Co warto wiedzieć przed otwarciem salonu stylizacji paznokci?

Stylizacja paznokci jest Twoją pasją i zastanawiasz się nad otwarciem własnego salonu, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Mamy kilka cennych wskazówek, które przydadzą się osobom nieposiadającym doświadczenia w prowadzeniu własnej działalności.

Wiele osób posiadających doświadczenie w stylizowaniu paznokci marzy o własnym salonie. Rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności wiąże się ze sporymi wydatkami, co może odstraszać osoby, które nie są pewne, czy podołają takiej odpowiedzialności.

Pasja do paznokci to nie wszystko

Aby rozwiać wątpliwości, warto przygotować kosztorys oraz określić plan, który pomoże przyciągnąć klientki i pozwoli pokryć koszty. Prawdziwym wyzwaniem nie jest samo otwarcie własnego salonu, ale utrzymanie go przy sporej konkurencji na rynku.

Jeżeli dotychczas miałaś swoje stałe klientki, to istnieje szansa, że wciąż będą chciały korzystać właśnie z Twoich usług.  Niestety, nie ma na to gwarancji i trzeba wziąć pod uwagę możliwe ryzyko. Warto jest zaplanować działania, które umożliwią pozyskanie nowych klientek. Mogą to być działania promocyjne – rabaty, programy lojalnościowe, zniżki za polecenie usług innym osobom.

Jeśli posiadasz dokumenty potwierdzające udział w szkoleniach manicure, warto je wywiesić w swoim salonie. Potencjalne klientki widząc certyfikat, będą miały pewność, że ukończyłaś kurs stylizacji paznokci metodą hybrydową. Dzięki temu będą świadome, że ich dłonie są pod opieką profesjonalistki, która dba o uzupełnianie posiadanej wiedzy. Tym samym podniesiesz prestiż swojego gabinetu.

Zastanów się, jaka jest dokładna wizja Twojego salonu. Zadaj sobie kilka pytań: do kogo kieruję swoje usługi? Czym chcesz się wyróżnić na rynku? Jakie dokładnie usługi będziesz oferować? Czy zamierzasz kogoś zatrudnić? Planujesz w przyszłości poszerzyć ofertę?

Wybór miejsca

Odpowiedzi na pytania z pewnością ułatwią znalezienie odpowiedniego lokalu. Wielkość lokalu musi być wystarczająca, aby pomieścić stanowiska i sprzęt.

Określ planowaną ilość osób, z którymi będziesz pracować. Pamiętaj, że zatrudnienie pracownika to stałe wydatki dla firmy. Z drugiej strony utrzymanie nawet małego lokalu, dla jednej osoby może być nie lada wyzwaniem.

Wiedząc, w której części miasta jest najwięcej Twoich dotychczasowych klientek, możesz wziąć pod uwagę taką lokalizację, która będzie dla nich bliska. Wizja dłuższego niż dotychczas dojazdu, może być argumentem za zmianą swojej stylistki. Wybór lokalu w centrum może wiązać się z wyższymi opłatami.

stylizacja paznokci

Jeżeli koszty wynikające z utrzymania lokalu wydają się być przeszkodą nie do przejścia, być może korzystniejsze będzie założenie spółki. Jeśli zdecydujesz się na prowadzenie salonu wspólnie z osobą, która poszerzy ofertę o własne usługi, może to wpłynąć na większe zainteresowanie prowadzonymi usługami.

Wiele osób docenia miejsca, w których można zadbać nie tylko o paznokcie, ale także skorzystać z zabiegów kosmetycznych czy porad wizażystki. W tym wypadku zwyczajnie łatwiej jest pokryć opłaty, kiedy oba stanowiska dostarczają przychody.

Przemyślane wnętrze

Zastanów się, czy ilość stanowisk w ciągu roku ulegnie zwiększeniu. Wybierając wielkość lokalu, korzystniej będzie brać pod uwagę docelową ilość miejsc pracy. Po pierwsze częste zmiany salonu mogą spowodować utratę części klientek.

Druga kwestia to wybór właściwego lokalu – znalezienie urządzonego pod gabinet kosmetyczny nie jest łatwe, a wykonanie remontu i urządzenie wnętrz zgodnie z zakładaną estetyką jest kosztowne. W obu przypadkach konieczność zmiany lokalu na większy nie będzie korzystne.  

Profesjonalny sprzęt

Aby klientki postrzegały nowo otwarty salon za profesjonalne miejsce, wybierając sprzęt i produkty, na których będziesz pracować, nie kieruj się oszczędnością. Pamiętaj, że otwierając działalność możesz zorientować się w dostępnych środkach na dofinansowanie.

Otwarcie własnego salonu będzie wiązać się ze sporym kosztem, zwłaszcza jeśli nie posiadasz jeszcze żadnego sprzętu. Wybór sprawdzonych marek często wiąże się z dłuższą żywotnością sprzętu.

Mamy coraz więcej świadomych klientek, które będą zwracać uwagę nie tylko na efekt zabiegów, ale również na to, czym zostały wykonane. Korzystając z renomowanych produktów, będziesz mieć szansę na zadowolenie najbardziej wymagających osób oraz wypracowanie wizerunku profesjonalnego salonu.

stylizacja paznokci

Wystrój dopasowany do klientek

Jeśli dysponujesz większym budżetem, możesz wrócić do wcześniejszych pytań i zastanowić się, do jakiego typu klientek kierujesz swoje usługi.

Odkrycie własnej niszy, może być przepisem na sukces, zapewniając przetrwanie kolejnego salonu stylizacji paznokci w okolicy. Konkurencja jest spora, dlatego mając odpowiednie możliwości finansowe, dobrze jest zainwestować w realizację przemyślanego planu.

Pomyśl o swoich potencjalnych klientkach i spróbuj nadać im wspólne cechy. Przykładem może być zaprojektowanie ekskluzywnego salonu dla wymagających klientek, które zwracają uwagę zarówno na detale wystroju salonu, jak i jakość narzędzi pracy, częściej decydują się na klasyczne stylizacje niż artystyczne wariacje.

Dokonując takiej analizy łatwo wpaść na to, że taki typ klientki preferować będzie eleganckie wnętrza, docenia nastrojową muzykę i stylowe dekoracje. Istotne jest też posiadanie profesjonalnego sprzętu i kosmetyków renomowanych marek.

Zapoznaj się z wymogami BHP, jakie są stawiane lokalom. Przed dokonaniem wyboru zobacz, czy zostały spełnione wszystkie wymagania i weź je pod uwagę, planując remont. 

Alicja Fedyszyn

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Markowe dodatki takie jak torebki, buty i czapki oraz inne…