Odpływ liniowy i punktowy – jakie są ich rodzaje?

Odpływ liniowy i punktowy

Prysznice bez brodzika cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Nie tylko wyglądają niezwykle designersko, ale również są wyjątkowo komfortowe w użytkowaniu. Podczas projektowania należy jednak określić, w jaki sposób będzie odprowadzana woda. Do dyspozycji mamy odpływ liniowy oraz punktowy – wybór uzależniony jest wyłącznie od naszych indywidualnych potrzeb. Należy rozważyć wady oraz zalety obu rozwiązań.

Odpływ liniowy ścienny czy podłogowy?

Odpływ liniowy może zostać zamontowany w ścianie. Jest to opcja niezwykle efektywna, a zarazem wygodna. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że dostęp do syfonu jest mocno ograniczony, co może okazać się sporym wyzwaniem w przypadku potencjalnych napraw. Niewątpliwą zaletą odpływu liniowego zlokalizowanego w ścianie jest swobodna codziennego użytkowania kabiny.

Odpływ liniowy boczny, to może on zostać swobodnie dopasowany do potrzeb użytkowników kabiny prysznicowej. Mamy tutaj więcej możliwości podczas projektowania. Kratka odpływowa może zostać umieszczona w dogodnym miejscu, dzięki czemu jej obecność nie będzie odczuwana na co dzień. Wygląd odpływu liniowego jest uzależniony przede wszystkim od jego rozmiarów. Jest to kwestia bardzo indywidualna, a wszystko zależy od specyfikacji projektu.

Odpływ punktowy – centralny a boczny

Odpływ punktowy centralny cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest to świetne rozwiązanie, które nie stwarza większych problemów podczas eksploatacji. Należy jednak zaznaczyć, że kluczową rolę odgrywa tutaj projekt. Ważne jest to, aby każdy element został umiejscowiony w odpowiednim miejscu. Ponadto istotny jest spadek podłogi, dzięki któremu woda może swobodnie odpływać. Pamiętajmy, że zbyt mały spadek zwiększa ryzyko wylewania się wody poza kabinę.

Syfon stosowany w odpływach centralnych jest dość prosty, co wpływa na jego funkcjonalność. Warto jednak zaznaczyć, że w niektórych przypadkach jest on niedostępny, a wiec proces naprawy nie będzie tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Kolejnym problemem jest dobór kratki odpływowej. Nie zawsze prezentuje się ona dobrze. Na rynku znajdziemy jednak kratki o dekoracyjnym wzornictwie, jednak są one relatywnie drogie.

Odpływ punktowy boczny

Odpływ punktowy boczny pozwala przesunąć kratkę w inne miejsce, co stanowi spory plus. Nie będzie ona wyeksponowana, tak jak w przypadku odpływu centralnego. Ponadto projekt może zostać dopasowany do indywidualnych wymagań. Jest to bardzo ważne, jeśli chcemy, aby dostęp do syfonu nie był utrudniony. Z pewnością naprawa usterki będzie łatwiejsza, a zarazem mniej kosztowna.

Trzeba wiedzieć, że odpływ punktowy boczny wymaga wyjątkowo precyzyjnego określenia spadków. Jeśli tego nie zrobimy, to swobodny odpływ wody zostanie zakłócony. Właśnie dlatego nie należy korzystać z usług przypadkowych fachowców, którzy nie posiadają doświadczenia. Nie zapominajmy również o tym, że liczy się sama jakość odpływu – warto postawić na zaufaną markę.


Komentarze

komentarze