Kupujemy narty. Poradnik dla początkujących narciarzy

Któż z nas nie lubi zimowego szaleństwa na nartach? Coraz modniejsze ostatnimi czasy narciarstwo biegowe, wciąż nie jest w stanie przebić popularnością klasycznego narciarstwa. . Niezależnie od tego, które formy wspomnianego sportu preferujemy, do rozpoczęcia własnej przygody z tego typu sportem, z pewnością niezbędne będą narty. Poniżej przedstawiamy garść wskazówek na temat tego, jak wybrać sprzęt odpowiadający naszym potrzebom.

Najtrudniejszy pierwszy krok… Kupujemy narty !

Początki zawsze są trudne. Zachowanie równowagi, wypracowanie własnej techniki jazdy, kontrola nad szybkością i opanowanie skrętów – każdy z tych elementów może przysparzać początkującym narciarzom niemałych trudności. Z tego względu tak ważny staje się wybór odpowiednich nart.

Osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z tym pięknym sportem, zwykle decydują się na narty carvingowe. Choć tego typu modele nie należą do najtańszych, warto je wybrać z uwagi na łatwość prowadzenia, a także ze względu na możliwość dobrego wykonywania w nich skrętu na stoku. Krótkie narty posiadają tą zaletę, że łatwo można nimi manewrować. Nie sprawdzą się natomiast modele na dłuższych łukach. Decydując się na tego typu narty, warto pamiętać, że narty carvingowe są zdecydowanie mniej stabilne przy większych prędkościach i gorszych warunkach, dlatego też mogą okazać się mało praktyczne wtedy, gdy już nabędziemy większych umiejętności i zechcemy poczuć pęd wiatru i prędkość ruchu na własnym ciele.
narty

Narty dla początkujących na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

  • dobór nart – osoby przeciętnej budowy mogą dobierać narty do swojego wzrostu. Natomiast dla osób krępych lub – przeciwnie, wyjątkowo szczupłych, odpowiednim rozwiązaniem będzie wybór nart z uwzględnieniem wagi ciała narciarza. Przykładowo, dla osoby znajdującej się w przedziale wagowym 50-56 kg odpowiednie będą narty o długości 145 centymetrów. Z kolei dla narciarza o wadze 68-74 kg długość nart powinna wynosić już 160 cm.

UWAGA:  Ponieważ wytycznych dotyczących doboru nart jest wiele, nie da się przedstawić jednej, idealnej recepty, gwarantującej odpowiedni zakup. Warto trzymać się zasady: krótkie narty, postawione pionowo, powinny sięgać do wysokości podbródka. Modele bardziej miękkie, przystosowane do potrzeb osób o mniejszym doświadczeniu, powinny mieć nieco większą długość, niż ma to miejsce w przypadku twardszych modeli;

  • poziom twardości nart – generalnie lepiej, aby pierwsza para nart dla osoby początkującej była miękka. Pozwala ona na łatwiejszą, a tym samym przyjemniejszą jazdę. Tego typu narty wymagają od narciarza znacznie mniejszych umiejętności niż narty o większym stopniu twardości – te z kolei są stworzone z myślą o osobach ze znacznym stopniem umiejętności, które oczekują od nart większej dynamiczności w czasie jazdy;
  • buty – bez posiadania odpowiednich butów nie może być mowy o bezpiecznej jeździe na nartach. Choć może wydawać się to prozaiczne, buty dla początkujących narciarzy powinny być przede wszystkim wygodne. W żadnym wypadku wybierana przez nas para nie może być zbyt sztywna. Ponadto, but powinien być dobrze dopasowany do stopy i co ważne – nie za duży;
  • Kupujemy narty

Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać

Zakupu nart nie dokonuje się codziennie. Nie jest to również produkt o małym poziomie wytrzymałości. Z tych właśnie powodów warto potraktować nabycie nowych nart jako swego rodzaju inwestycję na kilka najbliższych sezonów. Dobrze, gdy początkujący i mało doświadczony narciarz zdecyduje się na znaną i cenioną wśród użytkowników markę, na przykład na jedną parę nart marki Salomon, Blizzard, Atomic czy Fischer. Ma wówczas pewność, że sprzęt posłuży mu z powodzeniem przez kilka kolejnych lat, dostarczając wiele satysfakcji i radości, podczas jazdy na zaśnieżonym stoku.
Dobrą propozycją dla początkujących narciarek jest model MAGNUM 7.4 IQ, przygotowany przez godną zaufania markę Blizzard. Narty te charakteryzuje system wiązań IQ, które łączą w sobie koncepcję spójnego dopasowania nart i wiązań do indywidualnych potrzeb użytkownika. Zminimalizowana do minimum masa własna sprzętu sprawia, że model ten będzie idealny także dla niewysokich kobiet, które odczuwają duże zmęczenie podczas noszenia sprzętu. System Pree Flec Curve umożliwia stałe trzymanie krawędzi i perfekcyjną kontrolę w czasie jazdy. Carvingowy charakter tego modelu sprawia, że narty świetnie sprawdzą się na przygotowanych trasach.
 
narty dla dzieci

Tu i teraz – narty dla dziecka

Część rodziców podczas zakupu nart dla swojego dziecka obawia się, że pociecha szybko z nich wyrośnie. Kierowani tego typu wątpliwościami rodzice, biorący pod uwagę dość wysokie koszty wymiany sprzętu, często skłaniają się do wyboru zbyt dużych nart. Wszystko to odbywa się z nadzieją, że taki zakup posłuży dziecku przez kilka sezonów. Niestety, nic bardziej mylnego. Wysyłając pociechę na stok, musimy zapewnić jej nie tylko doskonałą rozrywkę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.  Zbyt luźne buty, za długie narty są najlepszą drogą do zwiększenia ryzyka wystąpienia groźnych upadków, a w konsekwencji – doznania skomplikowanych urazów i złamań. Wniosek: jeśli kupujemy narty dla naszego dziecka, musimy ściśle kierować się zasadą „na tu i na teraz”.

Fot. pinterest.com

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Jeżeli wybierasz się w tym okresie na urlop, warto odwiedzić…