Dieta przy zaparciach w ciąży

Zaparcia są dolegliwością uprzykrzającą życie, szczególnie gdy spodziewamy się dziecka. Na zaparcia w tym okresie uskarża się co druga kobieta. Taki już urok tego stanu, że problemy trawienne są jedną z największych dolegliwości. Należy im jednak zapobiegać, bo oprócz tego, że zaparcia w ciąży powodują dyskomfort, przyczyniają się do rozwoju hemoroidów. W okresie oczekiwania na narodziny dziecka, żyły są podatniejsze na uszkodzenia, a także zwiększony jest przepływ krwi przez nie.

Woman having abdominal pain, upset stomach or menstrual cramps

Przyczyny zaparć w ciąży

Jest ich kilka. Pierwszą, wspomnianą na początku jest fizjologia. W okresie ciąży zwiększa się poziom progesteronu. Powoduje on rozluźnienie mięśni jelit, przez co pracują one wolniej. Pokarm zalega w jelitach, dlatego stolec twardnieje i jest trudniejszy do wydalenia. Wypróżnieniu może towarzyszyć ból. Wraz z rozwojem ciąży zaparcia mogą się nasilać, gdyż na jelita naciska macica. Zaparcia dodatkowo wzmagają niektóre suplementy z żelazem, przepisywane w okresie ciąży, zapobiegające anemii. Kolejną przyczyną jest niewłaściwa dieta oraz zbyt mała ilość przyjmowanych płynów.

Co jeść by zapobiegać zaparciom?

Na początek o tym, co należy z diety wyeliminować, a są to ciężkostrawne, tłuste potrawy. Zalegają one w jelitach, stąd ich spożycie najlepiej ograniczyć do minimum. Ponadto należy usunąć z codziennej diety słodycze, szczególnie czekoladę czy masło orzechowe na poranne śniadanie. Zaparciom służą również: gotowana marchew, banany, ryż, czarna herbata. Wodę mineralną zaleca się niegazowaną, do tego warto sięgnąć po herbaty ziołowe (imbirowa, rumiankowa, z kopru włoskiego) oraz soki warzywne. Gdy cierpimy na zaparcia w ciąży, szczególnie starajmy się dużo pić, od 2 do 3 l dziennie. Dzień można rozpocząć od szklanki ciepłej wody z cytryną, co dobrze robi na układ pokarmowy. Na zaparcia pomaga kiszona kapusta oraz produkty bogate w błonnik i to je jak najszybciej warto włączyć w dietę.  Na przekąskę zamiast batonika bądź ciastek, lepiej wybrać suszone owoce: śliwki czy morele. Do diety powinno się włączyć ryby, które stanowią bogactwo wartości odżywczych, białka i dobrych tłuszczy. Dodatkowo, jeśli nic nie pomaga, to można sięgnąć po otręby pszenne, ale w niewielkiej ilości, czyli około łyżki dzienne.(źródło: stopzaparciom.pl)

ciąża

Zmiana diety powinna pomóc w leczeniu zaparć w ciąży. Jeśli jednak nic nie działa z domowych sposobów, to zaleca się sięgnąć po suplementy, które wspomagają walkę z tymi dolegliwościami, typu Dulcobis. Dobrym rozwiązaniem jest również wizyta u lekarza i konsultacja problemu.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Włączenie wątków edukacyjnych do zabawy nie jest wcale trudne.