Wystrój okna, który zmieni aranżację wnętrza

Urządzając swoje wnętrza skupiamy się między innymi na detalach. Szukamy inspiracji do wystroju wnętrza, który podbije nasze gusta. Na tym etapie ganiamy po sklepach za rozmaitymi drobiazgami, które dopełniają całości i sprawiają, że wszystko doskonale do siebie pasuje. Zapominamy jednak o tym, że dla domowej aranżacji ogromne znaczenie ma wystrój okna. Dobór firanek, zasłon czy karniszy decyduje o efekcie końcowym. Poza tym to kwestia ilości światła naturalnego, jakie wpada do wnętrza. Przyglądamy się okiennym rewolucjom.

Karnisz i firanka – klasyczne połączenie

Najbardziej klasyczne rozwiązanie to zastosowanie karnisza wraz z firanką oraz zasłonami. Wybór projektów karniszy, ich kolorystyki i rozmiarów jest na tyle dużym, że z powodzeniem można znaleźć ten, który wpisze się idealnie w domową kompozycję. Musimy jednak pamiętać o pewnych detalach, które zaowocują wyjątkowym efektem końcowym, na którym najbardziej nam zależy.

Ciężkie tkaniny, długie i opadające na podłogę, to stosowne rozwiązanie do przestronnych salonów z dużymi oknami. Można pokusić się o taki wystrój w przypadku okna, które prowadzi wprost na balkon lub taras. Do niewielkich pomieszczeń i skromnych okien lepiej wybierać zwiewne i lekkie firanki, które nie będą ograniczać dostępu światła naturalnego, poza tym nie uraczą nas efektem przytłoczenia wnętrza.

Rezygnacja z tkanin na rzecz niestandardowych rozwiązań

Zupełnie innym pomysłem może być zastosowanie zazdrostek w oknach. Taki wystrój okna pasuje do aranżacji klasycznych, rustykalnych czy prowansalskich. Tworzy się sielski klimat, a pomieszczenia zyskują na przyjaznym odbiorze. Ponadto rezygnując z karniszy nie zabiera się miejsca wewnątrz pomieszczenia, czyli unikamy optycznego pomniejszenia. Bardziej wymagający, którzy szukają niebanalnych połączeń, mogą postawić na karnisz z ozdobną firanką i lambrekinem, dodając do tego zazdrostki.

Gdy firanki, zasłony i jakiekolwiek tkaniny w ogóle do nas nie przemawiają, nie pozostaje nic innego, jak zastosować żaluzje bądź rolety. Te ostatnie są najchętniej wybierane, bo gwarantują wygodne użytkowanie, a do tego dostępne są w bogatej palecie kolorystycznej, jak i z możliwością zastosowania wzorów.

Wskazówki podczas zakupów

Szukając pomysłów na okienny wystrój, pod uwagę bierzmy wymiary okna oraz metraż danego pomieszczenia. Różne rodzaje karniszy, które oferują odmienny typ mocowania. Rozważmy, z jakich materiałów i w jaki sposób będą wykonane firanki czy zasłony, bo to one w dużej mierze wpłyną na udaną aranżację.

Okno spełnia rolę użytkową, ale to wciąż część naszych mieszkań i domów, o które także należy zadbać pod względem wizualnym. W końcu diabeł tkwi w szczegółach!

Share