Medycyna podróży – kiedy zgłosić się do poradni?

Poradnie medycyny podróży są coraz bardziej powszechne w większych miastach Polski. To dlatego, że coraz częściej decydujemy się na wakacje w tropikach i miejscach, gdzie panuje nie tylko inna kultura, ale przede wszystkim inny klimat. Co za tym idzie, turyści narażeni są na inny poziom higieny, przez co szwankować może między innymi ich układ pokarmowy. Poradnie medycyny podróży pozwalają więc odpowiednio przygotować się do wojaży po świecie. Warto taką placówkę odwiedzić już na etapie planowania wakacji.

Przed czym powinni chronić się turyści?

Przed spakowaniem walizek należy dokładnie sprawdzić cel podróży. Czy w danym rejonie świata występuje zwiększone ryzyko zachorowania na choroby, takie jak dur brzuszny czy malaria? Jeśli tak, to medycyna podróży udostępnia dzisiaj szczepienia ochronne. Pamiętajmy, że choroby, przez jakie wyjazd może okazać się totalną katastrofą zdrowotną, roznoszone są nie tylko poprzez wypicie skażonej wody czy zjedzenie skażonych produktów, ale równie często przez insekty i owady, na przykład komary. Nie zawsze jesteśmy w stanie się przed nimi bronić.

W krajach mniej cywilizowanych istnieje też ryzyko występowania złych warunków sanitarno-higienicznych. To z kolei może doprowadzić do stanów zapalnych układu pokarmowego. Już po kilku dniach pobytu, turysta może uskarżać się na ból brzucha, biegunkę, wymioty, gorączkę czy zaparcia. Niektóre z tych objawów mogą występować jednocześnie, co skutecznie zepsuje cały pobyt.

Na jakie choroby narażony jest turysta w tropikach?

To między innymi żółta gorączka, zapalenie wątroby typu A, dur brzuszny, wścieklizna, cholera, wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy błonica. Szczepienia ochronne są w niektórych przypadkach obowiązkowe, w innych dobrowolne. Zawsze jednak stanowią jedyny środek zapobiegawczy przed zarażeniem.

Wizyta w poradni medycyny podróży

Placówkę poradni medycyny podróży należy odwiedzić odpowiednio wcześnie. Okazuje się, że szczepienia na różne choroby wykonuje się w różnym odstępie czasu. Czasem niezbędne jest podanie kilku dawek szczepionki. Warto to sprawdzić nawet na kilka miesięcy przed wyjazdem. Informację o koniecznych czy dobrowolnych szczepieniach podają bardzo często biura podróży. Same szczepienia należy jednak wykonać samodzielnie, udając się właśnie do wybranej placówki medycyny podróży.

Warto również wspomnieć, że medycyna podróży to o wiele szerszy zakres działań aniżeli tylko szczepienia. Wykwalifikowani medycy wskażą turystom działania, na jakie powinni zwrócić szczególną uwagę. W tropikach nie należ korzystać na przykład z nieprzegotowanej wody. Dotyczy to nie tylko picia, ale również mycia rąk czy zębów.

Wskazówki dotyczą również odpowiedniego zaopatrzenia turystycznej apteczki. To nie tylko leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe czy te, które niwelują objawy biegunki. W apteczce powinny znaleźć się też tabletki do odkażania wody, maści antybakteryjne czy środki przeciwko owadom. Przydadzą się też kompresy, gazy, plastry i środki odkażające, sól fizjologiczna, jednorazowe rękawiczki.

Artykuł powstał w oparciu o treści ze strony https://krajmed.pl/ – centrum medycyny podrózy.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Starannie dobrany strój, perfekcyjna elegancka fryzura i idealnie wykonany makijaż…