Czy grzyby są zdrowe? Jakie właściwości mają grzyby

Jeszcze kilkanaście lat temu grzyby uważano za produkt bez specjalnych wartości dietetycznych. Jednak najnowsze badania wykazały, że grzyby mogą być źródłem cennych substancji odżywczych. Sprawdź, co warto wiedzieć o grzybach i dlaczego warto włączyć je do codziennej diety.

Jakie substancje odżywcze i minerały zawierają grzyby

Z najnowszych badań wynika, że grzyby zawierają w sobie wiele cennych składników odżywczych, choć w około 90% składają się z wody – w związku z tym są niskokaloryczne. Grzyby to źródło witamin z grupy B, a szczególnie witaminy PP. Są także bogate w glikogen. Większość grzybów zawiera także witaminę C i E. Ponadto niektóre z nich np. borowiki i kurki zawierają ergosterol, czyli prowitaminę D. Ponadto grzyby dostarczają naszemu organizmowi miedzi, cynku, potasu, wapnia, magnezu, żelaza i selenu.

Gwiazdami dietetyki wśród leśnych grzybów występujących w Polsce są kurki i borowiki. Kurki, czyli pieprzniki jadalne zawierają szczególnie dużo witaminy A i więcej niż inne grzyby tiaminy, czyli witaminy  B1. Kurki nie nadają się do suszenia, natomiast marynowanie, wekowanie i mrożenie kurek to doskonałe sposoby ich konserwacji. 

Warto również zwrócić uwagę na borowika szlachetnego, który suszony, pod względem zawartości fosforu, witaminy B2 i witaminy B3, zajmuje pierwsze miejsce wśród popularnych produktów spożywczych. Jest także niezwykle bogatym źródłem żelaza – w tym przypadku ustępuje tylko kaszance!

Czy grzyby są zdrowe?

Specjaliści zajmujący się grzybami zwracają uwagę, że grzyby to cenny składnik naszej diety, dostarczający nam witamin i związków mineralnych. Badania przeprowadzone w Japonii wykazały ponadto, że spożywanie tamtejszych grzybów co najmniej 3 razy w tygodniu może obniżyć ryzyko występowania raka prostaty. 

Jak uniknąć zatrucia grzybami

Wokół grzybów krąży wiele mitów i niedomówień, szczególnie związanych z zatruciami. Są osoby, które w ogóle nie jedzą grzybów leśnych z obawy przed zatruciem. To prawda, w naszych lasach występuje wiele gatunków grzybów trujących i niejadalnych. Spożycie niektórych nich prowadzi do śmierci. Jednak wystarczy atlas grzybów lub aplikacja w smartfonie, aby upewnić się, że zbierane przez nas grzyby są jadalne. Dodatkowo grzyby zawsze możemy sprawdzić u eksperta w Sanepidzie. Poza tym kierujmy się zasadą, że lepiej grzyba wyrzucić, niż ryzykować zatruciem. Wówczas możemy spokojnie wykorzystać te dary lasu w kuchni. Ryzyko zatrucia w dużej mierze ogranicza też zbieranie grzybów, które pod kapeluszem mają gąbkę, a nie blaszki. Choć także wśród borowików znajdują się gatunki trujące (np. borowik szatański).

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Pralka to jedno z najważniejszych urządzeń w każdym domu i…