Szezlongi: gdzie sprawdzą się najlepiej?

Szezlongi

Szezlongi, zwane dziś częściej leżankami, są meblami jedynymi w swoim rodzaju. Choć są niewiele większe od fotela, stanowią ideał mebla wypoczynkowego. Większość z nich ma bardzo elegancki charakter, który jest tym wyraźniejszy, że do wykończenia szezlongów używa się wyjątkowych tkanin. W jakich wnętrzach taki mebel będzie wyglądał najlepiej?

Estetyka przede wszystkim

Leżanki najczęściej przyjmują jedną z dwóch form. Po pierwsze, może to być pozbawiona oparcia „fala” – wtedy nazwa leżanka jest jak najbardziej na miejscu, a po drugie, może to być leżanka z krótkim, niskim oparciem, która swoim wyglądem przywodzi raczej meble z rzymskiej uczty. Szezlong do przedpokoju od klasycznego pod tym względem nie różnią się znacząco, ich cechą szczególną jest za to wykończenie i poziom komfortu. Nowoczesne meble tego typu są obite najlepszymi tkaninami lub skórą, wykonane bardzo starannie, zawsze świetnie dopracowane. Nawet te, które nie są reklamowane jako designerskie, mają w sobie nieodparty urok i dlatego ustawić je warto przede wszystkim w eleganckich, reprezentacyjnych pokojach. Stylistycznie bliżej im do stylu glamour niż rustykalnego czy nawet art-deco, choć oczywiście duży wybór obić może tu sporo zmienić.

Wygoda na krótki wypoczynek

Dziś raczej nikt nie urządza uczt w rzymskim stylu, więc i leżanki nie będą stanowiły podstawowego umeblowania w pokoju gościnnym czy jadalni. Świetnie jednak sprawdzają się w gabinecie czy pokoju wypoczynkowym. I nie chodzi tu jedynie o to, że z racji ograniczonych gabarytów mogą znakomicie zastąpić komplet wypoczynkowy, ale raczej o to, że wypoczynek na szezlongach zwykle jest krótszy. To meble, które ustawia się w tych pomieszczeniach, w których ucięcie sobie poobiedniej drzemki jest czystą przyjemnością. W niektórych aranżacjach wnętrz pojawiają się nawet szezlongi w pokojach kąpielowych, aczkolwiek jest to chyba najbardziej dyskusyjne ich zastosowanie. Za to w ogrodzie zimowym albo salonie mogą pasować znakomicie.

Nie tylko w nowoczesnym stylu

Nowoczesne szezlongi wyróżniają się prostą linią stylistyczną i zwykle jednokolorowym wykończeniem – w pewnym sensie czerpią więc z dorobku stylów minimalistycznych, ale ze względu na samą budowę nie wpisują się w niego w pełni. To o tyle istotne, że jeszcze kilka lat temu przedstawiano leżanki jako rozwiązanie z tradycjami, ale jednak przeznaczone do nowoczesnych wnętrz. Tymczasem dobierając odpowiedni projekt czy kolor, można je również bez estetycznego zgrzytu ustawić w domu urządzonym bez oglądania się na wytyczne konkretnej linii aranżacyjnej. Tak naprawdę zastępują one fotel i w ten sposób warto na nie spojrzeć. Wymóg jest jedynie taki, żeby pomieszczenie było odpowiednio duże. W przeciwnym razie wstawiona tam leżanka może utrudnić wygodne poruszanie się.

Szezlong łączy w sobie klasyczny charakter mebla wypoczynkowego, który na swój sposób zastępuje komplety wypoczynkowe, ale jednocześnie traktowany jest jako element bardzo osobistej przestrzeni, dlatego nie w każdym wnętrzu dobrze pasuje. Bardziej niż od estetyki zależy to jednak od oczekiwań użytkowników. 

Artykył partnera

Share