Wykańczanie schodów betonowych

Schody betonowe to trwały i efektowny element wykończenia zarówno we wnętrzach jak i w zewnętrznej przestrzeni publicznej. Zapewnia szerokie pole do wprowadzania dowolnej aranżacji. Odpowiednie przygotowanie schodów jest też istotne pod względem bezpieczeństwa. Zatem jak wykończyć schody betonowe?

Jak przygotować schody przed wykańczaniem?

Wykańczanie schodów betonowych może być ważnym etapem budowy lub remontu. Zwłaszcza, jeśli zależy nam, aby schody były trwałe, estetyczne i bezpieczne. Pewne kroki trzeba wykonać jeszcze zanim podejmiemy się właściwych prac. Przede wszystkim należy usunąć ewentualne nierówności, ubytki czy wybrzuszenia na powierzchni betonu. Jeśli w betonowych schodach pojawiły się ubytki, trzeba je naprawić. Mogą to być pęknięcia lub dziury, które da się zakleić odpowiednimi mieszankami. Następnym etapem powinno być czyszczenie schodów z kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń. Tak przygotowaną powierzchnię należy wygładzić, aby przejść do wykańczania.

Schody betonowe – sposoby na wykańczanie

Schody betonowe można wykończyć na wiele sposobów. Wśród nich są: malowanie, nakładki drewniane, pokrycia epoksydowe czy płytki ceramiczne. Jednak najtrwalszym, a przy tym niezwykle efektownym jest wykończenie kamieniem, zwłaszcza naturalnym, spiekami bądź konglomeratem. W tym przypadku niezbędne może okazać się fachowe wsparcie doradcy z firmy kamieniarskiej, który pomoże dobrać odpowiedni rodzaj surowca i zaproponuje techniki wykończeniowe.

Betonowe schody z kamienia

Schody kamienne są pięknym i trwałym elementem architektonicznym, który dodaje elegancji i wyrafinowania wnętrzom. Chętnie jest też stosowany na zewnątrz, choć tutaj trzeba starannie wybrać rodzaj kamienia, gdyż nie każdy będzie dedykowany do przestrzeni otwartej, w której wpływ czynników atmosferycznych ma większe znaczenie niż w pomieszczeniach.

Kamień naturalny występuje w różnych kolorach i wzorach, co pozwala dobrać surowiec pod wybrany styl i charakter otoczenia. Tym, co dodatkowo może wpłynąć na wygląd kamienia jest wykończenie. Przekłada się ono też na trwałość schodów oraz wygodę ich użytkowania. Wreszcie, kamień naturalny to najlepszy materiał na schody, jeśli zależy nam na wieloletnim efekcie.

Wykańczanie powierzchni schodów

Istnieje kilka metod wykańczania i obróbki schodów, a ich dobór zależy od naszych preferencji estetycznych. Szlifowanie sprawia, że powierzchnia jest gładka i jednolita, usuwa się w ten sposób też ewentualne nierówności i zadrapania. Podobnie polerowanie, jest metodą na gładkie i błyszczące wykończenie. Szczotkowanie to technika, w trakcie której usuwa się cienką warstwę powierzchni w efekcie uzyskując wyjątkową strukturę schodów, podkreślającą ich naturalne piękno. Ostatnia z metod – piaskowanie – polega na kierowaniu strumienia ziaren piasku lub innych, abrazyjnych materiałów pod wysokim ciśnieniem na powierzchnię kamienia. Sprawdza się świetnie do usuwania powłoki ochronnej jak też zarysowań, plam i innych niedoskonałości. Piaskowane schody są czyste i równe, a przy tym powierzchnia jest szorstka, co ma wpływ na przyczepność farby i bezpieczeństwo użytkowników.

Jaki kamień wybrać do wykończenia schodów betonowych?

Kamień nada schodom betonowym elegancji, zwłaszcza najbardziej popularny: granit, marmur czy piaskowiec. Ten ostatni jest z nich najmniej odporny. Granit nadaje się świetnie do każdego wnętrza ze względu na liczne opcje kolorystyczne i nietuzinkowe wzornictwo. Jest łatwo dostępny w zasadzie dla każdego i na każdą kieszeń. Ze względu na najwyższą trwałość i odporność na warunki atmosferyczne, służy do wykańczania schodów zewnętrznych.

Marmur stosuje się w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie podkreśla nowoczesne i luksusowe aranżacje. Podobnie jak granit, skutecznie opiera się niepożądanym działaniom promieni słonecznych, wody i wilgoci, jego twardość sprawia, że rzadko dochodzi do uszkodzenia mechanicznego. Tym samym zarówno granit i marmur – jak i inne rodzaje kamienia naturalnego oraz spieki i konglomeraty, świetnie sprawdzają się jako wieloletnie wykończenie dla schodów betonowych.

Kamienne schody powinny być montowane przez specjalistów. Kamień jest ciężki, a więc wymaga odpowiedniego podparcia i mocowania. Właściwe mocowanie – a jest kilka technik, od klejenia po łączenie na zaprawie – to kluczowy czynnik wpływający na jakość, wygodę i bezpieczeństwo naszych schodów.

Źródło: agencja marketingowa Run The Brand

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Za nami 2 edycja wydarzenia dla kobiet Wings of Power&Love.…