Jak wybrać materac do spania?

W dzisiejszych czasach wybór odpowiedniego materaca jest nie lada wyzwaniem. Na rynku bowiem producenci prześcigają się w coraz to nowocześniejszych rozwiązaniach. Warto wspomnieć, że jest to inwestycja na dłuższy okres. Na co więc zwrócić uwagę, aby nasze pieniądze i zdrowie były dobrze ulokowane? W tym artykule postaramy się rozwiać wątpliwości i dokładniej spojrzeć na proces zakupu.

Na co zwrócić uwagę wybierając materac do spania?

Spanie to jedna z najważniejszych funkcji życiowych. Dobrej jakości sen ma wpływ na nasz cały następny dzień, nasze zdrowie, jak i samopoczucie. Dlatego też odpowiedni dobór materaca powinien być naszym priorytetem. Niby tylko materac, a odgrywa ważną rolę w naszym życiu. Decydując się na zakup, trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników – grubość, twardość, z czego jest wykonany oraz czy nie uczuli konkretnej osoby. Dużym wyznacznikiem jest również waga użytkownika, a co zaskakujące także i nasza pozycja w trakcie snu. 

Waga użytkownika

Jak zatem dobrać materac do naszej wagi? Osoba o większej wadze śpiąc na miękkim materacu zapadnie się, a konsekwencją tego będzie ból kręgosłupa, karku czy też poszczególnych mięśni. Ponadto osoba o mniejszej wadze śpiąc na twardym materacu będzie miała nadmiernie  wyprostowaną sylwetkę, co również doprowadzi do różnego rodzaju bólu, poprzez niezachowanie naturalnych krzywizn ciała. Producenci na rynku stosują uniwersalne oznaczenie twardości skalą od H1 do H4, zaczynając od najmniejszej do największej twardości. Im materac twardszy, tym jest bardziej odpowiedni dla osoby o większej wadze. 

Pozycja spania

Każdy z nas ma inne przyzwyczajenia dotyczące pozycji w trakcie snu. Ma to duży wpływ na nasz komfort odpoczynku i nasze zdrowie. Jak zatem kłaść się spać, abyśmy nie odczuwali porannego dyskomfortu zdrowotnego? Spanie na boku – jest to jedna z najczęstszych pozycji podczas naszego odpoczynku. W tym przypadku sprawdzi się odpowiednio miękki materac, np. z pianki termoelastycznej, z pianki wysokoelastycznej, jak i z lateksu. Dzięki temu odciążymy biodra oraz barki, które wywierają największy nacisk podczas snu. 

Szeroka oferta materacy do spania dostępna jest na https://sembella.pl/pl_PL/kategoria/materace

Spanie na plecach – jest to najzdrowsza pozycja dla naszego organizmu. Nacisk punktowy rozkłada się równomiernie na całe ciało. Odpowiednio dobrany materac pod kątem wagi i wzrostu umożliwi prawidłowe podparcie całej linii kręgosłupa. Najlepiej sprawdzi się tutaj materac z pianki termoelastycznej, z pianki wysokoelastycznej, z lateksu oraz kieszeniowy. Spanie na brzuchu – niewskazana pozycja do spania, która może doprowadzić do wad i postawy kręgosłupa. Jest to sygnał, że Twój materac jest zbyt twardy. Warto tutaj skorzystać z materaca z pianki, z lateksu oraz kieszeniowego.

Łóżko a materac

Na nasz komfort odpoczynku duży wpływ ma odpowiednia wielkość materaca. Nie powinien on wychodzić poza ramę łóżka, a wręcz powinien być schowany w 2/3 swojej wysokości. Decydując się na zakup materaca przed wyborem łóżka, powinniśmy pamiętać o jednej podstawowej rzeczy – wkładmusi być minimum o 20 centymetrów dłuższy niż wynosi nasz wzrost. 

Wybierając materac dla dziecka, które śpi na łóżku piętrowym, trzeba mieć na uwadze jego bezpieczeństwo. Minimalna wysokość pomiędzy płaszczyzną, na jakiej śpi dziecko, a górną krawędzią barierki powinna wynosić minimum 160 mm. 

Jak wybrać materac dla alergika?

W ostatnich latach objawy alergii nasiliły się u wielu osób. Istotnym znaczeniem przy wyborze materaca dla alergika będzie taki,  który jest przewiewny, wolny od alergenów, pleśni czy kurzu. W tym przypadku zalecany jest wybór wkładów z naturalnym lateksem. Najlepszą opcją  dla takich osób będzie materac piankowy wykonany z pianki termoelastycznej lub wysokoelastycznej, które są mniej przyjazne dla rozwoju roztoczy. Sprawdzi się tutaj także materac lateksowy. Jest to tworzywo hipoalergiczne, co sprawia, że świetnie nadaje się do produkcji wkładów dla osób borykających się z alergią.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Zbliżają się urodziny mamy, imieniny chłopaka, a może po prostu…