Jak wybrać meble do salonu?

Jak wybrać meble do salonu

Remontujesz mieszkanie? Chcesz dokonać rewolucji w wyglądzie wnętrza swojego domu? A może od podstaw projektujesz i aranżujesz salon? Bez względu na motyw podejmowanych przez Ciebie działań, na pewno zależy Ci na tym, aby to pomieszczenie w Twoim domu było jedyne w swoim rodzaju. Zapewne chcesz, aby atmosfera w nim panująca sprzyjała relaksowi i uspokojeniu. Sprawdź więc w jaki sposób wyposażyć salon, aby czuć się w nim jak najlepiej!

W jakim stylu można zaaranżować salon?

Katalogi wnętrzarskie pełne są przykładów projektów różnych salonów. Przeglądając je, można czerpać wiele inspiracji i pomysłów, które sprawdzą się w czasie projektowania wnętrza własnego mieszkania. Jeśli chce się urządzić salon, można kierować się jedynie swoimi własnymi marzeniami, pragnieniami i pomysłami. Jednak, jeśli zależy nam na podążaniu za współczesnymi trendami, powinno się zapoznać z panującą w danym czasie modą. Style w jakich można urządzić salon są następujące – nowoczesny, ekologiczny, klasyczny, rustykalny, czy minimalistyczny.

Zawsze jednak w salonie muszą znaleźć się obowiązkowe składniki wyposażenia. Jest to przede wszystkim miejsce, na którym można usiąść, na przykład sofa lub kanapa oraz fotele. Powinien znaleźć się tam również jakiś mały stolik.

W salonie bardzo często umieszczane są także: dywan, zasłony, komoda, szafka pod telewizor, lampy, czy też barek. Zdarza się, że salon jest największym pomieszczeniem w domu. Dlatego też mogą znaleźć się tam meble, które nigdzie indziej się nie mieszczą. Można więc umieścić tam biblioteczkę złożoną z regałów na książki. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, żeby salon był połączony z jadalnią, wtedy może znaleźć się tam miejsce na duży stół, przy którym podczas spożywania posiłków spotyka się cała rodzina. Niekiedy w salonie można znaleźć się także garderoba. Wykorzystanie salonu może przejawiać się na wiele sposobów.

Jakimi zasadami należy kierować się przy wyborze mebli do salonu?

Jeśli stoisz przed wyzwaniem związanym z zakupem wyposażenia swojego salonu, powinieneś zapoznać się z poniższymi wskazówkami. Zapamiętaj je i wykorzystaj w praktyce, a wszyscy domownicy i goście, będą podziwiali Twój salon. Oto zasady, którymi warto jest się kierować podczas projektowania salonu:

  • Nie zapominaj o dodatkach, które należy umieścić w salonie – drobne bibeloty, świeże kwiaty w wazonie, obrazy na ścianach, zdjęcia w ramkach, czy też wielobarwne kapy lub poduszki. To wszystko nada wnętrzu spersonalizowany wygląd.
  • Dobierając poszczególne elementy trzeba starać się, aby znaleźć złoty środek pomiędzy funkcjonalnością tego pomieszanie oraz jego reprezentacyjnym wyglądem.
  • Meble w salonie muszą nie tylko dobrze wyglądać, ale również być użyteczne. Jeśli dobierze się wyposażenie o odpowiednich wymiarach, można przechowywać w nich wiele domowych sprzętów i przedmiotów.
  • Wygląd salonu powinien współgrać ze stylizacją, w jakiej utrzymane są pozostałe pomieszczenia w mieszkaniu. Wszystkie wnętrza muszą tworzyć spójną całość.
  • Również poszczególne elementy znajdujące się wewnątrz salonu muszą do siebie pasować. Trzeba więc zwracać uwagę na materiał, jaki się wybiera, kolor mebli, czy też ich kształty i tekstury.
  • Stosunkowo duża swoboda w zakresie wyboru mebli do salonu nie jest jednak nieograniczona. Zaleca się umiar i nieprzesadzanie ze zbyt dużą ilością mebli.
  • Bardzo ważne jest także dopasowanie rodzaju mebli i ich ilości do wielkości wnętrza, w którym mają zostać umieszczone.

Meble ze sklepu czy na wymiar?

Jeśli już zdecydujesz się na styl w jakim urządzisz swój salon, musisz podjąć kolejną decyzję. Jest ona związana ze sposobem zakupu tego wyposażenia. Bowiem współcześni producenci mebli posiadają naprawdę szeroką ofertę. Dzięki temu z jednej strony można kupić meble w popularnych sklepach z tego rodzaju wyposażeniem. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni zestaw, który po krótkim czasie może znaleźć się od razu w naszym salonie. Jednak istnieje prawdopodobieństwo, że podobne meble będą mieli nasi sąsiedzi lub znajomi. A w takiej sytuacji można zapomnieć o indywidualizmie. Wyjściem z takiej sytuacji jest chociażby zamówienie mebli o konkretnych wymiarach. Dzięki temu można dowolnie dobrać poszczególne elementy wyposażenia i dopasować je do własnego wnętrza – nawet, jeśli posiada ono niestandardowy kształt. Jednak trzeba liczyć się z tym, że takie rozwiązanie jest nieco bardziej kosztowne, a czas oczekiwania na wykonanie spersonalizowanych mebli może się wydłużyć.

Podsumowanie

Salon to charakterystyczne pomieszczenie w każdym domu. Z jednej strony służy do wypoczynku i relaksu, natomiast z drugiej jest to miejsce, w którym można przyjmować odwiedzających nas gości. Jego umeblowanie musi więc łączyć w sobie wiele cech, wśród których najważniejsze są wygoda i elegancja. Przed wyborem poszczególnych elementów wyposażenia dobrze jest więc zastanowić się czy bardziej zależy nam na podążaniu za obecnymi trendami, czy też na komforcie użytkowania mebli. Jeśli poświeci się odpowiednią ilość czasu można doprowadzić do tego, że uda się połączyć te dwa aspekty – naprawdę warto!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą warszawskiej firmy tworzącej meble na wymiar: DelForm

Share