Jak przyzwyczajać małe dzieci do jazdy samochodem? Poradnik dla rodziców

Jednym z wyzwań, przed którymi stawiani są często młodzi rodzice jest przyzwyczajenie dziecka do jazdy samochodem. Problemem może być tutaj oswojenie dziecka zarówno z fotelikiem, jak i samym doświadczeniem jazdy samochodem. Warto więc poznać sposoby na sprawienie, iż przejażdżka z małym dzieckiem nie będzie trudnym doświadczeniem ani dla rodziców, ani dla ich pociech.

Zapobiegajmy dyskomfortowi w trakcie jazdy


Jeżeli dziecko w samochodzie wierci się i płacze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że fotelik w samochodzie mu nie odpowiada. Tutaj winę może ponosić zarówno brak przyzwyczajenia, jak i właściwości samego fotelika. Jeśli chodzi o to pierwsze, naprawdę warto dać posiedzieć dziecku na foteliku w domu, by miało szansę przekonać się, że nie gryzie!

Jeśli chodzi zaś o to drugie, należy uważnie sprawdzić, czy fotelik jest dla dziecka niewygodny. Można się o tym przekonać poprzez obserwację pozycji, którą dziecko przyjmuje siedząc na nim – jeżeli jest ona nienaturalna, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmusiła je do tego jego niedopasowana do jego postawy konstrukcja. Wówczas wymiana fotelika będzie na pewno konieczna, skoro zależy na tym, by dziecko nie nabawiło się wad postawy! Co więcej, równie ważna jak konstrukcja fotelika jest oferowana przez niego wentylacja, dzięki której pociecha nadmiernie się na nim nie spoci. Ma to oczywiście szczególne znaczenie w letnie miesiące. Wreszcie fotelik nie może być za ciasny i mieć za krótkie pasy – z tym najłatwiej sobie poradzić, jeżeli zakupimy fotelik oferujący duże możliwości regulacji.

Kolejnym potencjalnym powodem odczuwanego przez dziecko w trakcie jazdy dyskomfortu mogą być promienie słoneczne. Dlatego przygotowując się na długą jazdę w letnie miesiące, warto zainwestować w osłonki na okna, dzięki którym w trakcie jazdy słońce nie będzie świeciło naszym pociechom prosto w oczy.

Nie pozwólmy dziecku się nudzić

Innym powodem, dla którego dziecko może odczuwać dyskomfort w aucie jest najzwyczajniej w świecie nuda. Pamiętajmy, że dzieci uwielbiają aktywność. Długotrwała jazda samochodem zmusza je do długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej bez jakiegokolwiek źródła rozrywki. Warto więc umieścić w aucie zabawki, które przynajmniej na kilka chwil pozwolą dziecku dobrze się bawić. Dla bezpieczeństwa dziecka należy przy tym pamiętać, by nie były nadmiernie twarde. Warto też pamiętać o tym, że jeżeli jedzie z nami trzecia osoba, powinna ona usiąść obok dziecka i zapewnić mu towarzystwo, przez co na pewno będzie lepiej się bawiło. 

Dziecku można również dostarczyć przyjemnych bodźców poprzez puszczenie jego ulubionej muzyki. Na pewno warto mieć w zanadrzu całą playlistę jego ulubionych kawałków, które działają na nie uspokajająco. Można również pomyśleć o przyjemnym udekorowaniu wnętrza auta, na przykład poprzez przyklejenie kolorowych plakatów z tyłu przednich siedzeń. W ten sposób auto może stać się dla dziecka wręcz bajkowym pojazdem, w którym będzie spędzać czas z ogromną przyjemnością! 

Cenną pomoc merytoryczną w trakcie przygotowania artykułu zaoferowała strona matfi.pl.


Komentarze

komentarze

PODZIEL SIĘ