Czy warto podawać aperitif?

Aperitif

Aperitif za granicami kraju jest już bardzo popularny od wielu lat. Z radością można również stwierdzić, że coraz częściej można się z nim spotkać w Polsce. Co to tak właściwie jest? Czemu ma służyć? Czy warto zaprzątać sobie głowę zaserwowaniem aperitifu? Jeżeli tak to jaki aperitif wybrać? Odpowiedzi na te oraz na inne pytania znajdują się w poniższym artykule.

Czym jest Aperitif?

Aperitif to specjalny napój alkoholowy podawany tuż przed posiłkiem. Ma na celu pobudzić apetyt i zaostrzyć kubki smakowe. Żeby jednak tak się stało nie może być on ani za mocny, ani za słaby. Nie wolno również przesadzić z jego ilością. Zazwyczaj jako aperitif podaje się alkohol lekki, w granicach od 18 do 35%. Mocniejszy mógłby zahamować pracę żołądka, co jak wiadomo przed posiłkiem jest niewskazane. Dodatkowo aperitif nie powinien być za słodki. Mógłby zaburzyć smak dania właściwego, lub co gorsza zostać potraktowany jako deser. Takie zaburzenie kolejności smaków mógłby wpłynąć niekorzystnie na ogólne odczucia związane z pożywieniem.

Najczęściej jako aperitif podaje się wina.

Mogą to być wina białe, wina czerwone, wina różowe czy wina musujące. Ważne, aby były one lekkie i nieco bardziej wytrawne. Świetnie sprawdzą się tu młode wina czerwone o owocowym smaku i aromacie. W kwestii win musujących niekwestionowanym ulubieńcem wciąż pozostaje szampan, prosecco czy cava. Bąbelki nie dość że cieszą oko, są w stanie idealnie podkreślić smak później spożywanych dań. Ciekawą propozycją na Aperitif są również aperitify gorzkie. Ostatnio coraz częściej można spotkać się z Aperolem, do którego dodawana jest woda gazowana, lód, tonik lub sok pomarańczowy. Do przyozdobienia użyć można również owoców. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się np. pomarańcze.

Co podać jako aperitif?

Kolejną grupą aperitifów są wzmacniane wina aromatyzowane. Mowa tutaj o na przykład wermutach pochodzących głównie z Włoch lub Francji. W tym wypadku zawartość alkoholu mieści się w granicach od 12 do 20%. Najlepiej, aby podawać je z lodem lub wodą gazowaną. Istnieją jeszcze niezwykle orzeźwiające aperitify w formie alkoholi anyżowych, koktajlów kwaśnych, wytrawnych win wzmacnianych, wódki gatunkowej, a nawet napojów bezalkoholowych.

Jak widać nie ma jednego typu alkoholu, który można byłoby nazwać mianem aperitifu. W zależności od kraju i osobistych preferencji wybierany jest gatunek serwowany przed podaniem właściwego posiłku. Jeśli jednak chodzi o wina polecamy zajrzeć do Zielonych Butelek. Sklep wina w swoim asortymencie posiada ciekawe propozycje, których nie znajdzie się w zwykłych sklepach spożywczych czy monopolowych.

Artykuł sponsorowany

Share