Zioła na kobiece dolegliwości. Walka z infekcjami i bolące miesiączki.

Zioła na kobiece dolegliwości. Walka z infekcjami i bolące miesiączki.

Współczesna medycyna oferuje kobietom wiele szybkich oraz mniej lub bardziej skutecznych rozwiązań farmakologicznych. Warto zwrócić uwagę na to, co w tym zakresie proponuje nam również przyroda. Zanim na dobre rozwinęła się współczesna farmacja, ludzie z powodzeniem wykorzystywali zioła i niektóre rośliny w leczeniu wielu dolegliwości. Obok zakonników, którzy praktykowali zielarstwo w klasztorach, zbieraniem ziół i leczeniem najczęściej zajmowały się tym również kobiety, w średniowieczu nierzadko przypłacając tą wiedzę spaleniem na stosie. I właśnie o ziołach, kobietach i różnych intymnych dolegliwościach trochę Wam dzisiaj opowiemy.

Znane i popularne zioła

Do najbardziej znanych i najczęściej wykorzystywanych ziół w schorzeniach kobiecych należą kwiat nagietka, kwiat rumianku, kwiat jasnoty białej, kora dębu. A także kora kaliny koralowej, liść szałwii, ziele pokrzywy, rdest ptasi czy ziele krwawnika. Niektóre z tych ziół zapewne większość z Was ma w kuchennej szafce jako typowe ziołowe herbaty do picia. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego jak jeszcze można je wykorzystać. Zanim jednak przejdziemy do konkretnych ziół
i dolegliwości kilka słów o tym jak wygląda ich stosowanie. Najbardziej popularną formą do stosowania wewnętrznego jest oczywiście napar bądź odwar. Natomiast zewnętrznie zioła można stosować w formie irygacji, okładów, przemywań oraz tzw. nasiadówek. 

rumianek

Zioła w walce z infekcjami

Wspomniane wcześniej zioła takie jak rumianek, szałwia czy pokrzywa zawsze warto mieć pod ręką, gdyż mogą okazać się pomocne w walce z niektórymi infekcjami. Rumianek dzięki właściwościom rozkurczającym na pewno choć trochę pomoże nam uporać się z bolesnym miesiączkowaniem. A zastosowany nie tylko w formie naparu ale i zewnętrznie, zadziała również przeciwzapalnie na błony śluzowe narządów rodnych oraz zmienioną chorobowo skórę okolic intymnych. W walce ze stanami zapalnymi pomocne mogą okazać się również odwary z pokrzywy lub szałwii, stosowane w formie irygacji lub nasiadówek. Szybką mieszankę w warunkach domowych można przyrządzić w taki oto sposób:

WARTO WIEDZIEĆ: Ziele rdestu ptasiego i ziele pokrzywy po łyżce, zalać litrem wrzątku i gotować 10 min, odcedzić, wystudzić i ciepły odwar stosować do irygacji oraz przemywań.

Zioła które działają przeciwzapalnie i bakteriobójczo

Ziołem o wszechstronnym zastosowaniu, jest również kwiat nagietka, który stosowany zewnętrznie w formie irygacji działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo oraz grzybobójczo. Podany doustnie w formie naparu ułatwia pojawienie się miesiączki, a wskutek działania rozkurczającego czyni ją również mniej bolesną. Z kolei typowym ziołem do stosowania zewnętrznego w postaci nasiadówek jest kora dębu, wykazująca właściwości przeciwzapalne i ściągające. W literaturze zielarskiej polecana jest przy infekcjach bakteryjnych i stanach zapalnych narządów płciowych oraz upławach.

nagietek

WARTO WIEDZIEĆ: Odwar z kory dębu – 1 łyżkę kory zalać 1 szklanką wody i gotować 5 min, po czym odstawić na 15 pod przykryciem, przecedzić. Do irygacji stosować odwar rozcieńczony wodą o temp. 37 st. C w stosunku 1:1

Zioła na bóle miesiączkowe i PMS

Zespół napięcia przedmiesiączkowego PMS objawia się przede wszystkim rozdrażnieniem, zmiennością nastroju, a nawet płaczliwością. Z pomocą przyjdą nam zioła o właściwościach uspokajających i wyciszających jak melisa lekarska i dziurawiec. Podobne właściwości mają także mniej znane – niepokalanek pospolity czy karbieniec pospolity.

melisa

Typowo kobiecym ziołem, w wierzeniach ludowych uchodzącym za symbol skromności i dziewictwa jest kalina koralowa. W literaturze zielarskiej polecana jest przede wszystkim na bolesne miesiączki oraz ogólnie stany skurczowe macicy, gdyż wykazuje działanie silnie rozkurczające. Surowcem, którego można używać są zarówno owoce jak i kora tego krzewu a przepis, według którego można kalinę stosować podaje A. Ożarowski w swojej książce „Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie”, który przedstawiamy poniżej:

WARTO WIEDZIEĆ: Łyżkę stołową rozdrobnionej kory zalać 1 szklanką gorącej wody, ogrzewać do wrzenia i następnie łagodnie gotować pod przykryciem 5 min. Odstawić na 15 min pod przykryciem, przecedzić i pić 1-3 łyżek stołowych 3-4 razy dziennie po jedzeniu.

Gdy masz nieregularne miesiączki…

Na bolesne miesiączkowanie polecane są również kwiaty jasnoty białej, które poza właściwościami rozkurczającymi działają również przeciwzapalnie na błony śluzowe, regenerująco na uszkodzony nabłonek, przeciwwysiękowo. Hamują mikrokrwawienia z drobnych naczyń krwionośnych. Jasnota polecana jest w przy nieregularnych, obfitych i bolesnych miesiączkach, drobnych krwawieniach, stanach ropnych oraz upławach. Przepis na jej zastosowanie w stanach zapalnych kobiecych narządów rodnych przebiegających z upławami i krwawieniami (zarówno do użytku wewnętrznego jak i zewnętrznego w formie irygacji), podaje wcześniej wspomniany A. Ożarowski:

WARTO WIEDZIEĆ: Odwar z kwiatów jasnoty – 2 łyżki kwiatów zalać 1 ½ szklanki letniej wody, ogrzewać do wrzenia
i łagodnie gotować pod przykryciem 3 min. Odstawić na 15 min, przecedzić i pić ½ – 2/3 szklanki.

Podsumowując nasz przegląd roślin leczniczych nie wypada nie zacytować jednej z ważniejszych kobiet w świecie zielarstwa, mianowicie św. Hildegardy z Bingen według której:

„Cała natura gotowa jest służyć człowiekowi […] i z radością powierza swe dobra ludzkiemu sercu”.

Wszystkie zioła dostępne są w sklepie www.waleriana.pl

Autorki tekstu: Monika i Asia

Bibliografia

A. Ożarowski, W. Jaroniewski „Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie” Warszawa 1987

B. Kuźnicka, M. Dziak „Zioła i ich stosowanie – Historia i współczesność” Warszawa 1992

O. G. F. Sroka „Poradnik ziołowy” Warszawa 1998

Strona www rozanski.li

Share