Dieta a migrena – co jeść a czego unikać?

Nawet co trzeci Polak cierpi na migrenę. Ten silny ból głowy uznawany jest za jeden z najbardziej niepożądanych. Migrena jest nierzadko tak uciążliwa, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Okazuje się, że nawet 20% przypadków powodowanych jest stosowaniem niewłaściwej diety pacjenta. Sprawdźcie co jeść, by ból głowy Was nie dopadał. Dieta a migrena.

Jakie produkty mogą wywołać migrenę?

Czy wiecie, że dieta ma większy wpływ na występowanie migreny u małych dzieci aniżeli u osób dorosłych? Tak to prawda, na migrenowe bóle głowy cierpią również najmłodsi. Wszystko dlatego, że produkty, które mogą wywołać atak, są spożywane częściej właśnie przez dzieci. Do takich zalicza się czekoladę, sery, owoce cytrusowe oraz dania fast food. Uważać powinni też oczywiście dorośli, do tych produktów dochodzi również alkohol.

Nie udowodniono oczywiście, że te produkty działają na każdego destruktywnie, że zawsze wywołują migrenę. Należy mieć je jednak na uwadze i obserwować swój organizm po ich spożyciu. Na każdego różne składniki spożywcze działają indywidualnie.

Naukowcy do spraw żywienia potwierdzają, że niekorzystnie pod względem ataków migrenowych działać może dopamina, która obecna jest w grochu i innych warzywach strączkowych. Podobnie działać ma tyramina, która obecna jest w dojrzewających serach i jogurtach czy rybach. Kolejny amin, który może wywołać migrenę to histamina. Jej źródłem jest między innymi tuńczyk oraz łosoś.

Warto wziąć pod uwagę, że migrenę wywołać mogą również wszystkie składniki chemiczne, w tym aromaty, konserwanty czy barwniki. Szkodzący jest glutaminian sodu, polepszacze smaku, aspartam, siarczyny czy fenole.

Chorzy na migrenę powinni jeść dużo ryżu, kaszy gryczanej i makaronów.

Migrena a forma przygotowania posiłków

Osoby, które borykają się z migreną, muszą wiedzieć, że nie tylko poszczególne produkty spożywcze mogą mieć wpływ na występowania bólu głowy. Ważny jest też rodzaj spożywanych posiłków. Dietetycy nie zalecają posiłków smażonych, tłustych, ciężkostrawnych. Nieodpowiednie są też półprodukty, dania wysokoprzetworzone.

Co jeść, by walczyć z migreną?

Większość pacjentów podczas ataku migrenowego odczuwa brak łaknienia. Okazuje się jednak, że w walce z bólem głowy może pomóc odpowiedni, solidny posiłek. Ten ma być lekkostrawny. Najlepiej, by nie zawierał zbyt dużo intensywnych przypraw, bo te mogą doprowadzić do nudności.

Zalecane są potrawy, które bogate są w nienasycone kwasy tłuszczowe. Dobroczynnie działać będzie kwas omega-3 – jego źródłem jest między innymi oliwa z oliwek dobrej jakości.

Chorzy na migrenę powinni jeść dużo ryżu, kaszy gryczanej i makaronów. Wskazane jest chude mleko oraz jaja. Jeśli mięso to tylko chude, najlepiej drobiowe. Ryby są dozwolone, powinien być to halibut bądź sum pieczony lub duszony.

Dobroczynnie działać będzie też marchew, pietruszka oraz ziemniaki. Ci, których dopadł migrenowy ból głowy, nie mogą zapominać o nawadnianiu organizmu. Najlepiej działa woda niegazowana, wypita w minimalnej ilości 2 litrów. Niewskazane są napoje gazowane, mocna herbata oraz kawa. Chory może pić też napary ziołowe. Dobrze działa mięta, rumianek, szałwia.

Artykuł przygotowany w oparciu o stronę poradni dietetycznej Akademia Zdrowego Żywienia.

Share