Martwa natura – obraz, który sprawdzi się w każdym wnętrzu

martwa natura

Gdy wybierzemy się do muzeum sztuki, zobaczymy, że jednym z najpopularniejszych tematów obok pejzaży i portretów są martwe natury. Artyści najprzeróżniejszych krajów, epok i nurtów bardzo chętnie uwieczniali przedmioty codziennego użytku, układając je w efektowne kompozycje. Szkice, malunki czy fotografie stanowią istotny dorobek artystyczny w dziejach ludzkości. Dlatego sięgając po takie przedstawienia, możemy być pewni, że dokonujemy znakomitego wyboru.

Dlaczego spośród tak wielu różnych możliwości zdecydowaliśmy się zaproponować akurat taki obraz? Martwa natura to jeden z tych tematów malarskich, który zawsze doskonale się prezentuje  i nigdy nie wychodzi z mody. Inspirując się twórczością określonego artysty lub wybierając kompozycję nawiązującą do konkretnego nurtu. Możemy wprowadzić do wystroju ponadczasowy akcent dekoracyjny, który całkowicie zmieni dotychczasową stylizację.

Trendy w świecie aranżacji wnętrz, podobnie jak i w świecie mody, mogą być bardzo kapryśne. Coś, co jest teraz na topie, za chwilę odejdzie w zapomnienie i trudno przewidzieć, jak długo będzie się cieszyć popularnością. Na szczęście są pewne rozwiązania o uniwersalnym charakterze i do nich z pewnością zaliczymy martwe natury. Możemy je zawiesić w salonie, sypialni, a nawet kuchni, dodając wyrazu monotonnej aranżacji. Pełen ekspresji szkic, a może kolorowy malunek? Wszystko zależy od naszej fantazji. – powiedział nam ekspert z portalu Redro.pl.

Wybierzmy się więc teraz w podróż przez najciekawsze kompozycje i przedstawienia, dzięki którym uda nam się stworzyć stylowy wystrój pełen wdzięku i klasy.

Kubizm, a może realizm?

W sztuce piękne jest to, że każdy znajdzie swój własny sposób ekspresji, co doskonale widać, gdy prześledzi się najprzeróżniejsze nurty. XVII-wieczne holenderskie przedstawienia odznaczają się wiernym, fotograficznym wręcz odzwierciedleniem rzeczywistości.

martwa natura

Uwiecznione na nich owoce i potrawy są tak apetyczne, że aż chciałoby się wyciągnąć po nie rękę. Kubistyczne martwe natury, wśród których na szczególna uwagę zasługują oczywiście te autorstwa Pabla Picassa, ukazują zarówno kwiaty, jak i przedmioty, w sposób silnie zgeometryzowany, co pozwala nam spojrzeć na dobrze nam znany świat z nieco innej perspektywy.  Z kolei ekspresjonistyczne przykłady odznaczają się bardzo wyrazistą, czasami neonową tonacją, która zrywa z wiernym przedstawianiem rzeczy, a wyraziste pociągnięcia pędzla pokazują proces twórczy artysty. Dzieła wcale nie muszą ukazywać wielkich, historycznych wydarzeń ani znanych osobistości, by wyglądać naprawdę spektakularnie. Co więc może prezentować martwa natura? Obrazy znanych malarzy były dla nas inspiracją, gdy wspólnie ze specjalistą z portalu Redro.pl wybieraliśmy poniższe propozycje.

Salon z kwiatowym akcentem

W związku z tym, że w salonie spędzamy najwięcej czasu, to właśnie nim zajmiemy się w pierwszej kolejności. Niezależnie bowiem od tego, czy postawiliśmy na nowoczesny, klasyczny, czy awangardowy wystrój, dzienny pokój zasługuje na efektowną ozdobę, która nada mu charakteru.

martwa natura

Naszym pomysłem na udekorowanie tego wnętrza są przedstawienia drukowane na płótnie, które naśladują obrazy olejne. Martwa natura w tym wydaniu będzie ukazywać floralne kompozycje. Mogą to być minimalistyczne ujęcia, na których znajduje się jednokolorowy wazon z pojedynczym kwiatem na długiej łodyżce. Bardzo rozbudowane wzory, na których widnieje także patera z owocami, dzbanek i filiżanka. Jeśli lubimy wyraziste ozdoby, sięgnijmy po obraz utrzymany w abstrakcyjnej kolorystyce. A jeśli jesteśmy miłośnikami sztuki ludowej, wybierzmy dzieło inspirowane prymitywizmem, które przypomina dziecięcy rysunek. A co wybrać do tradycyjnej aranżacji? Utrzymaną w ciepłej kolorystyce kompozycję ze słonecznikami w glinianym naczyniu.

Kuchnia urządzona ze smakiem

Udekorować możemy jednak nie tylko salon, ale także kuchnię. Codziennie spędzamy tutaj czas, przygotowując śniadania, obiady czy kolacje, dlatego efektowny akcent dekoracyjny zawieszony na ścianie umili nam codzienne czynności. Jaki tutaj proponujemy obraz? Martwa natura nie musi przedstawiać malarskiego dzieła. Co to znaczy? Oddajmy głos ekspertowi, który powie nam więcej na ten temat:

Bardzo efektownie prezentują się fotografie o artystycznym charakterze. Martwa natura w postaci zdjęcia to znakomity sposób, by ozdobić współczesną kuchnię.Szczególnie, jeśli  do tej pory sprawiała wrażenie surowej i ascetycznej. Jeśli w naszym wnętrzu dominuje architektoniczny beton, nowoczesne meble o połyskujących frontach i typowo industrialne dodatki, to takie wizerunki na ścianie przełamią chłodną w wyglądzie aranżację. Moim faworytem są bardzo apetyczne kompozycje. Fioletowe śliwki w wiklinowym koszu, kiście winogron obok glinianego dzbanka czy czereśnie wysypane na zabytkową wagę. A jeśli kochamy jesień i uwielbiamy dary, jakie nam przynosi, koniecznie wybierzmy obraz z pomarańczowymi dyniami.

martwa natura

Jeśli chcemy, żeby wnętrze prezentowało się doskonale, by szybko nam się nie znudziło i żebyśmy dobrze się w nim czuli, powinniśmy zaufać swojej intuicji. Wybierzmy taką martwą naturę, która najbardziej przypadła nam do gustu. I zawieśmy ją w takim miejscu, by od razu przyciągała naszą uwagę.

Materiał partnera


Komentarze

komentarze