Sucha skóra u niemowląt

Skóra niemowląt jest niezwykle miękka i aksamitna w dotyku i dlatego bardzo łatwo jest ją uszkodzić. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry małych dzieci? Wystarczy przestrzegać zaledwie kilku rad, by maluszek mógł się cieszyć zdrową i piękną cerą. Sucha skóra u niemowląt – jak z tym walczyć?

Pielęgnacja skóry u niemowląt

Skóra małego dziecka jest blisko 30% cieńsza niż skóra dorosłego, w związku z czym ma większą tendencję do łuszczenia i przesuszania, które może potrwać nawet do 3 miesiąca życia. Używanie szorstkiego ręcznika, brak odpowiedniej ilości świeżego powietrza i niestosowanie pielęgnacyjnych kremów i olejków to pierwsze kroki do zniszczenia delikatnej warstwy ochronnej niemowlęcia. Przez okres ciąży dziecięca skóra była kojona przez nawilżające i ochraniające ją wody płodowe, dlatego też po porodzie bardzo częsta pojawia się problem zaczerwienienia cery i jej nadmiernego łuszczenia.

Wynika to z faktu, iż skóra została pozbawiona pielęgnującego nawilżenia, w związku z czym należy nieustannie ją nawilżać. Można to robić w trojaki sposób: dzięki niemowlęcym kosmetykom, dodatkowemu nawilżenia w pokoju dziecka oraz unikaniu długich kąpieli. Podczas kąpieli wymywa się wierzchnie warstwy lipidalne skóry.

Sucha skóra u niemowląt

Oczywiście najlepiej jest łączyć ze sobą te trzy metody, by skóra pozostała miękka i przyjemna w dotyku. W przypadku pojawienia się niewielkich niedoskonałości na cerze pod żadnym pozorem nie wolno ich wyciskać. Lecz jedynie przemywać kilka razy dziennie chłodną wodą. Skóra niemowlaka jest bardzo wrażliwa na wszelkiego rodzaju bodźce. Dlatego też dziecko musi być delikatnie podnoszone i przytulane. Nie wolno ubierać je w tkaniny ze sztucznych materiałów, lecz ubranka zawierające wyłącznie bawełnę i inne, przyjemne i gładkie w dotyku materiały. Ta sama zasada dotyczy wyboru pościeli, kocyków oraz pieluszek.

Dobór kosmetyków

Skóra noworodków ma nieco wyższy poziom pH, dlatego też jest niezwykle podatna na działanie substancji chemicznych. Należy unikać silnie pachnących proszków i płynów do płukania ubranek. W sklepach można kupić specjalne detergenty przeznaczone do prania dziecięcych ubranek. A także używania kosmetyków dla osób dorosłych.

To, że krem do ciała pomaga mamie nie oznacza, że będzie równie przyjazny wrażliwej cerze maluszka. Sucha skóra u niemowlaka powinna być pielęgnowana przy pomocy specjalnie przeznaczonych do tego kosmetyków nie zawierających sztucznych zapachów ani związków chemicznych typu SLS. Warto sięgnąć po ochronne maści z prowitaminą b5 (jak na przykład ten: www.bepanthen.pl/article.php?id=skora-niemowlat). Należy unikać stosowania ciężkich oliwek, ponieważ natłuszczają skórę z zewnątrz, pozostawiając wewnętrzne warstwy wysuszone.

Artykuł sponsorowany

Share