Zapoznaj się ze światem ZUMBY!

Jeśli chcesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów albo umięśnić swoje ciało podczas zabawy z gorącymi, latynoskimi rytmami, ZUMBA jest właśnie dla Ciebie!

Zumba to połączenie kroków tańców latynoskich z elementami fitness. Została stworzona przez kolumbijskiego instruktora Alberto Pereza. Mimo, iż narodziła się w Kolumbii w latach 90., w Polsce dopiero od kilku lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zarówno pań jak i panów.

Instruktorzy układający choreografie na tego typu zajęcia czerpią inspiracje z kroków tańców takich jak: merengue, salsa, cumbia, reggaeton, flamenco, samba, taniec brzucha, cha-cha oraz rumba. Dzięki temu, że kroki utrzymywane są w odpowiednim rytmie muzyki na umiarkowanym poziomie intensywności, w organizmie zachodzą procesy prowadzące do spalania tkanki tłuszczowej. Dlatego też, zumbę można nazwać “fabryką potu”.

Martyna Winiarek 2   Martyna Winiarek i Perez

Istnieje kilka rodzajów Zumby, dzięki temu każdy może dobrać odpowiednie zajęcia do własnych możliwości i potrzeb.

Zumba basic – skierowana jest do najszerszej liczby odbiorców. To energiczna zabawa tańcem w luźnej atmosferze, podczas której ćwiczący spalają dużą ilość kalorii, modelują sylwetkę, poprawiają kondycję, odreagowują stres i naładowują się dużą dawką pozytywnych emocji.

Zumba toning – zajęcia, które kładą nacisk na wzmocnienie i rzeźbienie mięśni z użyciem ciężarków – maracasów lub hantli, w celu zaznaczenia rytmu muzyki i napięcia mięśni.

Martyna Winiarek

Zumba gold – skierowana jest do osób 50+, kobiet w ciąży, a także do osób po zabiegach, czy urazach. Zajęcia mają podobną formę do zumby basic. Jest w nich jednak wolniejsze tempo, niższa intensywność, a także skrócony czas trwania zajęć. W zamian za to, wydłużona jest rozgrzewka i „ochładzanie”, tzw. cool down.

Zumbatomic – to zajęcia dla dzieci od 4 do 12 lat. Mają na celu wyrobić koordynację ruchową, rywalizacę, przezwyciężyć wstyd, zwiększyć metabolizm, a wszystko poprzez gry i zabawy taneczne oraz choreografię w rytmach latynoskich.

Zumba Aqua –  to połączenie aqua aerobicu i tanecznych kroków w wodzie. Zajęcia przeznaczone są dla osób mających problem z kręgosłupem, stawami, więzadłami i ścięgnami.

Zumba in the Circuit – to oferta dla osób bardzo wysportowanych i aktywnych fizycznie, gdyż ćwiczenia jakie są w ofercie tych zajęć są bardzo intensywne. Ich zadaniem jest przyspieszyć metabolizm, spalić dużą ilość kalorii, wzmocnić siłę mięśni oraz zwiększyć wydolność organizmu.

Zumba – jako styl życia

Od pewnego czasu Zumba jest hitem fitness klubów i szkół tańca. W związku z tym, pojawiły się również zumbowe ubrania i gażdety. Zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet kolekcję można podzielić na dwa rodzaje: luźne i wygodne oraz obcisłe i seksowne.

Ubrania są niezwykle kolorowe, zdobione w różnorodne wzory, zazwyczaj z logo “ZUMBA”.

Martyna Winiarek 3

Licencja na instruktora Zumby

Pamiętaj, że osoba prowadząca zajęcia Zumby, powinna posiadać licencję instruktora oraz przejść odpowiednie kursy. Jest to nadrzędna cecha, gdyż wykwalifikowany instruktor posiada specjalistyczną wiedzę z zakresu fitnessu, bezpiecznego wykonywania ćwiczeń oraz anatomii człowieka. Jednak licencja to nie wszystko. Intruktor zumby powinien mieć przebojową osobowość, gdyż jest to taniec pełen energii, radości i optymizmu, które powinien przekazywać swoim podopiecznym.

Możesz sprawdzić swojego prowadzącego wpisując jego imię i nazwisko w bazie licencji na amerykańskiej stronie: www.zumba.com

 

Klaudia Kacprzak

 

Zdjęcia: Prywatne archiwum Martyny Winiarek, instruktorki Zumby.

 

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Kolekcja w ciągu kilku dni znajdzie się w salonach Mohito…