Czym charakteryzuje się Bollywood?

Chyba większość z nas słyszała o Bollywood, ale nie każdy z nas dokładnie wie, co kryje się pod tym terminem łudząco podobnym do Hollywood. Czym wobec tego jest Bollywood?

Z Bollywood przede wszystkim stykamy się w kontekście indyjskiego przemysłu filmowego. Jest to jego umowna nazwa, która została stworzona już w latach siedemdziesiątych z połączenia dwóch słów, a mianowicie Hollywood oraz Bombaj, jako że to właśnie to miasto stało się głównym ośrodkiem kinematografii indyjskiej. Nie ma zgody co do twórcy nazwy, ale najczęściej wskazuje się na nazwiska takie jak Amit Khanna, Bevinda Collaco, Shobhaa De i H.R.F. Keating.

Co ciekawe, w samych Indiach nazwa Bollywood nie jest mile widziana. Znacznie częściej na kinematografię w tym kraju mówi się hindi cinema lub kino hindi-urdu (hindi i urdu to dwa popularne języki używane w Indiach).

Zwykle Bollywood używa się w celu określenia ośrodka produkującego filmy w Bombaju, ale również można spotkać się z określeniem całej twórczości kinematografii z Indii, także tej spoza tego miasta. Co więcej, Bollywood jest wiązane z określonym gatunkiem filmów fabularnych, których główne cechy charakterystyczne to trudna miłość dwóch głównych bohaterów, duża ilość scen tanecznych oraz specjalnych piosenek.

 

Wśród popularnych filmów Bollywood znajdują się między innymi:

  • Czasem słońce, czasem deszcz
  • Aśoka Wielki
  • Lagaan
  • Phir Bhi Dil Hai Hindustani (Moje serce bije po indyjsku)
  • Rang De Basanti (Kolor szafranu)
  • Main Hoon Na (Jestem przy tobie)
  • Devdas

 

Filmy te można oglądać również w Polsce. Teraz głównie dostępne są one w serwisach filmowych on-line w formie VOD, a także wybrane kupić można na płytach.

Jak już wspomnieliśmy, z Bollywood związana jest także określona muzyka. Doskonale nadają się na imprezę w stylu indyjskim, a także dla tych, którzy po prostu lubią żywe rytmy. Są zupełnie inne niż to, co można usłyszeć w naszym radiu. Gdy chcesz posłuchać muzyki Bollywood, również możesz zrobić to za pośrednictwem radia internetowego, gdzie do dyspozycji są specjalne kanały grające tylko ten gatunek muzyki

Materiały prasowe

Share