Dlaczego warto stosować olej rzepakowy do smażenia i nie tylko?

olej rzepakowy do smażenia

Oleje roślinne są doskonałym zamiennikiem mniej wartościowych tłuszczy zwierzęcych. Wybór dobrego oleju pomoże nie tylko przygotowywać pyszne potrawy, ale również jest to świetny sposób na poprawę zdrowia. Co roku w Unii Europejskiej produkowane jest około 10 milionów ton oleju rzepakowego. Dlaczego jest tak pożądany na rynku, jakie są jego właściwości prozdrowotne i do czego jeszcze można go zastosować?

Prozdrowotne właściwości oleju rzepakowego

Osoby, które chcą utrzymać zdrowie na jak najlepszym poziomie, powinny często korzystać z oleju rzepakowego. To jeden z najlepszych tłuszczy roślinnych, w którym występują wielonienasycone kwasy omega-3 i omega-6. Dlatego też spożywanie go bardzo dobrze wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego, ale również zmniejsza ryzyko występowania różnych chorób sercowych.

Oprócz obecności tych kwasów, istotna jest również ich odpowiednia proporcja. W oleju rzepakowym jest to stosunek 2:1, omega-6 do omega-3. Wyłącznie dzięki dobrze zbilansowanej diecie można dostarczyć sobie właśnie tych prozdrowotnych kwasów, ponieważ człowiek nie jest w stanie samodzielnie ich produkować. Regularne spożywanie tego oleju roślinnego pozytywnie wpływa również na kondycję nerek oraz pomaga utrzymać cholesterol na prawidłowym poziomie.

Do czego jeszcze można wykorzystać olej rzepakowy?

Zastanawiając się nad tym, jaki olej do smażenia wybrać, odpowiedź jest jednoznaczna, oczywiście rzepakowy. Jednak oprócz smażenia, można go stosować również do codziennej pielęgnacji ciała i włosów ze względu na szereg jego prozdrowotnych właściwości.

Olej rzepakowy tłoczony na zimno znalazł zastosowanie w różnych kosmetykach, które przeznaczone są do dbania o piękny wygląd skóry. Pozwala zminimalizować ryzyko występowania uczuleń, dzięki czemu polecany jest dla osób, które mają problemy z różnego rodzaju alergiami. Dzięki zawartości witamin i steroli działa także regenerująco i odżywczo, więc chętnie sięgają po niego osoby, które chcą poprawić swój ogólny stan skóry.

Olej roślinny wytwarzany z nasion rzepaku to także doskonałe i sprawdzone rozwiązanie do włosów. Poprzez olejowanie można uzyskać miękkie i sprężyste kosmyki włosów, a co najważniejsze odbudować je od wewnątrz. Preparaty z oleju rzepakowego wzmacniają również łamliwe paznokcie i przyspieszają ich regenerację. Warto więc wykorzystać go do codziennych zabiegów kosmetycznych.

Olej rzepakowy jako skarb Europy

Kampania „Olej rzepakowy skarbem Europy” to program edukacyjno-promocyjny, który odbywa się przy współfinansowaniu Unii Europejskiej. Głównym celem jest zwiększenie świadomości konsumentów na temat prozdrowotnych właściwości tego roślinnego oleju i promowanie jego stosowania.

Międzynarodowe działania pozwalają również zacieśnić współpracę pomiędzy Polską i Francją, dwoma krajami, które są największymi obok Niemiec rynkami upraw rzepaku i produkcji oleju rzepakowego na terenie Europy. Oba państwa mają już wieloletnie doświadczenie nie tylko przy produkowaniu i przetwórstwie tego surowca, ale również w badaniach i rozwoju sektora roślin oleistych.

Więcej szczegółowych informacji na temat oleju rzepakowego i jego prozdrowotnych właściwości można znaleźć pod adresem olejrzepakowy.com. Zainteresowane osoby znajdą tam wiele materiałów edukacyjnych, historie oleju rzepakowego, przepisy kulinarne w formie wideo, broszury i dossier prasowe.

Artykuł sponsorowany

Share