Mywy – co warto wiedzieć na temat tego leku?

mywy tabletki antykoncepcyjne

Mywy to przepisywany z zalecenia lekarza środek antykoncepcyjny, którego działanie opiera się na hamowaniu owulacji i zmianach w strukturze endometrium. Dzięki temu doustne podawanie leku hamuje cykl owulacyjny i uniemożliwia zajście w ciążę. W jego skład wchodzi estrogen oraz progestagen.

Skład leku i co warto wiedzieć o jego działaniu?

Mywy to tabletki powlekane, które zawierają 3 mg drospirenonu i 0.02 mg etynyloestradiolu. Substancją pomocniczą wchodzącą w skład leku jest laktoza jednowodna, dzięki której wchłanianie tabletki jest o wiele łatwiejsze. W skład jednego opakowania leku wchodzą aż 24 różowe tabletki, które zawierają niewielkie ilości hormonów żeńskich. Dodatkowo – w ramach jednego opakowania – nabywa się 4 tabletki białe, które pełnią funkcję placebo.

Kiedy należy stosować lek?

Lek Mywy jest przepisywany przez lekarza, który – podczas wizyty lekarskiej – powinien dokładnie przeanalizować wszystkie, indywidualne czynniki ryzyka u Pacjentki. Leku nie należy w szczególny sposób stosować u tych kobiet, u których występuje choroba zakrzepowo – zatorowa, a także u tych kobiet, u których schorzenie to mogłoby się pojawić w wyniku stosowania tego leku (w odniesieniu do innych leków).

Przeciwwskazania dotyczące stosowania preparatu

Leku Mywy nie należy stosować, jeśli występuje jedno z poniższych przeciwwskazań:

– żylna choroba zakrzepowo – zatorowej,
– cukrzyca występująca wraz z powikłaniami naczyniowymi,
– stan zapalny trzustki,
– stany chorobowe wątroby,
– niewydolność nerek (zwłaszcza w postaci ciężkiej lub ostrej),
– nowotwory narządów płciowych, piersi,
– krwawienie z pochwy, którego pochodzenie nie jest znane,
– nadwrażliwość na dowolne substancje czynne, które wchodzą w skład preparatu.

Wskazania dotyczące stosowania preparatu

Produkt Mywy należy przyjmować codziennie, najlepiej o określonej i tej samej porze. Każdą spożytą tabletkę należy popić odpowiednio dużą ilością płynu. Jedną tabletkę na dobę przyjmujemy przez 28 kolejnych dni. Po przyjęciu 2 – 3 tabletek placebo, może pojawić się efekt krwawienia z odstawienia. Co ważne – zjawisko to może nie zakończyć się do czasu, w którym rozpoczniemy nowe opakowanie (stare musi zostać zużyte w całości).

Podsumowanie

Mywy to kompleksowy preparat antykoncepcyjny, którego mechanizm działania jest stosunkowo prosty. W przypadku, jeśli kobieta w trakcie jego stosowania zajdzie w ciążę, preparat powinien zostać jak najszybciej odstawiony. Zgodnie z informacją producenta, ryzyko wystąpienia z tego powodu poważnych powikłań chorobowych u dziecka jest znikome.

Źródło: Mywy, Medyk.Online 05.10.2020


Komentarze

komentarze