatury na temat Holocaustu, odwiedzałem obozy koncentracyjne w Polsce. To był czas głębokiej zadumy. Postać Tomasz budowałem w oparciu o obserwacje i angażując całe ciało. Aby być wiarygodnym schudłem do roli 16 kilogramów…” – mówi Mateusz Damięcki.

Partnerką Mateusza Damięckiego w niemieckiej produkcji jest Alice Dwyer, nominowana w 2013 roku do nagrody przyznawanej przez Stowarzyszenie Niemieckich Krytyków w kategorii Najlepsza Aktorka. Z polskich aktorów w drugoplanowych rolach występują m.in., Joanna Kulig, Mirosław Zbrojewicz, Lech Mackiewicz.

„Zagubiony czas” odnosi sukcesy na festiwalach na całym świecie. W 2012 roku był pokazywany w sekcji German Cinema – LOLA@Berlinale. Otrzymał Nagrodę Publiczności na Los JFF Angeles 2012, Zagreb JFF 2012, London JFF 2011, Hongkong JFF 2011, San Francisco Berlin & Beyond FF 2011, Filmkunstfest Schwerin 2011 oraz Nagrodę za reżyserię na FF of Tamilnadu (Indie) 2012. Film otworzył Warszawski Festiwal Żydowski 2012, gdzie zdobył Nagrodę za Najlepsze zdjęcia. W 2012 roku w Japonii „Zagubiony czas” był na piątym miejscu box office’u, a w Nowej Zelandii na pierwszym miejscu w 2013 roku. Film wszedł do kin także w Korei Płd. Choć w Polsce nie znalazł się w dystrybucji kinowej, można go obejrzeć na DVD już od 29 sierpnia.

– „Mateusz Damięcki w pełni wiarygodnie gra wrażliwego i uczuciowego młodego chłopaka z inteligenckiej rodziny” – Libertas Film Magazine.

– „Stajemy się obserwatorami w niewyobrażalnie okrutnym świecie, który nagle zaczyna lśnić najbardziej niezwykłą miłością między Hannah, niemiecką Żydówką a Tomaszem, polskim katolikiem” – Sam Edwards, The Waikato Times, który przyznał filmowi cztery z pięciu gwiazdek.

– „Zagubiony czas” to dobry film. Jest nawet lepszy niż dobry. Jest niezapomniany” – Michael Fox, jweekly.com

Zagubiony_Czas_DVD_pack

ZAGUBIONY CZAS (DIE VERLORENE ZEIT / REMEMBRANCE)

Niemcy, 2011, 111 min.

Reżyseria: Anne Justice
Scenariusz: Pam Katz, Anne Justice
Występują: Alice Dwyer, Mateusz Damięcki, Joanna Kulig, Mirosław Zbrojewicz i inni

Dane techniczne DVD: Język: oryginalny, polski /lektor/, Napisy: polskie, Czas: 111 min., Format: 1.77:1 (16:9), Dźwięk: 5.1, Dodatki: zwiastun filmu

Mateusz Damiecki & Alice Dwyer 02

 

Mateusz Damięcki (ur. w 1981 roku) – aktor wszechstronny – teatralny, filmowy i telewizyjny. Ukończył Akademię Teatralną w Warszawie (2004 r.).

Karierę rozpoczął jeszcze jako dziecko, w 1991 roku, w serialu „WOW“ Jerzego Łukaszewicza, a jako nastolatek zagrał w głośnych „Matkach, żonach i kochankach” Juliusza Machulskiego (1995). Na dużym ekranie zadebiutował w filmie „Łowca. Ostatnie starcie” Jerzego Łukaszewicza (1993). W 1999 roku wystąpił w rosyjsko-francuskiej produkcji kostiumowej „Córka kapitana” u boku Karoliny Gruszki, a w 2001 roku w ekranizacji „Przedwiośnia” w reżyserii Filipa Bajona. Mateusz Damięcki zagrał także w głośnej międzynarodowej produkcji „Karol. Człowiek, który został papieżem” (2004) w reż. Giacomo Battiato oraz w muzycznej produkcji „Kochaj i tańcz” Bruce’a Parramore’a, gdzie partnerował Izabelli Miko (2009).

Projekt: Die verlorene Zeit

Mateusz Damięcki występuje także w filmach kina offowego. Za rolę w „Czarnym” (2008) Dominika Matwiejczyka otrzymał wyróżnienie w konkursie kina niezależnego na Gdynia – Festiwal Filmowy 2009 oraz Nagrodę Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepszy Aktor w 2010 roku.

Mateusz Damięcki grał w wielu popularnych serialach telewizyjnych, m.in.: „Oficer”, „Egzamin z życia”, „Teraz albo nigdy”, „Na krawędzi”. Gościnnie pojawiał się w „Policjantach”, „Na dobre i na złe”, „Camera Cafe”, „Pensjonacie pod Różą”, „Heli w opałach”, „Doręczycielu”, „Plebanii” czy „Hotelu 52”. W 2007 roku wystąpił w telewizyjnym show „Taniec z gwiazdami”, w którym doszedł do półfinału.

Mateusz Damiecki & Alice Dwyer 03

Podczas studiów w Akademii Teatralnej Mateusz Damięcki był związany z Teatrem Nowym w Warszawie, gdzie zagrał główną rolę w „Kordianie” w reż. Adama Hanuszkiewicza (2002). W latach 2004-06 występował w Teatrze Współczesnym w Warszawie, m.in. jako Manabozo Wielki Zając w „Transferze” w reż. Macieja Englerta oraz Widoplasow w „Waszej ekscelencji” Fiodora Dostojewskiego w reż. Izabeli Cywińskiej. Inne ważne role to Andy Dufresne w „Skazanych na Shawshank” w reż. Sebastiana Chondrokostasa (2011) i Celina Maczek w „Trójce do potęgi” w reż. Wojciecha Malajkata (2012) w Teatrze Syrena w Warszawie. Obecnie gra w małżeńskiej komedii „Trzy razy łóżko” Jana Jakuba Należytego w reż. Piotra Dąbrowskiego i w „Dobrym wieczorze kawalerskim” w reż. Piotra Nowaka w Teatrze Komedia Jana Jakuba Należytego w Krakowie, a także w „Kamieniach w kieszeniach” w reż. Łukasza Witt-Michałowskiego na Scenie Prapremier InVitro w Lublinie.

Prywatnie Mateusz Damięcki jest wielbicielem starych i nowych mercedesów oraz dalekich podróży. W 2009 roku wyruszył na wyprawę na Syberię. Przez 63 dni przebył 25 000 km. Obecnie planuje podróż dookoła świata Żukami.

Więcej informacji:

www.facebook.com/pages/Mateusz-Damięcki/233407416725787

www.mateuszdamiecki.com

KONTAKT DLA MEDIÓW: Agatha Slaby – tel. 601 382 510, e-mail: a.slaby@prplus.pl

Share