Jak wybrać pościel na niemowlęcia?

Kwestia doboru pościeli dla niemowlęcia ma bardzo istotne znaczenie. Oczywiście najważniejszy jest materac, który powinien być odpowiednio twardy, a jednocześnie neutralizujący zanieczyszczenia. Często wybierane są modele z włóknem kokosowym, które ma właściwości ochronne przed rozwojem roztoczy i mikroorganizmów. Jednak dziś nie będziemy zajmować się doborem materaca, a właśnie pościelą. Jaką wybrać dla niemowlęcia? Na co należy zwrócić uwagę?

W pierwszych miesiącach postaw na prześcieradło i rożek niemowlęcy

Podstawowym wyposażeniem łóżeczka w pierwszych miesiącach życia powinien być podkład pod materac, zapobiegający przedostawaniu się wilgoci, a ponadto prześcieradło, najlepiej typu frotte, czyli miękkie i niepodrażniające skóry, wykonane ze 100% bawełny. Co bardzo istotne prześcieradło powinno być na gumce, aby się nie rolowało i nie przesuwało. Tak naprawdę oprócz tych elementów potrzebny będzie już tylko rożek niemowlęcy. W pierwszych miesiącach zastąpi on komplet pościeli. Warto go używać do około 2 miesiąca życia dziecka. Choć nam dorosłym potrzeba sporo miejsca do snu, a niektórym nie wystarcza nawet własna połowa łóżka, to maluszek na początku nie obraca się jeszcze na boki ani tym bardziej z pleców na brzuszek, dlatego nie potrzebuje dużo przestrzeni. Wręcz przeciwnie w tej ciaśniejszej czuje się bezpieczniej, bo to kojarzy mu się z czasem, gdy był jeszcze w brzuchu swojej mamy. Zatem rożek niemowlęcy, w który szczelnie owinie się dziecko zapewni mu lepsze warunki do zasypiania na samym początku. Później oczywiście można już wybrać pościel dla niemowląt. Od czego zacząć?

Bezpieczny materiał i wykonanie to podstawa

Już wiemy, jakie powinno być prześcieradło, a to jedna z części pościeli dla niemowląt. Także poszewka kołdry i poduszki powinny być wykonane z naturalnego materiału, który jest hipoalergiczny i najlepiej sprawdza się tutaj wysoko gatunkowa bawełna, która posiada certyfikat Oeko-Tex 100. Bardzo ważne jest również to, by poszewki posiadały kryte zapięcia. Nie można zatem wybierać pościeli z guzikami, choć certyfikowana pościel dla niemowląt na pewno takich nie będzie miała. Jeśli chodzi o wypełnienie, to zarówno kołdra, jak i poduszka powinny być wypełnione silikonem, który jest hipoalergiczny. Pierze jest wysoce alergenne, dlatego należy z niego zrezygnować. Rozmiar pościeli dla niemowląt to zwykle 70×100 cm, jeśli chodzi o poszwę kołdry i 50×40 cm, jeśli chodzi o poduszkę. Dopiero dla dziecka w wieku powyżej 1,5 roku trzeba wybrać większą pościel, czyli 90×120 cm.

Czy poduszka będzie dziecku potrzebna?

Pojawia się jednak zasadnicze pytanie, czy poduszka jest dziecku potrzebna. I tutaj zdania są podzielone. Otóż może ona wpływać na drożność dróg oddechowych. Jednak pediatra może zalecić spanie na poduszce. I wtedy należy wybrać płaską poduszkę o specjalnej konstrukcji, taką, która zapobiega refluksowi żołądkowo-przełykowemu i zachłyśnięciu się treścią pokarmową. Jeśli dziecko nie ma problemów z ulewaniem, to brak poduszki jest wręcz wskazany, bo sprzyja rozwojowi mięśni u dziecka. Warto więc skonsultować się w tej sprawie z pediatrą.

Design pościeli dla niemowląt także jest ważny

Poza aspektami jakości wykonania, rodzajem materiału i wypełnieniem bardzo duże znaczenie ma też design pościeli dla niemowląt. Powinna pasować do wystroju dziecięcego pokoju, a już na pewno strefy snu. Powinna być utrzymana w pogodnych kolorach i uzupełniona o bajkowe grafiki, które pięknie komponują się z wystrojem dziecięcego pokoju. Z czasem dziecko i na nie zaczyna zwracać uwagę. Jednak de facto to dla rodziców kwestia estetyki w tych pierwszych miesiącach jest ważna, bo dla dziecka najistotniejszy jest komfort, wygoda, ciepło, a także dobre odprowadzanie wilgoci. Jeśli to jest zapewnione nie ma odparzeń, podrażnień na skórze i dziecko może spokojnie spać i przesypiać coraz dłuższe fragmenty nocy.

Trzeba wiedzieć, że maluch przeżywa głównie fazę snu REM, czyli ma płytki sen i tylko chwilami wpada w fazę snu głębszego. Na pewno również z tego powodu każdą niedogodność odczuwa jeszcze bardziej, zatem pościel powinna być idealnie dobrana.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Hokery coraz częściej goszczą w domowych aranżacjach. Wykorzystujemy je przede…