„Mamo potrzebuje psychologa…”

rozmowa matki i córki

Każde dziecko jest inne. Każde pokolenie ma swoje prawa. Wpływ na to mają różne sytuacje, nie tylko te w domu czy szkole, ale także rozwój technologiczny, postęp, edukacja. Są takie chwile podczas których nasze dziecko może mieć problemy z emocjami, czuć się odrzucone, zabraknąć mu wiary we własne możliwości.

To naturalne, że jako rodzice nie wiemy jak rozmawiać z dzieckiem

Nie ma w tym nic dziwnego, to całkowicie normalne, że rodzice, nie wiedzą jak rozmawiać z dzieckiem. Szczególnie wtedy, kiedy w życiu dziecka pojawiają się pierwsze przykre sytuacje i problemy. Doświadczają zranienia, są pogniewane z powodu przeżywanych własnych trosk z rówieśnikami. Mają złamane serce, nie odzywają się do najlepszego przyjaciela/przyjaciółki. To bardzo trudny czas i wymagający – szczególnie dla rodziców, którzy w takich momentach nie zawsze wiedzą jak się zachować. Czasami gesty, kilka słów wystarczą, ale nie zawsze tak jest. Im szybciej nauczymy się komunikować, tym lepiej, nie tylko dla nas, ale i dla dziecka.

Nie zastąpisz dziecku rówieśników

W dzisiejszych czasach zauważyć można, że dzieci wolą posiedzieć w domu, znacznie mniej spotykają się z rówieśnikami w realu. Wolą popisać z rówieśnikami,z a pomocą różnych komunikatorów, zamiast się zobaczyć. Technologia ma wiele plusów, ale tez minusów. Wpływa na jakość naszych umiejętności interpersonalnych, na sposób w jaki się komunikujemy. A przecież komunikatory nie zastąpią nam wiadomości werbalnych jak gesty, uśmiech itp. Twoje dziecko może z tego powodu być smutne, bo nie ma z kim się spotkać i pójść na spacer. Rodzice nie są w stanie zastąpić koleżanki. Sami kiedyś byliśmy dziećmi czy nastolatkami i na pewno dobrze to pamiętamy.

Wtedy mamo, nie wiesz co robić, jak pomóc i co powiedzieć, bo już słów brakuje, tak bardzo chcesz ulżyć cierpieniu swojemu dziecku. Czujecie się bezbronne i być może Twoje dziecko w niektórych sytuacjach potrzebuje specjalisty.

Jesteś najlepszą matką!

Prawdopodobnie pomyślisz, że sama sobie z tym poradzisz, bo kiedy wchodzi w grę psycholog to obawiasz się z jego strony oceny, że jesteś złą matką. Pamiętaj, że jesteś najważniejszą osobą dla dziecka, serce byś oddała za nie i usunęła wszelkie przyszłe problemy jakie mogą w swoim życiu spotkać. Dobry psycholog słucha, daje wsparcie, nie ocenia.

Pamiętaj, że jako matka, potrafisz zdziałać cuda, Twoja kreatywność jest zaskakująca i dużo z siebie dajesz, każdego dnia. Robisz dużo, starasz się, ale gdzieś musi być granica. Czy potrafiłabyś nastawić złamaną rękę? Zszyć ranę? Oczywiście że nie, potrzebowałabyś do tego specjalisty, lekarza. To nie naprawiaj na siłę duszy swojego dziecka.

Nie naprawiaj dziecka na siłę

Przez lata wmawiano nam, że do psychologów chodzą tylko wariaci, ludzie z większymi problemami od naszych. Nadszedł czas by przestać porównywać swoje problemy do innych. Myślisz sobie, że u innych jest gorzej i nie chcesz nikomu, zwłaszcza obcej osobie zawracać głowy swoimi troskami. Czujesz wstyd, zażenowane… Każdy dorosły jest odpowiedzialny za swoje życie. I życie swojego dziecka. Przez te stare paradygmaty mamy zasłonięte oczy i trudno jest dostrzec, że psycholog jest osobą bezstronną i potrafi obiektywnie spojrzeć na problemy nastolatka.

Tobie mamo jest trudniej na spokojnie wysłuchać problemy dziecka, bo kierujesz się w naturalny sposób emocjami i się denerwujesz. Chciałabyś już szybko, natychmiast usunąć przeszkodę, wziąć na siebie problem. Złościsz się za jego próby podjęcia decyzji i nic z tego dobrego nie wychodzi. Pamiętaj, że dziecko próbowało i ma prawo popełniać błędy, bo dzięki temu uczy się samodzielności. Dziecko też potrzebuje zmierzyć się ze swoimi emocjami i nauczyć się je rozpoznawać, nazwać je. Zbyt łatwo rodzice denerwują się na stawianą przez dziecko samodzielność. Możesz mu w tym pomóc, ale też potrzebujesz się tego nauczyć, żeby stać się mentorką potrafiącą spojrzeć na niektóre sprawy dziecka z dystansem. Tutaj również możesz skorzystać z konsultacji w jaki sposób wspierać swoje ukochane dziecko biorąc pod uwagę napływ emocji, a łatwo jest wystraszyć dzieci swoim podejściem do ich problemów, dlatego dzieci boją się otworzyć i szczerze porozmawiać o sobie z rodzicami. Mamo i tato możecie nie być tego świadomi i dlatego jesteście ostatnimi najbliższymi, którzy dowiadują się o zaistniałej sytuacji. Także, zastanów  się mamo i tato jak reagujesz na problemy swojego dziecko, skoro Ciebie omija dużym łukiem.

Kiedy dziecko, prosi o wsparcie

Pamiętaj, że masz prawo pozwolić swojemu dziecko porozmawiać ze specjalistą, odważ się szukać i prosić pomoc od innych osób. Przemyśl to, bo nie wszystkie problemy rozwiązuje się w pojedynkę i również Tobie przyda się świadomość, że nie musisz być od wszystkiego, najważniejsze, że Kochasz swoje dziecko i szukasz rozwiązań. Pozwól sobie pomóc i ucz dziecko tego, że każdy człowiek czasami potrzebuje wsparcia, a to też jest forma nauki jak sobie radzić, kiedy pojawia się kryzys emocjonalny.

Coraz częściej niepełnoletnie dzieci potrafią wyjść z inicjatywą i poprosić rodzica o pozwolenie, żeby spotkać i skonsultować się z psychologiem. Możesz dziecku w ten sposób również udzielić wsparcia, wyrażając zgodę. Pamiętajcie, że psycholog potrzebuje od rodzica pozwolenia, może to być w formie pisemnej.

Katarzyna Kukielińska

Psycholog terapeuta, mediator i negocjator rodzinny

Prowadzi własną praktykę w Łodzi „Autentyczna Relacja Rodzinna „. Z zawodu jest psychologiem, terapeutą strategicznym, mediatorką i negocjatorką. Studia magisterskie ukończyła na SWPS w Warszawie oraz podyplomowe na Wydziale Nauk Społecznych w Warszawie. Członkini Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu, aktywnie wspiera kampanię społeczną nie hejtuje – motywuje, autorka artykułów psychologicznych. W 2021 roku otrzymała wyróżnienie certyfikat jakości na podstawie opinii pacjentów w serwisie ZnanyLekarz.pl, w 2022 roku odebrała nagrodę Kobieta Sukcesu 2021. Została wyróżniona statuetką Diament Kobiecego Biznesu 2022 za najwyższą jakość usług, rzetelność i profesjonalizm oraz działanie zgodne z etyką biznesową.

Facebook: https://www.facebook.com/www.Imkateq

WWW: www.imkateq.com

Share