Dieta eliminacyjna – co należy wiedzieć na ten temat?

dieta eliminacyjna

Reakcje alergiczne dotyczą coraz większej części społeczeństwa. Tego typu zjawiska częściowo powodowane są przez produkty spożywcze bogate w gluten, czy też w laktozę. Dieta eliminacyjna to dobry sposób na to, aby takiej alergii się pozbyć. Do jej stosowania należy podejść z rozsądkiem, aby z drugiej strony – nie zaszkodzić sobie samodzielnie. Jakie są zasady prawidłowego stosowania diety eliminacyjnej?

Na czym polega dieta eliminacyjna?

Zasada działania jest prosta – na okres około dwóch tygodniu odstawia się składniki, które mogą powodować występowanie alergii pokarmowej. Na liście czynników, które doprowadzają do reakcji alergicznych, oprócz gluteny i laktozy, znaleźć można również alergię na jajka, kukurydze, ryby, orzechy, nabiał, itd. Lista tych czynników jest zdecydowanie dłuższa, ale są to najpopularniejsze produkty, które mogą powodować występowanie uczulenia.

Po okresie ok. dwóch tygodni będzie można zorientować się, który składnik pokarmowy jest „winny” . Należy jednak pamiętać o tym, że kolejne produkty spożywcze odstawiać po kolei. Najpierw jeden (np. jajka). Jeżeli po ok. dwóch tygodniach objawy utrzymywać się będą nadal, trzeba pomyśleć o kolejnym produkcie spożywczym. Widocznie ten pierwszy (w tym przypadku owe jajka podane jako przykład) nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych.

Kto powinien przejść na dietę eliminacyjną? Wszystkie osoby, które podejrzewają u siebie alergię pokarmową. Przy czym, nie warto zapomnieć o tym, że wszystkie alergie niekiedy nie są w stanie wyjść na testach, jakie wykonywane są w gabinetach medycznych. Dieta eliminacyjna może okazać się doskonałym wsparciem, jeżeli ktoś ma już dość reakcji alergicznych, które są w stanie nieść za sobą przykre konsekwencje.

Tego rodzaju dieta dedykowana jest również dla wszystkich osób, które w sposób świadomy chcą podejść do rezygnacji w swoim życiu z laktozy, gluteny, czy też np. ryb i wszystkich produktów pochodzenia od zwierzęcego. Dla niektórych jest to nie do wyobrażenia, ale społeczeństwo chętnie podchodzi do takich wyzwań – dla własnego zdrowia. Zdecydowaną zaletą tego typu diety jest to, że w końcu nie trzeba będzie zamartwiać się nadprogramowymi kilogramami.

Catering dietetyczny na pomoc

Podjęcie decyzji o diecie eliminacyjnej nie jest łatwe, ale konieczne. Teraz trzeba tylko zacząć przygotowywać posiłki w zgodzie z zasadami tej diety. Od razu należy dodać, że w tym wypadku można pewne rzeczy sobie nieco ułatwić. W jaki sposób? Zdając się na catering dietetyczny Wrocław, który będzie dopasowany do potrzeb każdej osoby. Przykładową ofertę cateringu znaleźć można m.in. na burakdieta.pl. Do wyboru są różne diety, aby każdy znalazł coś, co będzie spełniać jego oczekiwania.

W pierwszej kolejności, należy jednak w domu samodzielnie stwierdzić, co tak naprawdę jest tym czynnikiem alergicznym. Dieta eliminacyjna na początku powinna składać się z takich produktów spożywczych, które rzadko kiedy wywołują jakiekolwiek uczulenia i ze składników, jakie rzadko kiedy się spożywa. Po kilku dniach można pomyśleć o tym, aby do diety wprowadzać po kolei składniki, jakie reakcje wywoływać mogą. Owy składnik (pod różnymi formami) należy spożyć najlepiej na śniadanie, obiad i kolację. 48h to okres, który należy pozostawić organizmowi na ewentualną reakcję. Jeżeli nic się nie będzie działo, można pomyśleć o kolejnych produktach. Jeden na kilka dni.

Po ustaleniu, co wywołuje alergię, będzie można pomyśleć o całkowitej likwidacji jego z pożywienia, dbając o siebie i swoje zdrowie.

Artykuł sponsorowany

Share