Czy dieta wegańska koniecznie musi być suplementowana?

dieta wegańska

Ludzie, próbując utrzymać prawidłową masę ciała często stosują różne dziwne sposoby i niestety nadal wiele osób wybiera niezdrowe diety takie jak kapuściana czy też mleczna. Ale na szczęście coraz więcej osób decyduje się na dietę wegańską. Jednak tutaj pojawia się pytanie: czy należy ją suplementować? Czas poznać odpowiedź!

Dlaczego warto być na diecie wegańskiej?

Zalet diety wegańskiej jest naprawdę wiele i co ważne są one potwierdzone przez liczne przeprowadzone testy oraz badania. Naukowcy z Harvardu czy Oksfordu udowodnili na podstawie wieloletnich badań, że weganie zdecydowanie rzadziej chorują. Mają zdecydowanie lepszą odporność i co ważne, żyją dłużej. Do tego zdecydowanie mniej chorują na choroby serca czy też nadciśnienie, ale też dieta wegańska w znaczący sposób zmniejsza ryzyko wielu typów nowotworów i tutaj możemy wymienić choćby raka jelit czy żołądka. Ale to nadal nie wszystko, bo musicie też wiedzieć, że weganie zdecydowanie rzadziej chorują na cukrzycę i zazwyczaj nie mają problemu z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. W ich przypadku ryzyko otyłości czy nadwagi jest niewielkie i raczej może jedynie wynikać z problemów hormonalnych, czy tych związanych z tarczycą. Na pewno wszystkich wegan, ale też osoby, które planują na taką dietę przejść, powinien ucieszyć, fakt, że weganie zachowują młodość na dłużej i zdecydowanie później się starzeją. Dla wielu osób duże znaczenie ma empatia wobec zwierząt i fakt, że nie spożywa się produktów pochodzenia zwierzęcego czy samego mięsa. W końcu nie przyczyniamy się do cierpienia naszych braci mniejszych.

Czy dieta wegańska musi być suplementowana?

Na temat diety wegańskiej w latach ubiegłych narosło wiele mitów. Często nawet mówiono, że jest niezdrowa, co rzecz jasna nie ma nic wspólnego z prawdą. Ale często i to do teraz pojawia się teza, że dietę wegańską trzeba suplementować. Cóż, prawda jest taka, że wiele osób, które jedzą wszystko ma niedobory, a wbrew opiniom weganie rzadko się z nimi zmagają. Jedyną witaminą, której nie ma w diecie roślinnej jest witamina B12. Na szczęście jest ona wytwarzana w laboratoriach przez bakterie, zatem bez obaw można zażywać dobrze przyswajalne suplementy właśnie tej witaminy. Z innymi witaminami czy też składnikami odżywczymi nie ma problemu, bo wszystkie znajdują się w produktach roślinnych. Dodatkowo pamiętajcie, że w wielu przypadkach witaminy czy składniki odżywcze, które pochodzą z produktów roślinnych są lepiej przyswajalne, ale też ich stężenie jest zdecydowanie większe.

Czy przygotowanie dań wegańskich jest trudne?

Aby dieta wegańska była w pełni zdrowa musi być zbilansowana, ale ta zasada dotyczy każdej innej diety czy to diety wegetariańskiej, czy choćby diety, w której spożywa się mięso czy ryby. Zawsze trzeba jadać różnorodne dania przygotowane na bazie tylko i wyłącznie najlepszej jakości produktów. Jednocześnie przygotowanie dań wegańskich wcale nie jest trudne czy czasochłonne, choć rzecz jasna wymaga nieco wiedzy. Jeżeli do tej pory obiady składały się z ziemniaków, surówki i porcji mięsa, to rzeczywiście możecie nie bardzo orientować się w kuchni wege. Ale na szczęście zawsze można skorzystać z przepisów dostępnych w sieci. A jeżeli nie macie czasu na gotowanie bądź zwyczajnie Wam się nie chce, to jest jeszcze jedna ciekawa opcja. Tak naprawdę niezależnie czy waszym miejscem zamieszkania jest Warszawa, czy Katowice catering dietetyczny będzie dla Was idealnym rozwiązaniem. Trzeba wiedzieć, że dania są właściwie zbilansowane, ale też obłędnie smaczne i pełnowartościowe. Zatem nie warto się zastanawiać, lecz warto od razu zamówić catering wegański.

Czy każdy może być weganinem?

Odpowiedź oczywiście brzmi „tak”. Dieta wegańska jest bardzo zdrowa i także dzieci będące na niej mają lepsze wyniki badań i bardzo dobrze się rozwijają. Zatem czas przestać wierzyć w mity i postawić na fakty, a faktem jest to, że dieta wegańska jest bardzo zdrowa. Tak naprawdę każdy może na nią przejść niezależnie od wieku. Czas więc zrobić coś dobrego dla siebie i zostać weganinem.

Artykuł sponsorowany

Share