Z energią od rana

Problemy ze wstawaniem dotykają wielu z nas. Rano wszystko wydaje się czarne, wrogie, zimne,  dlatego ciężko jest opuścić ciepłe łóżko i przyjazną kołdrę. Na wszystko są jednak sprawdzone sposoby. Gdy wejdą one w nawyk, to każdy będzie mógł przeobrazić się w rannego ptaszka.

1.      Grunt to nastawienie

Wiele zależy od naszego nastawienia oraz sposobu myślenia. Jeżeli pierwszą myślą po porannym przetarciu oczu będzie: „Znowu się nie wyspałam, czeka mnie fatalny dzień”, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak właśnie będzie. Znacznie lepiej wstać z pozytywnym nastawieniem do siebie oraz świata. Trzeba chwycić się za bary z nowym dniem, który roztacza przed nami nowe szanse i możliwości, a po wstaniu pomyśleć: „Fantastycznie mi się spało, to z pewnością będzie dobry dzień”. Podobno optymiści żyją dłużej i dzięki dobrej energii przyciągają do siebie szczęście. Warto zacząć już od samego rana.

2.      Śpij przy otwartym oknie

Chłodne powietrze sprawia, że szybciej zasypiamy, a nasz sen jest głęboki. Dzięki temu wstajemy bardziej wyspane, wypoczęte i orzeźwione. Zimą, gdy spanie przy otwartym oknie jest niemożliwe, warto chociaż 15 minut przed snem solidnie przewietrzyć pomieszczenie, w którym śpimy. spi

3.      Nie dosypiaj!

„Jeszcze chwilka”, „jeszcze momencik”, „jeszcze pięć minut” – wszystkie znamy to uczucie, gdy po zadzwonieniu budzika wyłączamy go, by zapaść jeszcze w krótką drzemkę. To błąd! Nasz organizm nie reaguje wtedy na dźwięk budzika, stale przyzwyczaja się do dosypiania, przez co jesteśmy jeszcze bardziej zmęczone, ospałe i odrętwiałe.

4.      Po przebudzeniu od razu usiądź lub wstań

Jeżeli zaraz po przebudzeniu zostajemy jeszcze w łóżku, leżymy w nim, to stajemy się bardziej ospałe, nasz organizm nie jest w stanie się do końca dobudzić. Najlepszym rozwiązaniem jest zaraz po przebudzeniu usiąść na łóżku lub po prostu wstać, wtedy rozbudzamy się w stu procentach, nie rozleniwiamy się i możemy od razy przejść do efektywnego działania.

5.      Kładź się i wstawaj o tej samej porze

Warto ustalić sobie stałą godzinę, o której kładziemy się spać i stałą godzinę, o której wstajemy. Nasz zegar biologiczny po pewnym czasie przyzwyczai się do tego, a my nie będziemy miały problemów ani z zasypianiem, ani z wstawaniem, a także będziemy bardziej wyspane.

6.      Szklanka wody z cytryną

Wypicie na czczo, zaraz po przebudzeniu szklanki wody z cytryną ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Po pierwsze oczyszcza go z nagromadzonych toksyn, a po drugie pobudza do działania, dając energię na cały dzień.

7.      Wpuść trochę światła

Odsłaniaj rolety lub zasłony od razu po przebudzeniu. Dzięki słońcu wytwarzają się hormony szczęścia, dzięki którym czujemy się szczęśliwi już od samego rana, a także jesteśmy pełni energii i chęci do działania. Słońce wpływa również na utrzymanie wysokiej temperatury naszego ciała, co jest bardzo cenne, bo gdy ta temperatura spada, czujemy się ospałe i mało skoncentrowane na działaniu.

 8.      Przyjemna muzyka

Warto zaraz po przebudzeniu włączyć sobie ulubioną muzykę lub radio, które umili poranną krzątaninę, a także pobudzi do działania.

9.      Sport i ruch od samego rana.

Ruch ma zbawienny wpływ na nasz umysł oraz ciało. Sport uprawiany rano daje najwięcej efektów, ponieważ nasz organizm jest wtedy najbardziej pobudzony do działania. Ruch powoduje wydzielanie się hormonów szczęścia i wzrost energii. Jeżeli nie mamy możliwości uprawiać żadnego sportu już od samego rana, spróbujmy chociaż poprzeciągać się przez kilka minut zaraz po wstaniu z łóżka.

śniadanie

10.  Zjedz pożywne śniadanie.

Poranne śniadanie jest ogromnym problemem w Polsce. Duży procent społeczeństwa nie jada go w ogóle. To błąd! Zdrowe i pożywne śniadanie naładuje nas energią na cały dzień. Dzięki niemu nie będziemy czuły potrzeby dojadania między posiłkami. Jest to zdrowe i korzystne dla naszej sylwetki i samopoczucia.

 

Marta Kurpas

fot. www.pinterest.com

 

Share