Objawy ciąży, które powiedzą Ci, że to TO

Bycie w ciąży to wspaniała przygoda. Każdego dnia budzisz się i obserwujesz, jak wszystko się zmienia – wraz z rewolucjami w zakresie wyglądu Twojego ciała idą również zmiany w sposobie myślenia, wrażliwości, postrzeganiu świata.

Jakie objawy ciąży pojawiają się jako pierwsze? Które powinny zasugerować Tobie, że coś się dzieje i że warto wykonać test ciążowy?
Przeczytaj do końca!

Czujesz się jakoś inaczej, dziwnie

Wiele przyszłych mam czuje, że coś się dzieje, że ich stan się zmienił, zanim pojawią się faktyczne symptomy ciąży. Ciężko stwierdzić, czy podpowiada im to intuicja, czy też ich wrażliwość jest na tyle szczególna, że jednak odbierają sygnały bardzo symboliczne, dla innych osób niedostrzegalne i w innych sytuacjach takie, które na pewno by zignorowały…

Ciąża to niewątpliwie niepowtarzalny okres w życiu każdej kobiety, który sprawia, że przyszła mama staje się bardziej czujna, łatwiej odbierająca sygnały z środowiska.

Świetnie widać to, na poniższej infografice, na której przedstawione zostały objawy ciąży, które można odczuwać już w kilkanaście dni po zapłodnieniu. Obok zmian w obrębie ciała, obserwuje się również zmiany natury psychicznej. Zobacz, na ilustrację.

objawy_ciazy

źródło : sosrodzice.pl

Jak zmienia się ciało w ciąży?

Przyszła mama przechodzi tak wielką rewolucję, że pierwsze objawy ciąży pojawiają się bardzo szybko. Organizm perfekcyjnie przygotowany do rewolucji hormonalnej sprawia, że sylwetka i sposób funkcjonowania ciała zmieniają się.

Kobieta na początku ciąży może być rozdrażniona. Sama zazwyczaj jest zaskoczona z powodu swojej chwiejności, niestabilności emocjonalnej oraz tego, że tak łatwo się wzrusza i wpada z emocjonalnej dziury wprost na radosne szczyty, na których wszystko wydaje się proste i optymistyczne.

Pojawia się również ogarniające całe ciało uczucie zmęczenia, na którym bardzo trudno zapanować. Potrzeba snu i odpoczynku jest tak silna, że kobieta może zasypiać i tracić zdolność do koncentracji w sytuacjach dla siebie bardzo zaskakujących.

Zdarza się, że w pierwszych dniach ciąży zdarza się coś jeszcze. Kobieta dotąd niezbyt zainteresowana małymi dziećmi – wzrusza się na widok wózków, mam z małymi dziećmi, przystaje, gdy widzi maluchy bawiące się na placu zabaw. Nie da się ukryć, że rodzi się instynkt i silna potrzeba założenia rodziny.

Oprócz tych zmian psychicznych

Niepokoju, zmian nastrojów, rozdrażnienia, optymizmu i strachu – często występują pierwsze symptomy fizyczne. Najczęściej piersi stają się wrażliwsze na dotyk, a niekiedy bolesne. Nierzadko pojawia się charakterystyczne mrowienie.

W okresie spodziewanej miesiączki może pojawić się niewielkie plamienie, które jest związane z implantacją zarodka. Niektóre przyszłe mamy mylą ten objaw ze skąpą miesiączką i są przekonane, że nie są w ciąży. Jednak to nieprawda – moment dowiedzenia się o ciąży zostaje przesunięty na okres około 8-10 tygodnia ciąży i często stanowi spore zaskoczenie.

Początek ciąży to również czas, kiedy zmysły się wyostrzają.

Zazwyczaj bardziej wrażliwy staje się zmysł węchu, co może nawet utrudniać życie. Nierzadko zdarza się tak, że potrawy, które kobieta lubiła, przestają być miłe dla nosa, a ulubione zapachy – nie do zaakceptowania.

Istnieją również inne objawy ciąży, które należy znać – przedstawione zostały na infografice wykonane przez Martę.

Materiał prasowy


Komentarze

komentarze

PODZIEL SIĘ