Kobiece sesje fotograficzne – a poczucie własnej wartości

Kobiece sesje fotograficzne

Nazywam się Marta Uczciwek – jestem portrecistką, miłośniczką rozwoju osobistego oraz kreatywnej pracy z ludźmi. Specjalizuję się w kobiecych sesjach fotograficznych. Wspieram swoje klientki w kreowaniu wizerunku, zarówno osobistego jak i biznesowego ich marek. Niezależnie od tego, czy mają być to zdjęcia prywatne czy zawodowe, swoje współprace opieram na emocjach, budowaniu zaufania i relacji pełnych zrozumienia.

Czemu sesja fotograficzna?

Jako swoją misję traktuję wspieranie kobiet w kontekście samorealizacji oraz budowania poczucia własnej wartości.

Chciałabym zatem, żebyśmy traktowały robienie zdjęć nie jako cel sam w sobie, a sposób na:

 • Wyjątkowe spędzenie czasu,
 • przeżycie świetnej przygody,
 • celebrację własnej atrakcyjności.

Mimo że każda z nas jest piękna i jedyna w swoim rodzaju, stanąć przed obiektywem to dla wielu niełatwa sprawa. Martwimy się, czy wyglądamy dobrze, jak wypadniemy, co pomyślą o nas inni… My kobiety mamy mnóstwo lęków lub barier, a pokazując się wychodzimy poza pewną strefę komfortu. Chodzi o uzewnętrznienie swojej wrażliwości, cech charakteru, otworzenie się przed kimś oraz akceptację samych siebie jako człowieka.

Dlatego tak ważne jest dla mnie budowanie odpowiedniej atmosfery, pokazywanie bliskiej mi estetyki jak również wartości, którymi się kieruję podczas pracy. Sesja fotograficzna to nie tylko dobre technicznie i ładne zdjęcia, ale także:

 • Poznawanie samej siebie,
 • zmiana perspektywy patrzenia,
 • nauka samoakceptacji.

O poczuciu własnej wartości

Doświadczenie pracy z klientkami, mocno utwierdziło mnie w przekonaniu, że brakuje nam tzw miłości własnej. Nikt nie uczy nas, jak mamy kochać same siebie, jak mamy się o siebie troszczyć i odpuszczać, kiedy trzeba… Uzależniamy zdanie na swój temat od tego, co myślą i mówią o nas inni, szukając na zewnątrz czegoś, co każda powinna tak naprawdę odnaleźć w środku. Podnosząc sobie poprzeczkę wpadamy w jeszcze większą frustrację, a błędne koło się zamyka.

Podczas sesji pracujemy więc nad poczuciem własnej wartości, rozumianym jako subiektywna opinia na własny temat, która pomoże nam:

 • W zbudowaniu dobrej wzmacniającej samooceny,
 • uważaniu że jest się tak samo ważną i wartościową,
 • umiejętnościach kreowania pozytywnych myśli o sobie.

Poczucie wartości jest komponentem tożsamości każdego człowieka. Wpływa na nie cała nasza przeszłość i warunkuje to, co czeka na nas w przyszłości, jednak na każdym etapie można je wzmacniać. Warto to robić, gdyż przekłada się to na codziennie funkcjonowanie w życiu prywatnym i zawodowym. Zauważyłam, że często niepotrzebnie się porównujemy albo umniejszamy sobie (niesłusznie zresztą), dlatego uczę kobiety patrzeć na siebie bardziej życzliwym okiem i pokazuję im piękno, którego same nie zauważają.

Kobiece sesje fotograficzne

Jak pracujemy podczas zdjęć?

Wartość człowieka jest niezależna od wyglądu, osiągnięć czy błędów. Może nie zawsze mamy wpływ na to, co nas spotyka, ale na postrzeganie rzeczywistości i reakcje już tak. Mówmy o tym, co czujemy i myślimy, a bez względu na wszystko, co się przydarza i z jakimi rzeczami przyjdzie nam się zmierzyć, bądźmy dla siebie dobre.

Jest kilka obszarów, nad którymi możemy pracować: ciało, umysł, dusza, relacje. Dbajmy o siebie w różnych aspektach, ale nie zapominajmy o wdzięczności. Kluczem do sukcesu jest skoncentrowanie się na naszych mocnych stronach.

Ja stwarzam kobietom ku temu odpowiednią przestrzeń:

 • Pytam o potrzeby, oczekiwania, ale też trudności
 • akceptuję różne uczucia i motywacje (nie oceniam)
 • dużo rozmawiamy… nie śpieszę się podczas sesji

Jesteśmy jedyne w swoim rodzaju: mamy szczególną urodę, osobowość, talenty. Na nich można zbudować dobre życie, może nieperfekcyjne ale nasze własne.

Zawsze powtarzam moim klientkom: każda z nas ma w sobie coś wyjątkowego, choć żadna nie jest idealna. Przyjrzyj się sobie – powiedz szczerze, co najbardziej w sobie cenisz, a z czym masz problem. Podczas sesji jestem w stanie zniwelować niedoskonałości w wyglądzie przez ustawienie przed obiektywem, właściwe operowanie światłem lub odpowiednie przygotowanie do zdjęć. Chętnie pomogę wydobyć to co w tobie najlepsze, ale najpierw daj mi się poznać.

Opowiedz mi swoją historię

Życie to droga. Podróż do pięknych miejsc i emocji; do ludzi, z którymi chcemy spędzać czas albo od których chcemy się uczyć. Ale przede wszystkim w głąb siebie, do szczęścia według własnej definicji.

Wspieranie drugiego człowieka jest jak towarzyszenie mu w wyczerpującej podróży, pełnej różnych myśli, niewygodnych uczuć, chwil zwątpienia – tak bywa również podczas zdjęć. To wielka radość móc dzielić się doświadczeniem oraz dobrą energią, dlatego do każdego człowieka podchodzę indywidualnie i z ogromną uważnością.

Dobry portret potrzebuje empatii: lubię dowiadywać się, kim moje klientki są, co je interesuje, jakie mają marzenia itd. Zawsze znajdzie się punkt zaczepienia, więc te rozmowy po prostu płyną… Ludzie są niezwykle inspirujący, a w tych historiach odnajduję część mnie samej.

Pamiętajmy, że satysfakcjonujące życie zaczyna się od zadbania o siebie. Spokój ducha, radość i spełnienie, wymagają czasu oraz starań, potrzebujemy bowiem zmienić ograniczające nas przekonania. Sesja zdjęciowa jest jednym przeżyć, które w tym pomagają. Dlatego zapraszam przed obiektyw! Wyczarujemy piękne kadry, które będą pamiątką na lata, dbając jednocześnie by było to wyjątkowe budujące doświadczenie.

Autorka tekstu:

Marta Uczciwek

MARTA UCZCIWEK – fotografka. Prowadzi własną działalność, realizując zlecenia dla firm i klientów indywidualnych. Współpracuje z lokalnym klubem przedsiębiorczości, angażuje się w projekty biznesowo-rozwojowe, bierze też udział w inicjatywach branżowych. Prywatnie spełniona mama oraz pasjonatka aktywnego trybu życia.

Strona www https://MaUczFOTO.pl

Profile na mediach społecznościowych:

https://www.linkedin.com/in/MaUczFOTO/

https://www.instagram.com/MaUczFOTO/

Share