Sztokholm latem, Sztokholm zimą – urlopowe „must be”

Sztokholm to nie tylko stolica Szwecji i siedziba rodziny królewskiej, ale także coraz częstszy kierunek turystyczny Polaków. Powodem tego w dużej mierze jest doskonałe skomunikowanie obu krajów, dzięki liniom lotniczym Wizz Air. Węgierski przewoźnik oferuje loty do Sztokholmu z pięciu polskich miast: Gdańska, Katowic, Lublina, Poznania oraz Warszawy, z lotniska Chopina.

Bilety są dostępne w bardzo przystępnych cenach.

Częstotliwość jest różna i zależy od miejsca wylotu. W Poznaniu loty odbywają się co 2-3 dni, w Warszawie codziennie, w Gdańsku 1-2 razy dziennie. Bezpośrednie połączenie z Lublina zostanie uruchomione 21 maja 2015 roku. Samoloty będą kursować co 2 dni w obie strony.

sztokholm

Sztokholm – perła Skandynawii

Choć w świadomości wielu Polaków Sztokholm jawi się jako miasto piekielnie drogie, można spędzić tam wymarzony urlop bez ogromnych nakładów finansowych. Jest co zwiedzać! W Sztokholmie funkcjonuje około 70 muzeów, z czego najbardziej znanymi są Muzeum Okrętu „Vasa” wydobytego z dna morskiego w 1961 roku i odrestaurowanego, a także Skansen połączony z ogrodem zoologicznym. W samym mieście warto odwiedzić jeszcze Pałac Królewski (Kungliga Slottet), Bazylikę Świętego Mikołaja zbudowaną w 1306 roku, Dom Rycerstwa i Szlachty oraz Ratusz.

Miasto słynie z bardzo zróżnicowanego klimatu – występują tu mroźne zimy oraz bardzo ciepłe lata. Ten drugi okres polecany jest szczególnie miłośnikom długich spacerów na łonie natury i obserwatorom malowniczych krajobrazów. A tych w Szwecji jest naprawdę wiele – wystarczy opuścić granice administracyjne miasta, by cieszyć się pięknem natury. Coraz większą popularnością wśród polskich turystów cieszy się także ośrodek narciarski Åre.

Ze Sztokholmu bliżej na Bałkany

Węgierskie linie lotnicze Wizz Air zapewniają nie tylko doskonałe połączenie Sztokholmu z Polską, ale także z… Bałkanami. Co kilka dni odbywają się loty do serbskiego Belgradu i macedońskiego Skopje. 28 lipca 2015 roku otwarte zostanie także połączenie z Bukaresztem. Już teraz natomiast odbywają się loty do Budapesztu – i to codziennie. Takie skomunikowanie powyższych miast pozwala urozmaicić urlop i podczas jednej podróży zasmakować uroków mroźnej Skandynawii oraz upalnych Bałkanów.

Sztokholm obowiązkowym punktem w Skandynawii

Każdy, kto chce zobaczyć najpiękniejsze miejsca w Skandynawii, powinien odwiedzić Sztokholm. Nawet krótki urlop czy weekendowy wyjazd pozwoli poznać klimat tego miejsca. Z pewnością nikt nie będzie narzekał na nudę podczas nieco dłuższego wypoczynku w stolicy Szwecji. Dzięki dobremu skomunikowaniu z Europą Środkową i Bałkanami, urlop w Sztokholmie można w doskonały sposób połączyć ze zgoła odmiennym kierunkiem. To trochę jak kawa 2 w 1 – ale w tym przypadku wspaniały smak w pełni gwarantowany!

Share