Adaptacja do przedszkola. Jak pomóc dziecku?

Początek przygody z przedszkolem to duże przeżycie, zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Zastanawiasz się, jak pomóc swojemu maluchowi odnaleźć się w nowej sytuacji? Poznaj sprawdzone sposoby, jak wesprzeć dziecko w pierwszych tygodniach w przedszkolu.

Pierwsze dni w przedszkolu często są pełne – nie tylko dziecięcych – emocji. Maluchy w obliczu nowej sytuacji nierzadko doświadczają ekscytacji, ale i lęku. Rodzice, widząc jak dziecko przeżywa rozstania, mogą być pełni obaw, czy ich pociecha sobie poradzi, czy jest gotowa na „pójście w świat”. Mądre wsparcie, jakim możesz obdarzyć swojego brzdąca, z pewnością ułatwi mu adaptację do nowej sytuacji.

Pozwól dziecku wybrać akcesoria do przedszkola

Wybór kredek, farbek czy nowego plecaka z pewnością przyniesie wiele radości Twojemu maluchowi. Dziecko zaangażowane w przygotowania będzie widziało, że w przedszkolu czekają fajne zajęcia. Nie przepadasz za wspólnymi wypadami do sklepu? Większość rzeczy możesz zamówić przez internet np. na stronie: https://leclerc-online.pl/artykuly-szkolne-i-biurowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przejrzeć oferty sklepów online wspólnie z dzieckiem.

Buduj pozytywny obraz przedszkola

Nie mów przy dziecku, że się obawiasz, czy sobie poradzi i jak zniesie rozstania. Jeśli chcesz podzielić się swoimi niepokojami z partnerem, zrób to, kiedy Waszej pociechy nie ma w pobliżu. Dziecku możesz opowiedzieć, że pozna nowych kolegów i koleżanki, że w przedszkolu będą miłe panie i ciekawe zabawy. Warto skorzystać z dni otwartych i spotkań adaptacyjnych, podczas których dziecko może poznać swoje przyszłe opiekunki i uczestniczyć w atrakcyjnych zajęciach.

Wprowadź wcześniej zmiany do codziennej rutyny

Jeśli dotychczas dziecko miało w zwyczaju spać do późna, może z niechęcią reagować na wcześniejsze pobudki. Warto już kilka tygodni wcześniej kłaść je wcześniej spać i stopniowo przyzwyczajać do wstawania o określonej godzinie. By zapewnić sobie jak najwięcej spokoju rano, warto dzień wcześniej naszykować ubranie (możesz zrobić to razem z dzieckiem, tak by – w granicach rozsądku – samo wybrało, co na siebie włoży). Zbudź dziecko odpowiednio wcześnie, by zdążyło spokojnie zjeść śniadanie i przygotować się do wyjścia. Poranny pośpiech nikomu nie służy, a popędzany maluch będzie denerwował się jeszcze bardziej. 

Nie przedłużaj pożegnań

Kiedy dotrzecie do przedszkola, pomóż maluchowi się rozebrać, odprowadź do sali i pomachaj na pożegnanie. Przeciągające się tulenie w szatni nie pomaga dziecku – może mieć ono nadzieję, że ulegniesz jego emocjom i zabierzesz je do domu.

Jeśli to możliwe, w pierwszych tygodniach odbieraj dziecko z przedszkola wcześniej. Mów mu, kiedy po nie wrócisz. Pamiętaj jednak, że trzylatek niewiele zrozumie, jeśli podasz mu konkretną godzinę. Powiedz raczej, że przyjdziesz po niego po drzemce czy po obiedzie itp. Zawsze dotrzymuj słowa. Nie oszukuj dziecka, mówiąc, że zaraz wrócisz, jeśli zamierzasz je odebrać dopiero po kilku godzinach.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Moda nieustannie się zmienia. Są jednak takie ubrania, które zawsze…