Kołyska dla niemowlaka – jak ją wybrać?

Kołyska dla niemowlaka

Urządzanie pokoju dla niemowlaka to prawdziwa frajda, ale też wielkie wyzwanie. Trzeba bowiem znaleźć szereg elementów wyposażenia i rozmaitych akcesoriów, potrzebnych podczas codziennej zabawy lub pielęgnacji nowego członka rodziny.

Jednym z podstawowych sprzętów, które muszą trafić do pokoju dziecka, jest oczywiście łóżeczko. I w tym miejscu u wielu rodziców pojawia się dylemat – czy lepiej wybrać od razu zwyczajne łóżeczko, czy może na początku postawić na kołyski dla niemowląt? Dziś chcielibyśmy się skupić na tym drugim rozwiązaniu, by pokazać Wam, co wyróżnia nowoczesne kołyski i kiedy warto się na nie zdecydować.

Kołyski dla dzieci – z czego się je produkuje?

Kołyski dla dzieci przybierają rozmaite formy. Produkuje się je z wielu trwałych materiałów, które wyróżniają się odpornością i solidnością, a przy tym pięknym wyglądem. Można spotkać kołyski z drewna, plecionek wiklinowych, metalu lub tworzyw sztucznych.

Najczęściej z zewnątrz twarde elementy są pokryte miękką tkaniną, dzięki której leżakowanie w kołysce staje się dla małego użytkownika jeszcze przyjemniejsze.

Jak jest zbudowana kołyska? Pierwotnie kołyski były to proste konstrukcje z zabudowaną przestrzenią do ułożenia dzieci. Zamiast nóżek posiadały płozy, dzięki którym można było huśtać niemowlę.

Obecnie kołyski bywają coraz bardziej skomplikowane. Zamiast zwykłych płóz stosuje się często rozmaite mechanizmy, regulujące natężenie bujania oraz pozwalające nawet na zdalne sterowanie kołyską.

Kiedy dziecko może spać w kołysce?

Podstawowym zarzutem wobec kołysek dla niemowlaków jest krótki czas użytkowania takiego mebla. Zazwyczaj maluchy sypiają w kołysce maksymalnie do 6. miesiąca życia. Czasami sprawdza się ona jeszcze krócej, zwłaszcza gdy dziecko wcześnie wykazuje chęci do siadania. Wówczas trzeba wymienić kołyskę na standardowe łóżeczko. Innym rozwiązaniem bywa łóżeczko z opcją kołyski, które łączy funkcjonalności obu typów mebli.

Dlaczego zatem warto w ogóle zainwestować w kołyskę? Do czego może się ona przydać w pierwszych miesiącach życia dziecka?

Dlaczego warto zdecydować się na kołyskę?

Kołyski to niewielkie i bardzo praktyczne meble, sprawdzające się idealnie w pierwszym okresie życia noworodka. Takie wyposażenie łatwo dostawić do łóżka rodzica, by mieć łatwy dostęp do malucha, często nawet bez konieczności wstawania z łóżka. Znacząco usprawnia się w ten sposób usypianie oraz zyskuje kontrolę nad tym, co dzieje się ze śpiącym maluchem. Szeroki wybór takich produktów oferuje sklep Wozki-Foteliki.pl.

Wielką zaletą kołysek jest oczywiście ich podstawowa funkcjonalność, czyli opcja huśtania. Nie zapominajmy, że dzieci są przyzwyczajone do rytmicznego bujania w przód i w tył jeszcze z życia płodowego. Później najszybciej usypiają w ramionach mamy. Równomierne bujanie daje poczucie bezpieczeństwa, wycisza i uspokaja. Dzięki kołysce przygotowywanie malucha do snu lub kołysanie dziecka, gdy przebudzi się w nocy, staje się zatem znacznie prostsze. Pozwala także młodej mamie nieco odpocząć i zebrać siły po trudach porodu.

Ciekawym rozwiązaniem dla zmęczonych rodziców są kołyski z pilotem, który jeszcze bardziej ułatwiają kołysanie. Przydaje się to zwłaszcza w nocy, gdy maluch nagle się przebudzi i potrzebuje delikatnego ukołysania, by ponownie spokojnie zasnąć.

Coraz więcej badań pokazuje, że rytmiczne, niezbyt intensywne bujanie może mieć korzystny wpływ na rozwój dziecka. Maluchy, które regularnie kołysano, potrafią się lepiej skoncentrować, a także szybciej uczą się siadać i raczkować. Zauważono bowiem, że ruchy kołyski regulują napięcie mięśniowe, co przekłada się na przyjmowanie prawidłowej postawy ciała, a także zachowanie równowagi. Zwykłe kołysanie potrafi zatem przynieść szereg wielorakich korzyści rozwojowych dla malutkiego człowieka.

Przyjemne kołysanie – bezpieczeństwo i komfort dla maluchów

Kołyski to idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy pragną położyć noworodka tuż obok siebie, by nieustannie widzieć, co się dzieje z ich potomkiem. Kołyski uspokajają i dają poczucie bezpieczeństwa. Otulony i ukołysany maluch szybciej zasypia i łatwiej przesypia kilka godzin. Udowodniono również, że rytmiczne bujanie potrafi być bardzo korzystne dla rozwoju dziecka.

Skoro kołysanie ma tyle zalet, warto zatem rozważyć zakup takiego mebla do swojej sypialni – dla komfortu rodziców i malucha.

Share