In vitro – najważniejsze informacje, które musisz znać

In vitro - najważniejsze informacje, które musisz znać

Wykonanie zabiegu in vitro to dla wielu rodzin jedyna dostępna szansa na to, aby w końcu mieć upragnione dziecko. Od dawna widzimy, że coraz więcej par ma problemy z naturalnym poczęciem – wpływ ma na to chociażby wiek, w którym kobieta zaczyna podejmować próby zajścia w ciążę. Z roku na rok ta granica się przesuwa, bo panie chcą rozwijać swoje kariery i odkładają macierzyństwo na później. Wpływ mają na to także choroby cywilizacyjne – nadwaga, problemy z tarczycą, stosowanie używek. Gorzej o siebie dbamy i przez to mamy problemy z zajściem w ciążę.

Jeżeli u danej pary występują problemy z niepłodnością to lekarz w pewnym momencie może faktycznie zasugerować przeprowadzenie zabiegu in vitro. Na czym to polega? Zapłodnienie przeprowadzane jest w laboratorium i dopiero po skutecznym połączeniu komórek rozrodczych – komórka jajowa zostaje umieszczona w macicy. W dużym skrócie na tym właśnie polega cała ta procedura. W chwili, gdy faktycznie się na to decydujemy – musimy jednak wiedzieć na ten temat o wiele więcej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Na pewno musimy przygotować się na to, że na każdym etapie będzie czekało nas mnóstwo badań. Lekarze muszą mieć pełen obraz sytuacji i cały czas kontrolować to, co dzieje się w naszym organizmie. Badana będzie zarówno kobieta – jak i mężczyzna, chociaż on tylko w początkowym etapie. Kobieta musi być przygotowana na to, że w pierwszej fazie konieczne będzie przyjmowanie dużych dawek hormonów – ma to na celu zwiększenie ilości komórek jajowych i dzięki temu zwiększamy także swoje szansę na skuteczne zapłodnienie.

Przed nami sporo wizyt w gabinetach lekarskich, więc musimy się na to przygotować także psychicznie – nie każda kobieta lubi nawet rutynowe wizyty u ginekologa, a tutaj musimy odpowiadać na mnóstwo pytań, w tym także tych intymnych. Większość par nie ma z tym jednak większych problemów – ich celem jest posiadanie dziecka, a cała reszta ma mniejsze znaczenie.

Psychiczne i fizyczne przygotowania do zabiegu

Kobieta musi na pewno rozumieć to, że bardzo wiele zależy tutaj od jej podejścia – tak samo zresztą, jak w przypadku zwyczajnej ciąży. Musimy bardzo dbać o swoje ciało oraz o stan psychiczny. To stresujący czas, ale stres bywa niebezpieczny – ważne jest to, aby mieć odpowiednie wsparcie i nastawienie do całego procesu. Konieczne będzie stosowanie się do określonej diety i całkowita rezygnacja z niektórych pokarmów oraz napojów. Wszystko to robimy przecież dla naszego dziecka – nie powinno to więc być duże wyzwanie. W Katowicach polecamy Klinikę Leczenia Niepłodności Zięba Clinic.

Materiał partnera

Share