Oczyszczanie cery trądzikowej – jak powinno wyglądać?

Cera trądzikowa jest jednocześnie wymagająca i delikatna. Jej pielęgnacja nieraz kończy się fiaskiem, powodując frustrację. Jeśli chcemy zmniejszyć nieestetyczne dolegliwości, pierwszym krokiem powinno być prawidłowe oczyszczanie. Od czego zacząć i po jakie sięgnąć kosmetyki?

Chociaż cera trądzikowa kojarzy się najczęściej z okresem dojrzewania, mają ją i osoby dorosłe. Choć inne są tego przyczyny. W największym skrócie można powiedzieć, że cera trądzikowa wiąże się z pojawiającymi się wykwitami, zmianami ropnymi, które wynikają ze zwiększonej produkcji sebum. Zaskórniaki i rozszerzone pory są trudne do wyeliminowania, ale nie jest to niemożliwe.

Prawidłowa pielęgnacja, czyli co?

Pielęgnacja każdej skóry to kilka typów zabiegów, które powtarza się z różną częstotliwością. Każdego dnia cerę myje się rano i wieczorem. Rano oczyszcza się ją po nagromadzeniu w nocy sebum, natomiast wieczorem oczyszcza się z kurzu, potu, makijażu. Oczyszczanie cery trądzikowej to  nakładanie kremu, który zapewni odpowiedni poziom nawilżenia. Oprócz tego ważne jest stosowanie peelingów i maseczek, dobranych pod kątem typu cery. Pozwalają one dogłębnie oczyścić skórę i dostarczyć do niej ważnych składników odżywczych. Podczas pielęgnacji cery trądzikowej często popełnia się błąd i ciągle się ją oczyszcza, bez nawilżenia, a to powoduje jeszcze większe kłopoty. Dlatego też w pielęgnacji nie można pomijać preparatów nawilżających. Kiedy idziemy do sklepu po kosmetyki do twarzy, trzeba sięgać tylko po te, które mają formułę dopasowaną do konkretnego typu cery. W tym przypadku mają być do cery trądzikowej. Jakie kupić i co powinny zawierać?

Jakie kosmetyki przy cerze trądzikowej?

Do codziennej pielęgnacji stosuje się żele do mycia twarzy lub specjalne pianki. Nie mogą one zawierać alkoholu, za to dobrze, by posiadały kojące substancje, jak wyciąg z rumianku albo lecznicze, jak cynk. Aby nie podrażniać skóry, trzeba ją myć delikatnie, bez intensywnego tarcia. Po myciu zmienia się pH na skórze, dlatego trzeba ją tonizować. Przy skórze trądzikowej, najlepiej sprawdzą się toniki, które zawierają wyciąg z szałwii lub czystka. Na oczyszczoną skórę nakłada się krem. Tutaj również trzeba czytać skład. Warto też wziąć pod uwagę korzystanie z dwóch różnych typów kremu – na dzień i na noc.

Skóra trądzikowa z jednej strony się przesusza, z drugiej jest tłusta. Dlatego też raz lub dwa razy w tygodniu należy wykonać peeling, najlepiej enzymatyczny, który nie wywoła podrażnień. Nakłada się go jak krem, który poprzez aktywne składniki wnika w skórę i usuwa zrogowaciały naskórek. Można sięgnąć po peelingi chemiczne lub mechaniczne, ale tutaj trzeba zachować ostrożność, aby zmiany skórne się nie nasiliły. Po peelingu, kiedy odkryte są młode komórki skóry, warto nałożyć maseczkę, która nawilży i odżywi. Poza tym w dni, kiedy nie stosuje się peelingu, można sięgnąć po maseczkę z glinką, która także będzie świetnie oczyszczać i pomoże zmniejszyć ilość sebum i zaskórniaków.

Materiał zewnętrzny

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Torebka to niewątpliwie ten najbardziej praktyczny i jednocześnie najczęściej wybierany…