Dieta post przerywany – na czym polega i dla kogo jest najlepsza?

Dieta post przerywany

Chcesz zgubić zbędne kilogramy? A może borykasz się z uczuciem ciężkości na żołądku lub masz problemy z jakością snu? Post przerywany zwany Intermittent Fasting czy dietą IF może się okazać dla ciebie idealny. Oprócz spadku masy ciała ma wiele korzyści zdrowotnych. Sprawdź, czym jest post przerywany i przekonaj się, czy to dieta dla ciebie!

Post przerywany – zasady

Dieta post przerywany jest obecnie jedną z najczęściej wybieranych form kuracji odchudzających. Polega na czasowym ograniczeniu spożywania pokarmów i jedzeniu wyłącznie w określonych godzinach lub tylko w konkretnych dniach, w tzw. „okienku żywieniowym”. W pozostałych godzinach zalecane jest powstrzymanie się od jedzenia i picie jedynie wody, gorzkiej herbaty lub czarnej kawy. Naprzemienne stosowanie „okna żywieniowego” i ścisłego postu oprócz utraty zbędnych kilogramów zmniejsza ryzyko cukrzycy, przyspiesza regenerację ciała, a nawet odmładza.

Dieta IF – rodzaje

Metod prowadzenia postu przerywanego jest wiele i każdy może dopasować ją do swojego trybu życia. Najpopularniejsze z nich to: metoda TRF (Time-Restricted Feeding) oraz ADF (Alternate-Day Fasting). Wśród oferowanych wariantów pierwszej metody najczęściej wybierany jest model TRF 16:8, który zakłada, że przez szesnaście godzin się pości, a przez pozostałe osiem godzin „okna żywieniowego” można jeść. Zalecane jest w tym czasie zjedzenie trzech posiłków i dwóch przekąsek.

Dieta post przerywany

Dieta post przerywany – co jeść podczas odchudzania?

Stosowanie metody IF nie narzuca trzymania się ściśle określonego menu. Zasady żywienia są proste, podczas „okna żywieniowego” możemy spożywać potrawy ze wszystkich grup produktów spożywczych. Jeśli zależy nam na zgrabnej sylwetce i zdrowiu warto komponować zbilansowane posiłki, z uwzględnieniem zarówno białek, tłuszczy, jak i węglowodanów. A wszystko to w odpowiednich ilościach, by utrzymać ujemny bilans energetyczny. Dla zapracowanych osób, które nie mają czasu na przygotowanie pożywnych potraw w domu wspaniałą opcją jest dieta pudełkowa, czyli catering dietetyczny. Smaczne i odpowiednio dobrane do naszych preferencji posiłki będą dostarczane zawsze na czas pod wskazany adres.

Post przerywany – nie dla każdego

Mimo iż dieta jest obecnie bardzo popularna, nie jest przeznaczona dla wszystkich. Wśród osób, które powinny unikać diety IF są dzieci i młodzież, osoby starsze, kobiety w ciąży, w czasie laktacji, a także diabetycy. Osoby zmagające się z problemami odżywiania, problemami hormonalnymi lub przewodu pokarmowego, a także intensywnie trenujący sportowcy powinny znaleźć dla siebie jakąś dietetyczną alternatywę. Największą grupę miłośników postu przerywanego stanowią osoby z wysoką masą ciała, dla których istotna jest redukcja, a także te, które prowadzą aktywny tryb życia m.in. celebryci i influencerzy.

Anna Abramowska

Share