Kiedy ogłosić rodzinie, że jesteś w ciąży?

Test ciążowy pokazał dwie kreski? Niezależnie od tego, jak długo oczekiwałaś na dziecko, z pewnością chcesz jak najszybciej przekazać dobrą nowinę bliskim osobom. Zastanawiasz się, kiedy to zrobić? Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni moment.

Czy o ciąży lepiej poinformować najbliższych zaraz po wykonaniu testu, czy lepiej wstrzymać się do czasu potwierdzenia jej u ginekologa? A może poczekać, aż minie 12. tydzień ciąży? Tak naprawdę nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, w jakim momencie poinformować bliskie osoby o rychłym powiększeniu się rodziny. Wiele zależy od przyszłych rodziców – ich podejścia oraz… doświadczeń życiowych.

Zaraz po wykonaniu testu ciążowego

Są pary, które – pełne euforii i szczęścia – chcą jak najszybciej podzielić się tą cudowną wiadomością z innymi. Gdy tylko na teście ciążowym pojawiają się dwie kreski, dzwonią do najbliższych i przekazują radosną nowinę. Często zachowują się tak pary, które długo starały się o dziecko.

Po pierwszej wizycie u ginekologa

Pierwsza wizyta u ginekologa zwykle odbywa się w okolicach 6.-8. tygodnia ciąży – w tym czasie można już bowiem potwierdzić nie tylko obecność pęcherzyka ciążowego, ale i uwidocznić akcję serca zarodka. Widok bijącego serca potwierdza prawidłowość rozwoju, dlatego wiele par wstrzymuje się z informowaniem najbliższych właśnie do tej chwili.

Test ciążowy pokazał dwie kreski? Niezależnie od tego, jak długo oczekiwałaś na dziecko, z pewnością chcesz jak najszybciej przekazać dobrą nowinę bliskim osobom. Zastanawiasz się, kiedy to zrobić? Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni moment.
Kiedy ogłosić rodzinie, że jesteś w ciąży?

Po upływie 12. tygodnia ciąży

Pierwszych kilka tygodni niesie za sobą bardzo wysokie ryzyko poronienia: statystyki pokazują, że u 10-20% kobiet dojdzie do niego do 12. tygodnia ciąży. Przełomowym momentem jest wspomniana uwidoczniona akcja serca (ryzyko poronienia spada wówczas mniej więcej o połowę), a kolejnym – dobry wynik genetycznego badania USG przeprowadzanego w okolicach 11.-13. tygodnia ciąży.

Między innymi z powyższego powodu wiele par – szczególnie tych, które doświadczyły w przeszłości poronienia – decyduje się poinformować o ciąży dopiero po upływie jej 12. tygodnia. Ten moment jest uważany bowiem za wystarczająco bezpieczny.

Przy okazji rodzinnych uroczystości

Niektóre pary zwlekają z ogłoszeniem nowiny bliskim osobom, by uczynić to podczas jednej z rodzinnych uroczystości. Częstą praktyką jest informowanie o ciąży przy okazji urodzin, świąt czy innych ważnych dat.

Nie da się wskazać najlepszego momentu na poinformowanie bliskich o ciąży, jednak z uwagi na wysokie ryzyko poronienia w 1. trymestrze zaleca się poczekać z tym aż do końca 12.-14. tygodnia. Pozwoli to uniknąć niewygodnych i bolesnych pytań – w razie, gdyby wcześniej doszło do poronienia.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Lato nadeszło, więc czas zaprosić zwolenników polskiej mody na niezwykłe…