Sekrety idealnie wilgotnego ciasta czekoladowego

wilgotne ciasto czekoladowe

Ciasto czekoladowe nie jest trudne w przygotowaniu. Warto jednak kierować się kilkoma głównymi zasadami, aby wyszło znakomite. Jak uniknąć zakalca i jednocześnie sprawić, by było idealnie wilgotne i pyszne? Podpowiadamy!

O czym należy pamiętać?

Aby przygotować znakomite ciasto czekoladowe o odpowiedniej konsystencji, należy przede wszystkim zadbać o wysokiej jakości składniki. Dotyczy to przede wszystkim czekolady – warto wybrać tę wysokiej jakości o zawartości co najmniej 64% kakao. Należy również wykorzystać prawdziwe masło zamiast zwykłej margaryny. Efekt wilgotnego ciasta uzyskamy odpowiednio napowietrzając masę jajeczną. Jajka wraz z cukrem ubijamy mikserem na najwyższych obrotach przez co najmniej 3 minuty. Aby ciasto było puszyste, wystarczy tylko dokładnie przesiać suche składniki przez sito. Kolejnym ważnym krokiem jest odpowiednio przygotowana masa czekoladowa. Powstaje z połączenia masła i pokruszonej czekolady. Składniki należy rozpuścić w kąpieli wodnej, nie doprowadzając do wrzenia – wówczas może się zważyć. Zanim do rozpuszczonej czekolady dodamy masę jajeczną i przesiane, suche składniki, powinna ona przestygnąć, jednak nadal pozostawać płynna.

Najczęściej popełniane błędy

Dzięki dobrze ubitym jajkom i dużej zawartości tłuszczu, ciasto czekoladowe będzie wilgotne i kremowe. Błędem jest zmniejszanie ilości masła – należy dokładnie trzymać się przepisu, aby deser wyszedł idealny. Większość wypieków przygotowuje się bez termoobiegu, podobnie jest z tradycyjnym ciastem czekoladowym. W przeciwnym wypadku krążące powietrze sprawi, że wypiek będzie suchy w środku. Ciasto pieczemy włączając grzanie góra-dół w temperaturze około 175 stopni C przez 45-50 minut. Warto co jakiś czas sprawdzać konsystencję ciasta za pomocą patyczka do szaszłyków. Nie powinno być zbyt mokre ani całkowicie suche. Ciasto czekoladowe najlepiej smakuje oblane polewą czekoladową, przygotowaną z wysokiej jakości czekolady i śmietanki kremówki.

Kierując się kilkoma zasadami i dobrym przepisem, możesz mieć pewność, że ciasto czekoladowe będzie miało idealną konsystencję, a co równie ważne – będzie pięknie prezentować się na stole. Sprawdź inne kulinarne porady i najlepsze przepisy na słodkie wypieki na stronie https://wkuchnizwedlem.wedel.pl/porady/desery-i-przekaski/jak-upiec-wilgotne-ciasto-czekoladowe/.

Share