Jak nauczyć dziecko języka obcego?

nauka jezyka obcego

Znajomość języka angielskiego jest we współczesnym świecie umiejętnością elementarną. Bez niej ciężko jest znaleźć dobrą pracę, utrudnia to także zagraniczne wyjazdy. Brak znajomości języka angielskiego stanowi również barierę w rozwijaniu zainteresowań i poznawaniu kultury. Każdy opiekuńczy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy start w dorosłość. Jednak jak znaleźć naprawdę wartościowy kurs angielskiego?

Naukę języka obcego warto rozpocząć jak najwcześniej. Pierwsze lekcje można realizować już wśród najmłodszych. Przedszkola i szkoły językowe w większych miastach bardzo często prowadzą angielski dla dzieci Poznań, Warszawa, czy Kraków to miejsca, gdzie bez problemu znajdziemy taką placówkę. Jednak zajęcia z języków obcych są coraz popularniejsze również w mniejszych miejscowościach. Jaką przewagę daje dziecku znajomość angielskiego?

Nauka przez zabawę?

Trudno wymagać, aby przedszkolaki spędzały czas na wkuwaniu słówek i gramatyki. Dla najmłodszych zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie naturalne osłuchiwanie się z językiem podczas zabawy. To bardzo ważne, aby nauka języka nie kojarzyła się z czymś trudnym i stresującym. Wówczas mogłyby się pojawić problemy ze swobodnym wyrażaniem swoich myśli w obcym języku. Blokada przed mówieniem, przy jednoczesnej dobrej znajomości języka obcego to częsty problem u dorosłych, którzy uczą się angielskiego. U dzieci poznawanie języka jest bardziej naturalne i beztroskie, co pomaga wykształcić prawidłowe podejście do komunikacji, również w języku obcym.

Tradycyjne lekcje

Jednak wraz z dorastaniem dziecka stosunek nauki do zabawy podczas poznawania obcego języka, powinien się stopniowo zwiększać. Metody uczenia angielskiego należy dobrać do wieku ucznia. U starszych dzieci można już wprowadzać zasady gramatyki oraz zapamiętywanie podstawowych słówek. Ważne jest jednak, żeby nie zniechęcić go nadmiarem materiału – tu zdecydowanie bardziej liczy się systematyczność w nauce i utrwalanie rezultatów.

Nauka angielskiego w szkole

Szkolne lekcje angielskiego potrafią być naprawdę trudne dla dzieci, które nie miały wcześniej do czynienia z tym językiem. Szczególnie jeśli większość klasy potrafi go już używać – choćby w podstawowym zakresie. W takich okolicznościach dziecko może być zestresowane i frustrować się, że wypada gorzej od kolegów. U dzieci strach nie jest dobrym motywatorem. Dlatego warto zadbać, aby dziecko miało kontakt z językiem angielskim jeszcze przed rozpoczęciem jego nauki w szkole. W ten sposób będzie mogło aktywnie uczestniczyć w lekcjach i wyniesie z nich więcej korzyści.

Ciekawe sposoby nauki języka

Metodą na przyspieszoną naukę jest udział w obozie językowym. To popularny sposób, aby w stosunkowo krótkim czasie oswoić się z mówieniem w obcym języku. Podczas takich wyjazdów dzieci poznają zwykle nie tylko język, ale także kulturę i zwyczaje panujące w innych krajach. Dodatkowo jest to okazja do budowania relacji z innymi dziećmi i zdobywania przyjaciół, a także rozwijania samodzielności.

Artykuł sponsorowany

Share