Kupujemy idealny portfel

Portfel jest przedmiotem, z którego korzystamy praktycznie codziennie. Wielu z nas, pomimo przejścia prawie w całości na karty płatnicze lub płatność telefonami wciąż posiada portfele, w których może schować choćby drobne na parking. Portfele różnią się między sobą wieloma szczegółami, które wpływają nie tylko na ich aspekty estetyczne ale i funkcjonalne. Czy wiecie jak wybierać portfel, by być z niego jak najdłużej zadowolonym?

Portfele różnią się między sobą przede wszystkim wyglądem. Na pierwszy rzut oka można zauważyć że istnieje kilka rodzajów portfeli posiadających różne kształty i sposób wykonania.

 

Rodzaje portfeli

Portfel klasyczny

Pierwszy rodzaj to portfele klasyczne, które mają prostokątny, podłużny kształt i są zapinane na zamek, zatrzask, magnes lub bigel. Klasyczne portfele mogą być kilkukrotnie składane, mogą mieć kilka przegród lub tylko jedną główną. Klasyczne portfele są na ogół wykonane z prawdziwej skóry lub z jej imitacji. Takowy portfel posiada zazwyczaj specjalną kieszeń na drobne monety, dodatkowe przegrody na karty płatnicze czy miejsce na umieszczenie zdjęcia. Jest idealnym portfelem dla osób, które lubią klasyczny styl ubierania lub eleganckie dodatki.

card_big_43c6d7f6_BW56924816403@aPortfel sportowy

Sportowy portfel ma na ogół kwadratowy lub lekko prostokątny kształt. Zazwyczaj, podobnie jak portfel klasyczny, jest kilkukrotnie składany, by pomieścić jak najwięcej bilonu i banknotów. Portfel sportowy łatwo rozpoznać ze względu na to, że jest na ogół wykonany z mocnej tkaniny, która powinna być wytrzymała i odporna na uszkodzenia nawet podczas zwiększonej aktywności ruchowej. Portfel posiada często dodatkowe uchwyty umożliwiające przymocowanie go do spodni. Również zapięcie jest mocniejsze, aby uniemożliwić zgubienie pieniędzy. Portfel sportowy jest idealny dla osób prowadzących aktywny styl życia, które często uprawiają sporty lub których nie obowiązuje specyficzny dress code.

card_big_6ac8717e_M67857@aBilonówka

Wśród portfeli możemy również wyróżnić portmonetkę, która jest przeznaczona głównie do noszenia drobnych pieniędzy. Charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami oraz zapięciem na bigel. Aktualnie wiele portmonetek ma większe rozmiary i jest zapinana nawet z dwóch stron, posiada kilka przegród. Klasyczne bilonówki były usztywniane i przypominały niewielki kuferek, co ułatwiało szukanie drobnych.

Bilonówka (2)

 

Parametry portfela

Materiał

Skóra naturalna

Jeśli wiemy już, jaki rodzaj portfela najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom, powinniśmy zastanowić się nad wyborem materiału, który będzie dopasowany do prowadzonego przez nas trybu życia.

Portfele wykonane z prawdziwej skóry są najbardziej eleganckie, jednak jednocześnie najdroższe. Warto jednak zainwestować w taki portfel jeśli chcemy wyglądać elegancko i gustownie. Portfele skórzane nie przecierają się i są bardzo przyjemne w dotyku. Warto oczywiście sprawdzić, z jakiej skóry jest wykonany dany portfel, czy nie jest to przypadkiem skóra zwierzęcia będącego na wyginięciu. Jeśli tak jest należy sprawdzić, czy portfel został wykonany zgodnie z międzynarodową konwencją o handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunkowo zagrożonymi wyginięciem.

Skóra syntetyczna

Alternatywą portfeli skórzanych są portfele wykonane z imitacji skóry, które są zdecydowanie tańsze, jednak na ogół minimalnie nawet bardziej wytrzymałe od prawdziwej skóry. Niestety nie każda imitacja skóry przypomina swój oryginał, dlatego wiele osób szybko zniechęca się do syntetyków.

Inne materiały

Portfele mogą być również wykonane z wszelkiego rodzaju materiałów sztucznych takich jak codura, nylon, poliester czy bawełna. Materiały sztuczne są na ogół spotykane w portfelach sportowych, ze względu na ich większą wytrzymałość czy odporność na wilgoć. Takie materiały są również popularne wśród portfelów dla dzieci.

portfel

Funkcjonalność

Portfel powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Musimy dobrać takie zapięcie, które będzie jednocześnie proste i na tyle mocne, by zabezpieczyć zawartość przed wypadnięciem na zewnątrz. W portfelach na ogół znajdziemy zamek lub bigel. Obie opcje mają swoją plusy i minusy, ponieważ zamek częściej się psuje i zacina, jednak bigel możemy w przypadkowy sposób otworzyć, powodując wysypanie się pieniędzy poza portfel.

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę, jest sposób składania portfela. Portfel może mieć formę książki lub być kilkukrotnie rozkładany. Istnieją oczywiście portfele proste, które posiadają jedną komorę, ale są to na ogół bilonówki przeznaczone na drobne monety. To, jaką wybierzemy formę zależy już wyłącznie od naszych upodobań. Formę książki spotkamy częściej w klasycznych portfelach, a wielokrotne składanie w portfelach sportowych.

Warto zwrócić również uwagę na ilość przegród i ich rozmiar. Jeśli na ogół nie nosimy gotówki, ale posiadamy wiele kart płatniczych, warto wybrać portfel ze znaczną ilością przegródek na karty. Jeśli sytuacja wygląda odwrotnie, najlepszą opcją będzie wybranie portfela z dużą przegrodą na drobne i gotówkę.

Podsumowując

Zakup portfela wiążę się z wieloma mniejszymi decyzjami, które będą wpływały na nasz komfort użytkowania. Przede wszystkim powinniśmy dobierać portfel do naszego stylu życia i ubierania się, w ten sposób nie popełnimy gafy płacąc za firmowy lunch pieniędzmi wyjmowanymi ze sportowego portfela. Warto przyjrzeć się temu, co nosimy w portfelu – czy przeważają karty płatnicze, drobne monety czy banknoty i wybrać taki model portfela, który pomieści bez problemu wszystkie elementy.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Sarafis, który oferuje wiele modeli portfeli najbardziej znanych i cenionych marek, a ponadto odzież sportową, obuwie sportowe oraz inne akcesoria odzieżowe.

 

fot. Sarafis.pl

Share