Jak się odchudzać, by nie dopadł nas efekt jojo?

Jak się odchudzać, by nie dopadł nas efekt jojo

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną i niestety z roku na rok rośnie liczba osób, która nie zmaga się już tylko z nadwagą, ale też otyłością. Jednocześnie zwiększa ona ryzyko jeszcze innych chorób, choćby cukrzycy czy niektórych typów nowotworów. Dlatego tak ważne jest, by o siebie zadbać i dbać cały czas. Nie ma to związku rzecz jasna z wyglądem, lecz ze zdrowiem. Jednak problem jest inny, otóż wiele osób, które się odchudzają, dopada efekt jojo. I niestety nie tylko utracone kilogramy, lecz i te dodatkowe wracają z szybkością bumerangu. Zatem tutaj pojawia się jakże uzasadnione pytanie, które brzmi: jak się odchudzać, by nie dopadł nas efekt jojo.

Pojmowanie diety często jest błędne

Nie ma się co oszukiwać, niestety u wielu osób słowo dieta kojarzy się z niejedzeniem, głodzeniem się czy stosowaniem dziwnych stylów odżywiania, choćby polegających na spożywaniu tylko kapusty. A to przekłada się nie tylko na szybki powrót kilogramów, ale też na rozstrojenie pracy organizmu, co przejawia się problemami trawiennymi czy niedoborami. Oczywiście, że tak nie może być. Otóż wiele osób naprawdę źle podchodzi do słowa „dieta” traktując je jako synonim „głodówki”, a gdy kilogramy spadają te osoby ponownie wracają do swojej niezdrowego stylu odżywiania, co znowu sprawia, iż kilogramy rosną ze zdwojoną siłą. A przecież dieta jest niczym innym jak stylem odżywiania, który rzecz jasna powinien być zdrowy.

Czyli jeżeli przechodzicie na dietę, nie możecie głodzić się, tylko musicie się zdrowo odżywiać i ten styl odżywiania się utrzymywać cały czas. Nie może dochodzić do sytuacji, że przez jeden miesiąc jecie zdrowo, a potem znowu jadacie jedzenie śmieciowe i pijecie duże ilości napojów gazowanych. Jednocześnie musicie też wiedzieć, że nie można przez długi czas stosować żadnych odstępstw od zdrowej diety, czyli nie można raz za czas pozwolić się na zjedzenie jednego hamburgera, bo zwyczajnie okaże się, iż znowu powrócicie do niezdrowej diety. Jedzenie śmieciowe uzależnia i jeżeli znowu go spróbujecie, to ciężko będzie Wam wytrwać i nie powrócić do jedzenia śmieciowego. Sytuacja przypomina osobę, która rzuciła palenie, ale po miesiącu postanowiła zapalić jednego papierosa, co oczywiście zakończyło się powrotem do nałogu.

Dużo warzyw i lekkie posiłki

Na pewno zdrowa dieta obejmuje jedzenie dużej ilość warzyw. Należy zrezygnować z jedzenia przetworzonego i jak najwięcej spożywać produktów o prostym składzie. Im mniej konserwantów, tym lepiej. Dodatkowo powinniście zrezygnować z jedzenia białego pieczywa, ale też maksymalnie ograniczyć spożycie alkoholu, bo nawet lampka wina znacząco zmniejsza szybkość metabolizmu, ale jest też bardzo kaloryczna. Warto także zastanowić się nad rezygnacją z białego cukru, a zamiast niego można stosować bardzo małe ilości cukru brązowego.

Małe zmiany, które nadają efekty

Teraz pomyślcie jeszcze nad wprowadzeniem do diety większej ilości ryb, ale koniecznie tłustych. Może to być karp, ale i tuńczyk, a także łosoś. Swoją drogą do sałatek zawsze możecie dodawać małe ilości oleju z łososia. Świetnie smakuje w zestawieniu z rukolą oraz sałatą lodową z dodatkiem pomidorów. A przy tym jest bardzo zdrowy. Na deser warto jadać owoce, choć można pozwolić sobie też na kilka kostek deserowej czekolady bądź tej surowej. Jeżeli nie potraficie obyć się bez słodyczy, to, zamiast kupować ciasta lepiej je piec wybierając dobrej jakości składniki i w każdym przepisie zmniejszać ilość cukru.

Pomoc specjalisty, czyli dietetyka w Kielce, Warszawa, Katowice, ale i …

Nie ma się co oszukiwać zmiana nawyków żywieniowych na zdrowe jest trudna i często powoduje wiele problemów z wytrwaniem. Dodatkowo, mając dużą nadwagę na początku trzeba stosować dietę redukcyjną, a dopiero potem można zdecydować się na zdrową, ale już bardziej kaloryczną dietę. I w tym przypadku często dochodzi do pomyłek, które skutkują tym, że kilogramy wracają bardzo szybko. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji wydaje się wizyta u dietetyka. Kielce, Katowice czy Czechowice-Dziedzice – wszędzie można znaleźć dobrych specjalistów. Zatem, zamiast zastanawiać się, warto poszukać w swoim mieście dietetyka i wreszcie zadbać o siebie.


Pamiętajcie, aby kupować produkty najwyższej jakości, bo na jakości nie można oszczędzać. Warto wybierać te ekologiczne, które są zdrowsze.

Artykuł sponsorowany

Share