Idealny zestaw naczyń stołowych. Jak wybrać zastawę stołową?

Zastawa stołowa

Idealny zestaw naczyń stołowych powinien nie tylko wyglądać stylowo na stole przez wiele lat, ale powinien być wystarczająco lekki, aby wygodnie podnieść, przechowywać i być odporny na codzienne zużycie. Powinien być funkcjonalny (do mikrofalówki) i łatwy do czyszczenia (można myć w zmywarce). Dowiedz się jak wybrać idealną zastawę stołową. Czytaj dalej!

Badając zastawy stołowe w Laboratorium urządzeń kuchennych i technologicznych Instytutu Dobrego Gospodarstwa Domowego, oceniliśmy klasyczne wyroby w zakresie cen, gramatur i stylów. Ogólnie lubimy zestawy składające się z dużego talerza obiadowego, małego talerza do sałatek i płytkiej miski, której można używać do zup lub makaronów. Nasze typy obejmują najlepiej sprzedające się modele znanych marek, z których wiele ma programy wymiany uszkodzonych i uszkodzonych zastaw stołowych.

Jaki jest najlepszy materiał na naczynia stołowe?

Wybór zastawy stołowej należy oprzeć na materiale. Każdy materiał jest inny i musisz zwrócić uwagę na jego cenę, trwałość, wagę, estetykę i funkcjonalność. Oto zalety i wady najpopularniejszych rodzajów zastawy stołowej:

Zastawa z porcelany kostnej

Porcelana kostna to najlepszy wybór, jeśli szukasz wyrafinowanej formalnej zastawy stołowej. Po dodaniu popiołu kostnego do porcelany staje się ona delikatnym, lekko prześwitującym i doskonale skonstruowanym materiałem o mlecznobiałej, świetlistej glazurze. Porcelana kostna jest lekka i cienka, ale uważana jest za najtrwalszą ceramiczną zastawę stołową. Jest to również najdroższy materiał. Nie wszystkie porcelany kostne można myć w zmywarce i używać w kuchence mikrofalowej, dlatego przed zakupem należy zapoznać się z instrukcją obsługi.

Porcelana stołowa

Porcelana to najbardziej wszechobecna ceramiczna zastawa stołowa. Jest tańsza niż porcelana kostna, a przy odpowiedniej równowadze ceny, trwałości i wagi doskonale nadaje się zarówno do codziennego użytku, jak i formalnych przyjęć. Ma oszkloną, nieporowatą powierzchnię, dzięki czemu można go myć w zmywarce, podgrzewać w kuchence mikrofalowej, a czasem w piekarniku. 

Kamionka / Ceramika

Kamionka jest popularna ze względu na jej rustykalny i teksturowany wygląd. Często jest złamana biel i kość słoniowa z cętkami (zamiast czystej lub jasnej bieli). Cięższy, grubszy, mniej trwały i bardziej porowaty niż porcelana kostna i porcelana, kamionka jest stosunkowo niedroga. Unikalne elementy mogą nie być równomiernie układane w stosy do przechowywania, zwłaszcza jeśli zostały wykonane ręcznie. Naczynia ze stali nierdzewnej często pozostawiają ślady na lekko glazurowanej kamionce: nie jest to niedoskonałość i można je zetrzeć dostępnymi w handlu środkami czyszczącymi. (Ceramika jest podobna do kamionki w swojej organicznej konstrukcji, ale jest bardziej podatna na odpryski). Obydwa są świetnymi opcjami do codziennego użytku, jeśli nie masz nic przeciwko wymaganej dodatkowej pielęgnacji.

Jeśli szukasz wytrzymałych naczyń stołowych wielokrotnego użytku, które można zabrać na zewnątrz, polecamy te dwie opcje. Oba są doskonałym wyborem dla rodzin, posiłków na świeżym powietrzu i studentów:

Naczynia z melaminy

Melamina to tworzywo sztuczne nadające się do kontaktu z żywnością, odporne na pękanie, nadające się do mycia w zmywarce i stosunkowo niedrogie. Nawet jeśli nie zawiera BPA, FDA zaleca, aby nie umieszczać na nim żywności i napojów w kuchence mikrofalowej.

Szklana zastawa stołowa

Szkło hartowane, to znane i lubiane przez Polaków tworzywo nadające się idealnie do serwowania posiłków oraz odgrzewania ich w mikrofali. Szkło pozwala na produkcję naczyń w niskiej cenie przy zachowaniu względnie dużej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki obróbce, możliwe jest tworzenie niezliczonej ilości kształtów i zdobień na zastawie szklanej.

Artykuł sponsorowany

Share