Opieka nad osobą starszą – jakie są opcje.

Opieka nad osobą starszą

W dzisiejszym zagonionym świecie, seniorzy często zadają sobie pytanie czy jest jeszcze tu dla nich miejsce. Ich dzieci i wnuki są zajęte, często nie mają czasu nawet dla własnych dzieci. Sami seniorzy nie chcą być też dla swoich rodzin utrapieniem. Jest kilka sposobów na to by poradzić sobie z opieką nad schorowanym dziadkiem czy babcią.

Opiekunka domowa

Opiekunka w domu to najdroższa forma opieki. Wymaga zatrudnienia osoby niemal na cały etat. Wszystko zależy oczywiście od tego na ile senior wymaga tej opieki. Zatrudnienie osoby pielęgniarki lub opiekunki na cały dzień to koszt minimum na poziomie 2000 zł. Mamy jednak wówczas pewność, że osoba starsza ma solidną opiekę, ciepły posiłek na czas i podane leki. Często też opiekunka zajmuje się seniorem: czyta książki, gra w karty i pomaga w codziennych czynnościach.

Opieka rodziny

Opieka rodzinna polega na tym, że osoba z rodziny opiekuje się seniorem. Jeśli opieka potrzebna jest cały dzień wymaga ona tego, by opiekunka zrezygnowała z pracy. To oczywiście powoduje dodatkowe problemy, bo nie każdy może sobie na to pozwolić. Często więc rodziny które się na to decydują, stosują podział opieki między członków rodziny. Nie jest to proste i wymaga sporego zaangażowania. Z rodziny są wyznaczone 4-5 osób, które na zmiany w danych godzinach i dniach pełnią obowiązki opiekuńcze wobec starszej osoby. Oczywiście inaczej wygląda sytuacja gdy senior wymaga opieki pielęgniarki, bo o ile nie ma jej w rodzinie, należy i tak ponieść koszty zamówienia pielęgniarki, która codziennie przyjdzie do pacjenta. Tu także wsparciem służą tzw MOPSy, które o ile mają możliwość i zasoby ludzkie wysyłają osobę do opieki do domu. Wówczas można liczyć na wsparcie i pomoc takiej osoby, ale z reguły jest to w ograniczonym czasie i nie codziennie.

Opieka w domach spokojnej starości

Innym rozwiązaniem, które stanowi alternatywę dla powyżej wymienionych są domy spokojnej starości. Ich zaletą jest to, że senior ma kontakt z innymi osobami, które są w jego wieku. Może to stanowić zaletę gdy starsza osoba jest kontaktowa i siedzenie samotne w domu jej nie służy. W domach spokojnej starości jest opieka pielęgniarska przez całą dobę. Taki ośrodek jest regularnie sprzątany i zadbany, więc nie musimy sami już zaprzątać sobie tym głowy. Posiada często własną kuchnię lub catering więc przygotowywanie posiłków także nie stanowi już problemu dla rodziny.

Często też ośrodki tego typu są pięknie położone w lesie, nad jeziorem, na uboczu miast tak jak np. domlesnezacisze.pl, co sprawia, że senior może czuć się jak na wakacjach. Oczywiście zbyt duża odległość od miasta także nie jest korzystna, bo wówczas ciężko jest seniora odwiedzić gdy mamy do pokonania 200 km. Oczywiście umieszczenie starszej osoby w domu spokojnej starości wiąże się z kosztami, jednak są to koszty często zbliżone do opieki domowej. Pamiętajmy, że kosztem tym może się podzielić cała rodzina, a można też ją finansować z wynajmu mieszkania, które senior wcześniej zajmował.

Opcji jest kilka i wybór odpowiedniej opieki będzie zależał od stanu seniora, wieku i chęci rodziny i samej starszej osoby. Warto jednak zastanowić się nad tym i dokonać słusznego wyboru, gdyż zapewnienie spokojnej starości i rzetelnej opieki leży w gestii każdego człowieka, który wcześniej czy później będzie stawał przed takim wyborem, gdy w jego rodzinie będzie osoba, która opieki będzie wymagała.

Share