Sprawdź jak przygotować się do nadchodzącego porodu

Ciąża to wyjątkowy stan. Pierwsze miesiące są pełne euforii i zmian w naszym organizmie. Kiedy zacząć kompletować wyprawkę dla dziecka? Czy to już czas na spakowanie szpitalnej torby? Dowiedz się, o co zadbać w czasie ciąży.

Zmiany w organizmie kobiety

Macica sięga już pod same łuki żebrowe – to moment, w którym ma najwyższe położenie. Bowiem za chwilę zacznie się obniżać, co jest wyraźnym sygnałem, że organizm przygotowuje się do porodu. Nie stresuj się, odżywiaj regularnie i odpoczywaj raczej na lewym boku, z nieco uniesionym wezgłowiem – takie postępowanie przyniesie ulgę w dolegliwościach związanych z tym etapem ciąży.

Co słychać u dziecka w 36 tygodniu ciąży?

Ruchy malucha mogą zmienić intensywność – nie jest to powód do niepokoju,  ale normalna reakcja na coraz mniej miejsca w twojej macicy.  Jeśli niepokoi cię słaba aktywność dziecka, zjedz coś, a maluch z pewnością się poruszy po takiej stymulacji. Jeśli dalej coś wzbudza twój niepokój – udaj się do szpitala na badanie KTG, które wykryje bicie serca dziecka i na tej postawie lekarz zdiagnozuje, czy wszystko jest w porządku.

Przygotowania do porodu

To etap, na którym warto skompletować torbę do szpitala. Powinny się w niej znaleźć twoje dokumenty, wyniki badań – karta ciążowa, skierowanie do szpitala. A także dowód ubezpieczenia, ubrania dla mamy przed i po porodzie. Nie zapomnij o: wyprawka dla dziecka, pieluchy, chusteczki jednorazowe, niezbędne kosmetyki do pielęgnacji twojej i malucha, bielizna osobista (kilka par majtek, biustonoszy) i wszystko to, co jeszcze może przydać się w czasie kilkudniowego pobytu w szpitalu.

women-2089886_1920

O czym jeszcze warto pamiętać?

Warto opracować wspólnie z partnerem lub bliską ci osobą plan porodu, w  którym zaznaczysz najważniejsze informacje dotyczące przebiegu akcji porodowej oraz istotne dla was aspekty opieki okołoporodowej. Pamiętaj, że w trakcie porodu może być obecny Twój partner. Jego wsparcie może okazać się niezastąpione, a widok nowo narodzonego dziecka z pewnością wynagrodzi trudne chwile.

Wyprawka dla niemowlaka

Na pewno zastanawiasz się kiedy i jak najlepiej jest kompletować odpowiednią wyprawkę. Nie ma na to konkretnej recepty. Możesz kompletować ją powoli bez pośpiechu, aby na koniec nie zostawić sobie największych wydatków i obciążeń. Są jednak osoby, które wolą zająć się wyprawką po porodzie lub tuż przed nim. Tak aby dostosować ją do płci dziecka ( USG nie daje na 100% pewności). Ile kosztuje wyprawka dla maluszka możecie przeczytać tutaj:  Ile kosztuje wyprawka dla noworodka do domu? Lista zakupów i ceny

Materiały firmowe


Komentarze

komentarze