Jakie kompozycje na groby są najtrwalsze?

Jakie kompozycje na groby są najtrwalsze

Dekorowanie grobu, to indywidualna sprawa każdej rodziny. Bywa, że mieszka ona zbyt daleko, aby odwiedzać cmentarz systematycznie i często. Zdarza się również, że członkowie rodziny zmarłego mają po prostu zbyt wiele codziennych obowiązków, aby codziennie bywać na cmentarzu. Poza tym, dekoracje nagrobne to również swego rodzaju inwestycja finansowa, dlatego chcemy, aby przetrwały one przynajmniej przez pewien czas. Wiadomo, że dekorując pomnik, chcemy, aby sporządzone ozdoby były odporne na słońce, deszcze, burze i inne anomalie pogodowe, a także by pomimo zmiennych temperatur nadal pozostawały w niezmienionej formie. Dlatego też powstaje pytanie – jakie dekoracje na grób powinniśmy wybrać? Które z nich okażą się najtrwalsze?

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Kompozycje nagrobne

Niegdyś preferowano raczej żywe, naturalne rośliny na grób. Obecnie jednak moda ta uległa znacznym przeobrażeniom i znacznie chętniej decydujemy się na sztuczne zamienniki. Wynika to z kilku faktów. Po pierwsze, sztuczne kwiaty w żaden sposób nie odstają dziś wyglądem od żywych i wręcz przeciwnie – prezentują się one znacznie bardziej okazale. Po drugie, sztuczne rośliny cmentarne są znacznie bardziej wytrzymałe i ich wygląd ani forma nie zmienią się ze względu na pogodę. Nie zwiędną również po upływie 2-3 dni, a zatem nie ma częstej konieczności ich wymiany. Dodatkowo, sztuczne kwiaty zachowują swój koloryt, są estetyczne, ładne i schludne, a także powodują, że grób prezentuje się znacznie ładniej. Sztuczne wiązanki, pojedyncze sztuki lub kompozycje na groby z kwiatów sztucznych – są bardzo trwałe i ozdabiają pomnik przez długi czas, dzięki czemu nie musimy przyjeżdżać na grób często, jeśli nie mamy na to czasu.

Elektryczne znicze

Elektryczne znicze to z całą pewnością wynalazek współczesności. Klasyczne znicze, jak doskonale wiemy, nie palą się zbyt długo, a dodatkowo istnieje ryzyko zadymienia i pobrudzenia. Gdy oczekujemy czegoś trwałego i chcemy wybrać dekoracje nagrobne, które postoją znacznie dłużej, zdecydowanie powinniśmy postawić na znicze lub lampiony elektryczne. To bardzo wygodne, jak również łatwe i proste w obsłudze rozwiązanie, dzięki któremu grób będzie ładnie rozświetlony przez długi czas. Obecnie mamy do wyboru również lampioniki ledowe, które nocą przejrzyście rozświetlą nagrobek. Wiadomo, że symboliczne światełko, które wciąż się pali, pozostaje żywym dowodem naszej niegasnącej pamięci i tęsknoty za zmarłym. Poza tym, dzięki elektrycznym i ledowym zniczom znacznie ograniczamy ilość generowanych na cmentarzach odpadów i śmieci, albowiem tego rodzaju ozdoby nie wymagają częstej wymiany, a nawet jeśli, to w znakomitej ilości przypadków wystarczy wymienić jedynie baterie, aby znicz mógł dalej działać.

Granitowe wazony

Granit to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów na cmentarzach. Uznawany jest on również za najtwardszy i najsolidniejszy, a co za tym idzie — również najtrwalszy element cmentarnych ozdobników. Granitowe wazony świetnie sprawdzą się o każdej porze roku, ponieważ wytrzymają one każdą pogodę, a dodatkowo nie przewrócą się. Możemy umieszczać w nich zarówno całe bukiety, jak też pojedyncze rośliny, kłącza, a nawet doniczkowe kwiaty.

Wmurowane przedmioty

Wmurowywanie przedmiotów to ostatnio niesamowicie często praktykowana opcja. Z bliskimi łączą nas różne relacje i więzi. Gdy odchodzą, bardzo często zdarza się, że konkretne przedmioty przypominają nam o ich obecności, identyfikujemy je z nimi. Dlatego coraz częściej rzeczy takie jak np. różańce, medaliki, różnego rodzaju elementy symboliczne – wmurowuje się w pomnik w taki sposób, aby były one widoczne i aby stanowiły element dekoracji. Z całą pewnością jest to najtrwalsza opcja ze wszystkich możliwych elementów dekoracyjnych oraz typowo estetycznych. Dodatkowo, elementy wmurowane nie są zagrożone ryzykiem kradzieży, ponieważ ich wydobycie z płyty nagrobnej jest naprawdę skomplikowane.

Artykuł sponsorowany

Share