Kawa niepalona – czy warto ją kupować i czym się różni od wersji palonej?

Wielu ludzi nie wyobraża sobie spędzić choćby jednego dnia bez kawy. Ten aromatyczny napój, o barwie balansującej pomiędzy ciemny brązem a czernią, zawdzięcza swoje właściwości, smak oraz kolor odpowiednio przeprowadzonemu procesowi palenia, kiedy to wydobywa się z ziaren olejki eteryczne. Po zmieleniu takie ziarna posiadają mniej lub bardziej intensywny zapach, ale również dodatkowe nuty smakowe związane z miejscem uprawy, czy wysokością, na jakiej rozciągała się dana plantacja. Czym jednak pachnie kawa niepalona? Czy zaparzenie napoju z ziaren niepoddanych procesowi palenia jest w ogóle możliwe? Jakie występują tu różnice i czy warto kupować tego typu kawę? O tym poniżej.

Kawa niepalona, czyli zielona kawa

Niepalone ziarna kawy mają bardzo jasną barwę. Oczywiście da się je zmielić i tym samym zaparzyć sobie odrobinę tego aromatycznego napoju, jednak ktoś, kto nigdy nie miał do czynienia z zieloną kawą, nawet przez chwilę nie będzie blisko rozwiązania zagadki, co tak naprawdę pije. Niepalona wersja różni się nie tylko kolorem ziaren, ale również barwą naparu (zbliżoną do zielonej herbaty) oraz smakiem i zapachem. To pod każdym względem inny napój. Nawet proces mielenia posiada tu pewne różnice, gdyż zielona kawa ma bardzo twarde ziarna, z którymi niezwykle rzadko jest sobie w stanie poradzić nawet ekspres wyposażony w dobrej jakości młynek.

Cechy zielonej kawy

Jak już wspomnieliśmy, pominięcie procesu palenia ziaren skutkuje zupełnie innym smakiem, gdyż nie ma tu możliwości wydobycia niektórych substancji, olejków i aromatów. Dzięki temu niewielkiemu odstępstwu niepalona kawa może jednak pochwalić się następującymi cechami:
– wyższą zawartością pobudzającej kofeiny, niż nawet najmocniejsze espresso,
– lepszą redukcją zmęczenia oraz poprawą koncentracji,
– zwiększeniem wytrzymałości organizmu i jego wydolności do poziomu przekraczającego możliwości kawy palonej,
– są to jedynie ziarna z gatunku robusty (kawa palona posiada większą różnorodność),
– delikatnym smakiem, który może przypaść do gustu większej liczbie konsumentów, niż mocny aromat i gorycz kaw palonych.

Warto ją wybrać, ponieważ…

Wiele osób skłania się ku kawie niepalonej ze względu na jej delikatniejszy smak i zapach, w którym można odnaleźć świeżą nutę groszku. To jednak nie koniec jej argumentów mogących przekonać niejedną osobę, jeśli nie do zmiany przyzwyczajeń, to chociażby do spróbowania jej z ciekawości. Ma ona przede wszystkim całkiem dobry wpływ na ludzkie ciało i niektóre procesy w nim zachodzące, jak chociażby:
– regulację metabolizmu, co znacznie wspiera proces odchudzania,
– przeciwdziałanie rozwojowi komórek rakowych i obniżenie prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworu,
– wzmocnienie naturalnej odporności organizmu,
– walkę z bakteriami i grzybami oraz działanie przeciwzapalne,
– element profilaktyki wielu chorób związanych między innymi z układem pokarmowym.

Sklep internetowy Świeżopalona.pl wspierał nas w napisaniu tego artykułu

Share