Zdrowy sen – dlaczego jest tak ważny w życiu człowieka?

zdrowy sen

Sen pochłania sporą część twojego życia – osiem godzin w łóżku to 1/3 dnia. Jego długość i jakość mają ogromny wpływ na człowieka, o czym nieustannie przypominają nam lekarze. Odpowiedni stopień zaciemnienia, przyjemna w dotyku pościel czy też prawidłowa temperatura w sypialni nie bez powodu są tak ważne. Sprawdź, dlaczego zdrowy sen powinien stać się twoim priorytetem.

Jest jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych

W słynnej piramidzie potrzeb Masłowa sen znajduje się w podstawie bryły, czyli należy do najważniejszych kwestii w życiu człowieka. Podobnie jak inne potrzeby fizjologiczne, czyli np. pożywienie, jest niezbędny do funkcjonowania. Co ciekawe, człowiek może dłużej przetrwać bez jedzenia niż bez snu, co najlepiej obrazuje jego znaczenie. Dlatego warto zajrzeć na stronę https://charaktery.eu/artykul/sposoby-na-zdrowy-i-spokojny-sen i zapoznać się z cennymi wskazówkami dotyczącymi poprawy jakości nocnego wypoczynku.

Potrzebujemy go do regeneracji organizmu

Podczas snu organizm człowieka odpoczywa, ale nie jest zupełnie nieaktywny. W tym czasie w ciele zachodzi szereg ważnych procesów, które mają ogromny wpływ na stan zdrowia. Przede wszystkim dochodzi do regeneracji komórek mózgu. Ponadto podczas snu odbywa się odnowa komórek skóry, co ma niebanalny wpływ na zachowanie młodego wyglądu. Dodatkowo podczas snu regulowany jest układ hormonalny. Długotrwałe niedobory snu czy też jego niska jakość mogą także prowadzić do osłabienia odporności, co może być początkiem poważnych problemów ze zdrowiem.

Ma ogromny wpływ na ludzką psychikę

Zdrowy sen jest niesamowicie ważny nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale także dla psychiki człowieka. Wystarczy jedna nieprzespana noc, żeby następnego dnia mieć gorszy humor, być bardziej rozdrażnionym czy też odczuwać problemy z koncentracją. Przy przewlekłych niedoborach snu konsekwencje mogą być jeszcze poważniejsze. Pogorszeniu może ulec pamięć, odczuwa się też wyższy poziom stresu. Ze względu na drażliwość może też dojść do zbędnych konfliktów i w konsekwencji osłabienia relacji międzyludzkich. Zwiększa się też ryzyko wystąpienia depresji.

Chroni przed przedwczesnym starzeniem się

Niskiej jakości sen bądź jego poważne niedobory przeważnie kończą się kiepską kondycją fizyczną i psychiczną. Mózg i ciało nie mogą się w pełni zregenerować, do tego człowiek jest ciągle zestresowany i niezadowolony. To wszystko prowadzi do przedwczesnego starzenia się organizmu. Przyjemna w dotyku pościel ze sklepu online nyks.pl, cisza i zaciemniona sypialnia mogą zatem okazać się najlepszym sposobem na zachowanie młodego wyglądu.

Zwiększa szanse na odniesienie sukcesu

Wyspany człowiek jest pełen energii i ma dobre samopoczucie. Rzadziej też choruje, ma dobrą pamięć, potrafi skupić się na powierzonych mu zadaniach i jest mniej zestresowany. A to właśnie takie czynniki są właściwie niezbędne do osiągania sukcesów w życiu zawodowym, naukowym i osobistym. Zatem zamiast zarywać nockę, warto pozwolić sobie na odpoczynek, podczas którego paradoksalnie można znaleźć rozwiązanie wielu problemów.

Artykuł sponsorowany

Share