Wiarygodność testów ciążowych

test ciążowy

Najczęściej stosowanym sposobem sprawdzenia tego, czy zaszło się w ciążę, jest zastosowanie dostępnych w aptekach, w drogeriach, a nawet w niektórych większych supermarketach prostych testów ciążowych. Tego typu testy są wybierane przede wszystkim ze względu na to, że są dostępne w niskich cenach i bardzo proste w użyciu. A czy są także w pełni wiarygodne? Więcej na temat dostępnych w aptekach testów ciążowych możesz przeczytać w naszym artykule.

Jak działają dostępne w aptekach testy ciążowe?

Ogólnie dostępne w aptekach oraz w niektórych sklepach testy ciążowe są w stanie stwierdzić lub wykluczyć zajście w ciążę poprzez wykrycie  w moczu obecności hormonu, który jest wytwarzany przez organizm krótki czas po dojściu do zapłodnienia. Hormonem tym jest gonadotropina kosmówkowa beta hCG. Organizm wytwarza go w celu stworzenia odpowiednich warunków do utrzymania ciąży. Beta hCG odpowiada m.in. za wydzielanie umożliwiającego utrzymanie ciąży progesteronu oraz za regulowanie rozwoju gruczołów płciowych. W testach ciążowych stosowane są monoklonalne przeciwciała anty-hCG, które reagują na kontakt z tymi hormonami i w rezultacie sprawiają, że wynik wykonanego testu jest pozytywny.

Jakie są rodzaje testów ciążowych?

O to, jakie są obecnie dostępne w aptekach rodzaje testów ciążowych zapytaliśmy naszego rozmówcę, farmaceutę z apteki internetowej aptekawsieci.pl, oto co nam odpowiedział:

Obecnie w aptekach można kupić aż 3 rodzaje testów ciążowych – testy strumieniowe, testy paskowe i testy płytkowe. Różnią się one między sobą sposobem użycia. Innym rodzajem testów ciążowych są jeszcze testy cyfrowe, czyli testy strumieniowe lub paskowe, w których, to czy zaszło się w ciążę, czy nie, jest pokazywane na elektronicznym wyświetlaczu.

A w jaki sposób wykonuje się wskazane przez naszego rozmówcę testy. Strumieniowy test ciążowy wyglądem przypomina trochę flamaster. Przed jego użyciem należy zdjąć z jego końcówki plastikową nasadkę. Zasłania ona pasek do absorpcji moczu, który umieszcza się pod strumieniem moczu. Paskowe testy ciążowe w trakcie wykonywania trzeba zanurzyć w znajdującej się w pojemniczku próbce moczu. Z kolei w testach płytkowych aplikuje się na płytkę testową przy użyciu znajdującej się w zestawie pipetki niewielką próbkę moczu.

Czy test ciążowy może się mylić?

Wiarygodność dostępnych w aptekach testów ciążowych jest oceniana na ponad 90 procent. Żeby mieć jednak pewność, że się zaszło lub nie w ciążę, zaleca się przeprowadzić test dwukrotnie. Oczywiście, żeby wynik wykonanego testu był na pewno wiarygodny, powinien zostać przeprowadzony zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. A czy istnieją jakieś warunki, które mogą poskutkować zafałszowaniem wyniku testu?

Przede wszystkim ważny jest termin wykonania testu, który po prostu nie może być przeprowadzony zbyt szybko po możliwym zapłodnieniu. Należy więc odczekać przynajmniej 10-14 dni po stosunku. Najlepiej jednak jest poczekać do terminu planowego rozpoczęcia miesiączki. Zbyt wczesne wykonanie testu może po prostu poskutkować uzyskaniem fałszywie ujemnego wyniku.

W jakich sytuacjach test ciążowy może dać wynik fałszywie dodatni?

Istnieją także sytuacje, w których wynik testu jest fałszywie dodatni. Najczęściej dochodzi do nich, gdy kobieta jest niedługi czas po porodzie lub gdy niedawno poroniła. W takich sytuacjach bowiem w jej moczu cały czas może być obecny jeszcze hormon beta hCG. Możliwymi przyczynami powstania fałszywie dodatniego wyniku testu ciążowego mogą być też zażywane leki – m.in. psychotropowe, przeciwhistaminowe, nasenne lub wspierające płodność, a także choroby tarczycy, nerek, jajników lub choroba nowotworowa. Do uzyskania fałszywie dodatniego wyniku testu ciążowego może dojść też w okresie okołomenopauzalnym, kiedy w organizmie kobiety może dochodzić do powstawania zaburzeń hormonalnych.

Artykuł sponsorowany

Share