Kupujemy baterię wannową. Jaki model wybrać i na co zwrócić uwagę?

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, wybór odpowiedniej baterii wannowej ma ogromny wpływ na jej późniejsze użytkowanie oraz żywotność. Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu baterii wannowej i uniknąć konieczności wyboru nowej armatury?

Urządzając łazienkę, nie powinniśmy skupiać się wyłącznie na doborze mebli czy urządzeń sanitarnych. Bez wątpienia są to niezwykle istotne aspekty, lecz nie mniejsze znaczenie będzie miał właściwy wybór armatury łazienkowej. Od jej cech zależeć będzie bowiem zarówno jej jakość, trwałość, jak i wygoda użytkowania.

Rodzaje armatury łazienkowej

Zanim uznamy, że dana bateria wannowa na stronie Castoramy będzie idealna do naszej łazienki, warto zapoznać się z jakże rozbudowaną ofertą rynkową, rozmaitymi nowościami technologicznymi oraz charakterystyką poszczególnych rozwiązań. Biorąc pod uwagę sposób montażu baterii wannowych, mamy do wyboru modele ścienne oraz sztorcowe.

Baterie wannowe ścienne

Baterie ścienne montuje się bezpośrednio do instalacji wodnej, w tym przypadku nad wanną. Sprawdzą się one w łazienkach, w których rury instalacji wodnych wyprowadzone są powyżej poziomu urządzenia. Do ściennych baterii wannowych zaliczamy modele natynkowe oraz podtynkowe.

Pierwsze z nich umieszczane są na zewnątrz otynkowanej ściany. To dość standardowe i często spotykane rozwiązanie, którego zaletą jest spora wygoda użytkowania oraz łatwość ewentualnej wymiany, zaś wadą – widoczność pewnych elementów instalacyjnych, co niekiedy nie prezentuje się zbyt estetycznie.

Baterie wannowe
Baterie ścienne montuje się bezpośrednio do instalacji wodnej

Z kolei baterie ścienne podtynkowe montowane są w głębi ściany – na zewnątrz widoczne są tylko dźwignia baterii, przełącznik oraz wylewka. Wśród atutów tego modelu wymienia się przede wszystkim większą estetykę oraz oszczędność miejsca, tak ważną w przypadku małych łazienek, natomiast jego minusem może być konieczność podjęcia decyzji o zastosowaniu tego typu baterii już na etapie budowy lub remontu pomieszczenia.

Baterie wannowe sztorcowe

Drugim coraz popularniejszym modelem są baterie wannowe sztorcowe, inaczej baterie stojące. Są one umieszczane w pionie, przykładowo na kołnierzu wanny, jej obudowie lub nawet podłodze, z czym możemy spotkać się zwłaszcza w salonach kąpielowych. To rozwiązanie sprawdzi się głównie w łazienkach, w których rury instalacji wodnych wychodzą poniżej poziomu urządzenia. Zaletą baterii sztorcowych jest wysoka estetyka i nowoczesny design, a wadą – możliwość rozchwiania, a w efekcie powstawanie nieszczelności.

Baterie wannowe
Drugim coraz popularniejszym modelem są baterie wannowe sztorcowe, inaczej baterie stojące.

Na co zwrócić uwagę?

Gdy wybierzemy już spełniający nasze oczekiwania model baterii wannowej, warto też zwrócić uwagę, by była ona odpowiednio wyposażona. Dobrze, by posiadała ona termostat, pozwalający na utrzymanie pożądanej temperatury wody niezależnie od zmian ciśnienia.

Ciekawym rozwiązaniem są także blokady bezpieczeństwa, ograniczające temperaturę wody i minimalizujące ryzyko oparzenia podczas użytkowania. To świetne rozwiązanie szczególnie w łazienkach, z których korzystają dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawni.

Wśród dodatkowych elementów wyposażenia baterii wannowych wymienia się ponadto nowoczesną głowicę, wbudowany w nią ogranicznik mocy wody, umożliwiający regulację strumienia, oraz reduktor szumów.

Materiał zewnętrzny

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Każdy fryzjer, który chce przejść "na swoje", staje przed dylematem,…